Найважливіші 48 годин при вірусних ураженнях дихальних шляхів

Найважливіші 48 годин при вірусних ураженнях дихальних шляхів

Вірусні захворювання дихальної системи та грип об’єднані в групу гострих респіраторних вірусних інфекцій, що передаються повітряно-крапельним і контактно-побутовим способами. Вірус поширюється із крапельками слини при чханні, кашлі, розмові. Потрапивши на слизову оболонку (епітелій) дихальних шляхів, збудник за допомогою спеціальних білків прикріплюється до клітини-мішені зі своїм генетичним матеріалом. Після цього інфікована клітина організму починає відтворювати віруси. Про це пише MedOboz.

Внутрішньоклітинний цикл реплікації (розмноження) вірусу йде з величезною швидкістю. Протягом 24 годин в одній клітині може з’явитись декілька сотень мільйонів вірусів. Саме тому тривалість інкубаційного періоду вірусних респіраторних захворювань  невелика – від декількох годин до 2-3 днів.

Інкубаційний період – це така стадія, коли вірус уже потрапив у наш організм, а симптомів захворювання ще немає. У цей період віруси швидко копіюються в наших клітинах. Продовжуючи стрімко розмножуватися, віруси вражають усе більше клітин нашого організму. Залежно від ступеня враження з’являються симптоми, які ми вже відчуваємо. Наприклад, чхання і виділення з носа виникають при значному враженні слизової носової порожнини. Загальне нездужання та симптоми інтоксикації виникають при масованому враженні та розвиненій захисній відповіді нашого організму на зовнішнього агресора.

Як захистити себе від вірусних захворювань дихальних шляхів

ВОЗ рекомендує з появою перших симптомів вірусних інфекцій респіраторної системи та грипу якомога швидше починати етіотропну терапію, тобто лікування причини (прийом препарату, що безпосередньо впливає на вірус). В ідеалі починати терапію потрібно в перші 48 годин після появи прогресуючих клінічних симптомів, пов’язаних з підозрою на гостре вірусне захворювання дихальної системи. Такі обмежені рамки пояснюються високою швидкістю розмноження вірусу.

Читайте також: В Україні запрацювала електронна платформа онлайн-моніторингу здоров’я

З невеликою кількістю вірусних часток наш організм може впоратися, однак якщо їх з’являється дуже багато, то інфекцію важче побороти. Саме тому рекомендується починати противірусне лікування якомога раніше, щоб одразу викорінити захворювання і  легше перенести хворобу.

Відповідно до рекомендації ВОЗ, противірусний препарат варто застосовуватися паралельно із симптоматичним лікуванням. При цьому тривалість терапії має тривати не менше 5 днів. При необхідності прийом препаратів може бути продовжений, поки не наступить клінічне поліпшення.

Сучасна фармакологія пропонує противірусні препарати комплексної дії. Одним із таких лікарських засобів є сироп Флавовір. Основними біологічно активними речовинами препарату є флавоноїди, природні фенольні сполуки. Флавовір має пряму противірусну дію, він пригнічує активність ферментів розмноження та поширення  вірусів, які вражають респіраторну систему. Сироп сприяє зниженню вірусного навантаження, зменшує інтоксикацію й допомагає відновленню організму. Препарат можна приймати дітям з перших днів життя, при вагітності та грудному вигодовуванні.

Симптоматичне лікування гострих вірусних захворювань дихальної системи

Паралельно із противірусними препаратами прямої дії можуть використовуватися:

  • жарознижуючі засоби (якщо температура тіла перевищує 5 °C);
  • місцеві протизапальні;
  • судинозвужувальні засоби;
  • препарати для пом’якшення кашлю.

Всі медичні препарати повинні призначатися лікарем. Неправильне лікування може викликати погіршення стану хворого й привести до важких ускладнень.

Важливо:

  • Постільний режим. Всі сили організм має спрямовувати на боротьбу з інфекцією.
  • Багато пити. Велика кількість рідини потрібна для виведення токсинів.
  • Полоскання горла сольовим розчином або спеціальними препаратами, що продаються в аптеках.
  • Промивання носа. Для цього можна використовувати аптечні або сольові розчини.
  • Інгаляції (при відсутності протипоказань).
  • Збалансоване харчування. Їжа повинна бути багатою на вітаміни та мікроелементи.

Отже, що раніше розпочнеться лікування гострих респіраторних вірусних інфекцій, то швидше відбудеться одужання і тим вищою виявиться ймовірність запобігання ускладнень.

Кузнєцова Лариса, доктор медичних наук, професор, завідуюча кафедри клінічної, лабораторної імунології та алергології НМАПО ім. П.Л. Шупика

Читайте також: Герпес у дитини: чим лікувати застуду на губах

Попередження-угода!
У даній публікації лікарі надають професійну спеціалізовану інформацію про препарати з певною діючою речовиною,зокрема про її, характеристику, лікувальні властивості, можливу побічну дію, та іншу, передбачену законодавством інформацію, виключно спеціалістам галузі охорони здоров’я (особам, що мають вищу або середню спеціальну медичну освіту).


Цією Згодою я приймаю угоду та підтверджую, що я є дипломованим спеціалістом у галузі охорони здоров’я (лікарем, фармацевтом тощо),чим підтверджую свій професійний статус, ознайомлений та підтримую попередження-угоду про користуванням публікаціями і отримання спеціалізованої інформації, запитую та бажаю отримати таку спеціалізовану професійну інформацію.