У дитини почервоніли очі: ускладнення вірусних інфекцій чи алергія?

У дитини почервоніли очі: ускладнення вірусних інфекцій чи алергія?

Почервоніння очей у дитини – частий стан з яким стикаються батьки. Важливо розуміти, що цей симптом є сигналом, що в дитячому організмі є проблема, яку потрібно вирішувати. Про що може свідчити почервоніння очей у дитини – розглянемо в статті.

Основні причини кон’юнктивіту у дітей

Почервоніння очей може спостерігатися як при інфекційних захворюваннях, так і при алергії. При цьому вірусне запалення очей при гострих респіраторних вірусних інфекціях є найбільш частою причиною цієї недуги. А якщо до респіраторних вірусних інфекцій приєднується почервоніння очей, то необхідно розібратися, це вірусні прояви, або вже нашарувалася алергія. Зрозуміти можна, тільки проаналізувавши причину, після чого з’явилася почервоніння.

Читайте також: Найважливіші 48 годин при вірусних ураженнях дихальних шляхів

Очі часто стають мішенню при інфекційних захворюваннях. Зокрема при гострих респіраторних вірусних захворюваннях віруси можуть вражати слизову оболонку ока (кон’юнктиву), а для деяких вірусних захворювань, наприклад аденовірусної інфекцій, ураження очей є характерним симптомом. Запалення, що розвивається, багато в чому схоже з тими змінами, які виникають в верхніх дихальних шляхах: відбувається розширення дрібних судин, що добре помітно і стає причиною набряклості і почервоніння очей. Дитину також турбують відчуття печіння і чужорідного тіла, очі сльозяться, а виділення при вірусному ураженні часто рясні і слизові.

Варто зазначити, що в дитячому віці можливо і бактеріальне запалення очей, що виникає як самостійне захворювання, так і нашаровується на вірусне ураження. В цьому випадку виділення з очей будуть гнійними, а вранці дитині може бути важко розплющити очі через утворення кірочок (засохлий гній).

Почервоніння очей також може бути симптомом алергії у дитини. Навесні воно з’являється в період цвітіння рослин, при контакті з якими у дітей виникають алергічні прояви.

Чим інфекційне ураження очей відрізняється від алергічного?

Віруси, бактерії та алергени викликають запальний процес, який хоч багато в чому і схожий, але при уважному розгляді вдається знайти відмінності. І перша полягає в тому, що при алергії у дитини температура тіла найчастіше не підвищена. Оскільки при алергії в організмі не відбувається розмноження інфекційного агента, він не проникає в кров і не розноситься по різним органам, немає наростання кількості вірусних частинок (вірусне навантаження) або бактерій, то не буде і відповідної температурної реакції на нього. Людський організм дуже чутливо реагує на всі збудники, які потрапляють в організм, і підвищення температури тіла часто є критерієм те, що в організмі є інфекція.

Читайте також: Цифровой архив-анамнез жизни человека – новый тренд в телемедицине

Через те, що при алергії немає інфекційного фактора, а вираженість запальної відповіді залежить від контакту з алергеном, то стає зрозумілим, що якщо при вірусному захворювання визначається певна послідовність змін (динаміка) симптомів, то при алергії їх вираженість пов’язана безпосередньо з контактом з алергеном, тобто буде відсутньою стадійність перебігу захворювання.

І нарешті, ступінь проявів ураження очей при вірусному запаленні і алергії будуть відрізнятися. Із загальних симптомів слід зазначити почервоніння кон’юнктиви і білкової оболонки ока (склери), набряк повік і кон’юнктиви, сльозотеча і світлобоязнь, але ступінь їх вираженості буде різною. Такі симптоми як свербіж, печіння, відчуття різі будуть більше виражені при алергічному захворювань очей, ніж при вірусному. При алергії уражаються відразу обидва ока, тоді як вірусне або бактеріальне запалення може починатися з ураження одного ока з подальшим залученням другого ока.

Як доглядати за запаленими очима дитини: корисні поради

Якщо батьки помітили у дитини будь-який з перерахованих вище симптомів, потрібно звернутися до лікаря. Це необхідно перш за все для встановлення причини запалення очей. Крім того, лікування інфекційного ураження очей буде відрізнятися від алергічного. Якщо вчасно не розібратися в причинах почервоніння дитячих очей, можна не тільки втратити час, а й завдати шкоди дитині, приймаючи по суті марні для її захворювання ліки. А так і до ускладнень недалеко. Розрізнити на ранніх стадіях, що: вірус, бактерія або алерген, є причиною захворювання органу зору у дитини, до снаги лише фахівцеві. Тому своєчасне звернення за медичною допомогою дозволить не тільки своєчасно виявити проблему, але і не допустити її посилення. Важливо дотримуватися рекомендацій лікаря по лікуванню запалення очей. Якщо причиною стану є ГРВІ, лікар може призначити прямі противірусні препарати, наприклад, Флавовір, необхідний для пригнічення розмноження збудника, що дає змогу знизити чисельність вірусу і зменшити його агресивність. При алергічній природі запалення очей рекомендуються антигістамінні препарати і лікар призначить препарат відповідно до віку, а при бактеріальному кон’юнктивіті призначають спеціальні антибактеріальні краплі.

Читайте також: Як лікувати синусит у дітей: причини та ускладнення

За рекомендацією лікаря можна проводити промивання очей з розчинами антисептиків. При проведенні цієї процедури важливо пам’ятати, що обробляти потрібно обидва ока, навіть якщо один з них візуально здоровий. Для кожного ока необхідно використовувати нові ватяні диски щоб уникнути перенесення вірусу або бактерії на здорове око. Промивають очі в напрямку від зовнішнього кута до внутрішнього.

На час хвороби необхідно ізолювати дитину і суворо стежити за дотриманням нею правил особистої гігієни. Адже вірусний кон’юнктивіт – дуже заразне стан, і слідом за однією дитиною захворювання може підхопити інший член сім’ї. Тому важливо не займатися самолікуванням дитини, а при появі почервоніння звернутися за допомогою до фахівця. Адже часто очі є дзеркалом багатьох проблем зі здоров’ям, які повністю усунути можливо при своєчасному лікарському втручанні.

Читайте також: 5 рекомендацій від лікаря, як підвищити імунітет під час вагітності