Не ковідом єдиним: віруси, що провокують пневмонію

Не ковідом єдиним: віруси, що провокують пневмонію

Здатність вірусів викликати ураження легень відома вже давно. Пандемія COVID-19 показала, що коронавірус здатний викликати важкі стани – пневмонію, гострий респіраторний дистрес-синдром, які є наслідком не тільки прямого впливу самого вірусу, а й імунною відповіддю, що запускається ним і часто ушкоджує легені.

Проте легенева тканина є об’єктом впливу не тільки коронавірусу, інші віруси також здатні викликати запалення у ній. Ще до пандемії COVID-19 така здатність була виявлена для вірусу грипу. Завдяки цим двом вірусам кожен сьогодні знає, що таке вірусна пневмонія, яка в деяких випадках перебігає важче і може призводити до розвитку загрозливих станів.

 Небезпека  вірусної пневмонії

При запаленні легенів відбувається порушення газообміну, тобто надходження кисню в організм та виведення вуглекислого газу з нього знижується. Тому розвивається кисневе голодування, або гіпоксія, до якого високочутливий дитячий організм, оскільки він потребує більшої, порівняно з дорослими, кількості кисню.

Крім того, при вірусній пневмонії виникає набагато більше ураження легень, а значить запальний процес виводить з ладу великий об’єм альвеол, викликаючи тяжкі розлади газообміну.

Чому виникає вірусна пневмонія і як часто на неї хворіють діти?

Причин того, що віруси вражають легені, є декілька. Однією з найважливіших є несформованість імунної відповіді у дитячому віці, що полегшує вірусам поширення дихальними шляхами та досягнення ними своєї мети – альвеол. Місцевий захист респіраторного тракту також знаходиться у фазі формування, тому вірусам набагато простіше подолати його та викликати запалення легень

Діти, з одного боку, більш сприйнятливі до вірусних інфекційних захворювань, з другого, – багато вірусів, навіть ті, зараження якими в дорослих обмежується нежиттю (риновіруси), в дітей можуть бути причиною розвитку пневмонії.

Які віруси стають винуватцями запалення легень у дитини?

Сьогодні причиною розвитку пневмонії є:

  • віруси грипу А, В,
  • респіраторно-синцитіальний вірус,
  • риновірус,
  • людський метапневмовірус,
  • віруси парагрипу (1, 2, 3 та 4 типів),
  • бокавірус,
  • коронавіруси 229E, OC43, NL6 -CoV типів,
  • аденовірус та ентеровірус.

Реєстровані випадки спричинених ними пневмоній найчастіше збігаються із сезонними підвищеннями захворюваності, які різняться для кожного вірусу.

З тих, що не належать до сімейства ГРВІ, причин запалення в легенях виділяють герпесвіруси:

  • вірус вітряної віспи (герпесу 3 типу) та Епштейна-Барр (герпесу 4 типу), цитомегаловірус (герпесу 5 типу), віруси герпесу 6 та 7 типів
  • хантавірус,
  • мімівірус
  • вірус кору.

Чи можна за симптомами запалення легень визначити причину?

На жаль, точно встановити, який вірус спричинив ураження легень, лише за клінічними ознаками захворювання неможливо. Дитині необхідно пройти призначене лікарем обстеження, на підставі результатів якого буде встановлено діагноз та прийнято рішення щодо способу лікування.

Без обстеження висока ймовірність не помітити початку інших, не менш серйозних станів, таких як гострий бронхіоліт та бактеріальна пневмонія. Грань між вірусним та бактеріальним ураженням легень досить тонка, а симптоми дуже схожі. Тому не варто відкладати візит до лікаря, якщо у стані дитини з’явилися зміни.

Симптоми вірусної пневмонії у дитини

Перш за все, вірусна пневмонія найчастіше розвивається на тлі захворювання ГРВІ. У дітей спостерігаються такі ознаки:

  • Прискорене поверхневе дихання виникає не тільки під час фізичної активності дитини, але й у стані спокою. Діти старшого віку можуть скаржитися на біль у грудях
  • Сухий кашель, може бути вологий, виділяється мокротиння з прожилками крові.
  • Посилення симптомів інтоксикаційного синдрому – підвищення температури тіла, млявість, зниження апетиту аж до повної відмови від їжі, дитина надмірно сонлива. При грипозній пневмонії виражені симптоми токсикозу – головний біль, ломота в тілі, нудота та блювання.
  • Шкіра та видимі слизові (кон’юнктива, порожнина рота) бліді, з синюшним відтінком.
  • Під час вдиху спостерігається западання (втягування) міжреберних проміжків, надключичних ямок та під грудниною.

Лікування вірусної пневмонії у дитини: що потрібно знати батькам?

Насамперед про те, що будь-яка ГРВІ, що навіть легко перебігає, може через декілька днів ускладнитися розвитком ускладнення у вигляді вірусної пневмонії, особливо якщо захворювання вчасно, тобто при появі його перших симптомів, не виявлено, з приводу чого дитина не оглянута лікарем і не отримує необхідного лікування. Отже ризик розвитку ускладнень досить високий.

Крім того, має значення і якими препаратами лікувати ГРВІ у дитини. Якщо для викликаного вірусом грипу захворювання існують ліки специфічної протигрипозної дії, то щодо інших відомих на сьогоднішній день вірусів ГРВІ таких вузьких специфічних противірусних препаратів немає.

Тому лікар може призначити препарат прямої дії, що має широкий спектр противірусної активності, наприклад сироп Флавовір, що містить діючу речовину –протефлазід. Флавовноїди, що входять до складу  сиропу Флавовір блокують  ключові ферменти розмноження вірусів ГРВІ, отже відтворення нових вірусних частинок зупиняється. Завдяки такому впливу ймовірність обтяженого перебігу ГРВІ та вірусного ураження легень суттєво знижується.

Флавовір здатний також пригнічувати один із ключових ферментів коронавірусу SARS-CoV – 3CL-протеазу, захищаючи клітину від вірусного вторгнення і розмноження.

Таким чином, розвитку вірусної пневмонії у дитини можна запобігти, якщо вчасно розпізнати ГРВІ та розпочати рекомендоване лікарем лікування, спрямоване на пригнічення вірусу.

Вікторія Талько