Менструальний цикл досить вразливий. І будь-яка хвороба, зокрема й коронавірус, може спричинити його порушення. У чому може бути причина такого незвичайного наслідку COVID-19 і як це може позначитися на здоров’ї жінок у майбутньому, розберемося в цій статті.
Рання менопауза і клімакс
Активне обговорення на Заході цієї проблеми почалося з публікації у грудні про дослідження організмів двох британок – 46 і 47 років – які звернулися до лікарів з приводу повного зникнення менструацій після перенесеного Сovid-19. Аналіз крові прояснив, що основні гонадотропні гормони – естрогени, прогестогени і фолікулостимулюючий гормон – у них теж мало не зникли: «перебувають на постменопаузному рівні».
Дослідники, які зафіксували такі гормональні зміни, заявили, що у пацієнток внаслідок Сovid-19 почався ранній клімакс, менопауза.
Читайте також: Вакцинопрофілактика проти COVID-19 в Україні: очікування та реалії
Втім, інші фахівці відразу розкритикували ненаукову категоричність такого висновку. Адже публікатори не довели, що яєчники обох жінок виснажені – тобто, можливо, аменорея і гормональна деструкція хоч і довготривалі, але не остаточні. Друга можливість: рання менопауза у цих пацієнток все-таки почалася – але з інших причин, не пов’язаних або не вичерпно пов’язаних із Сovid-19.
Однак після першої публікації поступово виявилося, що зникнення менструального циклу в жінок вже спіткало тисячі осіб, які перенесли коронавірусну інфекцію. Але, на жаль, поки що в жодній країні світу не було розпорядження звести в єдину Сovid-статистику дані про постковідну тимчасову або остаточну аменорею – адже стреси й застуди є частою причиною тимчасового порушення циклу.
Високий рівень згортання крові
Досить багато заяв про появу після Сovid-19 згустків у менструальній крові. Це явище, очевидно – один із проявів досить масового симптому Сovid-19: коагулопатії (порушення згортання крові, тут ідеться про її підвид: гіперкоагуляцію, надмірне згортання). Не виключено, що гіперкоагуляція при Сovid-19 є й однією з безпосередніх причин аменореї.
Однак ця гіпотеза не пояснює наявної у багатьох спостереженнях зміни рівня гонадотропних гормонів – на їх секрецію згортання крові практично не впливає.
Усупереч системному прийому гормональних контрацептивів
Також зафіксовані розповіді жінок, які до Сovid-19 не мали менструацій через безперервний прийом гормональних протизаплідних засобів – проте під час і після хвороби «отримали» повноцінний менструальний цикл попри продовження прийому таких контрацептивів.
Читайте також: Лізе в душу і зводить з розуму: як COVID-19 впливає на психіку
Цей синдром, найімовірніше, має гормональну природу – адже для початку відторгнення маточного ендометрію зазвичай необхідне різке падіння рівнів естрадіолу і прогестерону, які до того наростали. Але чому мозок «не обробляє» додаткову кількість циркулюючого прогестерону й естрадіолу з контрацептивів – залишається неясним.
Симптоми Сovid-19 або прояви Long Сovid зникають на час «критичних днів»
Нарешті, є й розповіді про тимчасове зникнення симптоматики коронавирусної інфекції або синдромів, що залишилися після її перенесення (Long Сovid) у «ці» дні. Тут теж, за словами лікарів, напрошується побачити вплив гормонів. Але чому падіння рівнів естрогену й прогестерону впливає на симптоматику цієї хвороби – знову ж поки що неясно.
Чи може вірус прямо впливати на жіночу статеву систему
У багатьох випадках порушення та інші особливості менструального циклу після Сovid-19 лікарі та самі пацієнтки поспішають пояснити стресом, дійсно супутнім нинішньої пандемії. Однак, є незаперечний факт: вчені виявили, що коронавірус SARS-CoV-2 має можливість прямого впливу на жіночу репродуктивну систему – а не тільки непрямого через кровоносну, імунну, дихальну, нервову системи.
Річ у тому, що білки АCE2 і базігін (BSG) – які коронавірус використовує для проникнення до клітин – є не тільки у клітин дихальних шляхів, а й в особливо великих кількостях у яєчниках та епітеліальних клітинах маточного ендометрію.
«З огляду на ці фактори SARS-CoV-2 може порушити жіночу фертильність, вражаючи тканину яєчників або пошкоджуючи епітелій ендометрію. Проте, масштаби зв’язку між COVID-19 і жіночої фертильністю залишаються неясними», – пишуть китайські вчені, які зафіксували поширеність АCE2 і BSG і можливість проникнення коронавируса в названі тканини.
Таким чином, вважають вчені, не виключено, що різні порушення в даній сфері можуть бути, наприклад, наслідком боротьби місцевого імунітету внутрішніх жіночих статевих органів із прямою присутністю в цих органах віріонів і пошкоджених вірусом клітин.
Чи може жіноча статева система успішно впливати на вірус
Але є й зворотна залежність – естрадіол і прогестерон мають потужний імуномодулюючий вплив: самі борються з вірусним навантаженням.
Наприклад, давно відомо, що естрадіол активує більш високі рівні вироблення антитіл. З цим, можливо, пов’язаний той факт, що у віковій групі до 55 років 60% тяжкохворих на Covid-19 – чоловіки.
Читайте також: Twindemic: світ готується до подвійної пандемії – грипу та коронавірусної інфекції
Однак для лікування коронавирусної інфекції важливішим виявився той факт, що естрадіол зменшує вивільнення цитокінів, які викликають надмірну запальну реакцію.
Так, уже в одному з перших звітів про дану хворобу в березні 2020 року китайські дослідники, провівши аналіз гормонів понад 400 пацієнток із Covid-19, виявили залежність: що нижчим був рівень естрадіолу й антимюллерового гормону, то важче тривало захворювання, «ймовірно, через гальмування цими гормонами цитокінів, пов’язаних із запаленням».
Справа в тому, що головною небезпекою Covid-19 є виникнення гострого респіраторного дистрес-синдрому (ГРДС). Він виникає внаслідок гіпер-реакції імунної системи на потрапляння вірусу в альвеоли легенів (а саме: особливі клітини імунної системи – нейтрофіли – у ході спроб знищити вірус ушкоджують стінки капілярів в альвеолах; тоді в альвеоли з капілярів проникає ексудат, порушується газообмін, виникає гіпоксія) .
Естрогени, як доводять дослідники, пригальмовують надмірну імунореактивність на коронавірус – зменшуючи вивільнення цитокінів, знижують активацію нейтрофілів у альвеолах. Тоді ГРДС стає малоймовірним.
Читайте також: Вірусний коктейль: чим небезпечний для дитини грип в епідсезоні 2020-2021?
Протизапальні властивості жіночих статевих гормонів спонукали вчених досліджувати, як естрогени і прогестерон можуть пом’якшити імунну відповідь на коронавірус у чоловіків, а також у жінок старше 55 років. Дослідження показало, що прогестерон впливає не тільки на цитокіни, а й прямо на різні види клітинного імунітету і врешті-решт «послаблює цей запальний каскад».
Дослідження, опубліковане групою італійських лікарів, доводить гіпотезу, що навіть у жінок репродуктивного віку додаткове введення естрогенів запобігає розвитку тяжких наслідків Covid-19.
Італійські дослідники показали, що використання гормональних контрацептивів, які містять прогестерон і синтетичний етініл-естрадіол, має захисну дію від посилення коронавірусної хвороби.
І нарешті, вчені зробили і такий закономірний резюмуючий висновок: «коливання рівня естрадіолу під час менструального циклу може зробити жінок по-різному імунореактивними у різних фазах циклу». Як саме «по-різному» – справа подальших досліджень.
Тести на наявність Covid-19 менш точні для жінок
З цією гіпотезою виступили китайські вчені. Гормональні зміни в організмі жінок можуть впливати на результати тестування. Таке припущення вчені підкріпили історіями хвороби молодих пацієнток, у яких аналіз ставав то позитивним, то негативним у залежності від періоду менструального циклу.
Експерти стверджують, що на відому зміну концентрації естрогенів і прогестерону в жінки протягом циклу під час коронавірусної хвороби безпосередньо впливає імунна відповідь при потраплянні збудника в організм.
Читайте також: Вчені США підтвердили противірусну активність діючої речовини протефлазід
У підсумку це може дати хибний негативний результат під час тестування. Тому при неясних діагнозах необхідно проведення повторного тестування на COVID-19.
Фахівці підкреслюють, що мова йде саме про зміни реакції імунітету і течії самої хвороби, а також можливу зміну вірусного навантаження, а не про специфічний вплив гормонів на самі ПЛР-системи.
Отже, можна зробити висновок, що коронавірусна інфекція і менструальне здоров’я можуть впливати «одне на одного» цілою низкою фізіологічних способів:
- гормональним впливом на реакції імунної системи;
- імунним впливом на ендокринний баланс;
- порушенням нормального згортання крові;
- не виключена і пряма атака коронавірусу з крові на клітини яєчників і матки;
- і відповідна атака місцевого імунітету цих органів на вірус.
На сьогоднішній день досліджень, які підтверджують, що коронавірус викликає безпліддя, недостатньо. Проте, медицині відомо про негативний вплив вірусних інфекцій, наприклад, вірусу герпесу, ВПЛ, гепатитів В і С, а також вірусу Епштейна-Барра на репродуктивну систему людини. При певних обставинах навіть звичайний грип може привести до порушень роботи репродуктивної системи. Крім того, вчені відзначають, що на ймовірність розвитку ускладнень після COVID-19 впливає і те, як саме проводилося лікування захворювання.