П’ять тимчасових причин і лише одна постійна: МОЗ опублікував список протипоказань до вакцинації від COVID-19

П’ять тимчасових причин і лише одна постійна: МОЗ опублікував список протипоказань до вакцинації від COVID-19

Єдиним постійним приводом відмовитися від вакцинації є анафілактична реакція на вакцину

Міністерство охорони здоров’я оприлюднило список протипоказань до вакцинації від коронавірусної хвороби.

«Єдиним абсолютним постійним протипоказанням до щеплення конкретною вакциною є анафілактична реакція на першу дозу цієї вакцини. У цьому випадку пацієнтові буде рекомендовано щепитися від COVID-19 іншою вакциною за умови її наявності. Якщо у пацієнта є алергія на один із компонентів вакцини від COVID-19, йому також слід щепитися іншою вакциною», – йдеться у повідомленні МОЗ.

Крім того, існують тимчасові протипоказання до вакцинації:

  • гострі захворювання з підвищенням температури понад 38,0 °C (вакцинація може бути проведена після одужання та за відсутності ознак гострої хвороби; довідка видається на термін до 2 тижнів від початку захворювання);
  • лікування моноклональними антитілами або реконвалесцентною плазмою (вакцинація може бути проведена через 90 днів після закінчення курсу терапії);
  • введення вакцин проти інших інфекційних хвороб ( у такому разі вакцинація від коронавірусу має бути проведена через 14 днів, за винятком інактивованої вакцини проти грипу, яку можна вводити одночасно з антиковідною вакциною в різні руки);
  • проба з туберкуліном або аналіз крові на туберкульоз (IGRA) (їх слід провести та інтерпретувати перед проведенням вакцинації або відкласти щонайменше на 4 тижні після проведення);
  • COVID-19 в анамнезі (вакцинацію може бути відтерміновано на 3 місяці від часу перебігу хвороби або здійснена раніше, але не раніше ніж через 28 днів від першого дня появи симптомів або лабораторного підтвердження діагнозу COVID-19 методом ПЛР/визначення антигену вірусу SARS-CoV-2. Якщо людина захворіла на ковід після отримання першої дози антиковідної вакцини, друга доза може бути введена відповідно до затверджених схем вакцинації конкретних вакцин, але не раніше, ніж через 28 днів від першого дня появи симптомів або лабораторного підтвердження діагнозу COVID-19).

При виборі вакцин для щеплення вагітних надавати перевагу вакцинам на платформі мРНК. Жінки, що вигодовують дітей грудним молоком, можуть бути вакциновані проти COVID-19 без застережень.

Читати ще: Полиорганное влияние COVID-19 на детский организм: риски поражения

Вакцинація може буде відтермінована для онкологічних хворих, які пройшли алогенну або аутогенну трансплантацію, проходять клітинну терапію або курс інтенсивної цитотоксичної хіміотерапії.

Пацієнти з аутоімунними захворюваннями, які проходять лікування препаратом «Ритуксимаб», повинні відкласти вакцинацію щонайменше на 4 тижні після останньої дози цього препарату.

Щодо осіб із важкими імунодефіцитними станами, то наявних нині даних недостатньо для оцінки ефективності та ризиків вакцини. Однак враховуючи, що вакцина не є  «живою», а особи з імунодефіцитом мають вищий ризик важкої хвороби та смерті від COVID-19, вони можуть бути вакциновані.

«Крім того, існують протипоказання до введення окремих вакцин, наприклад CoronaVac від Sinovac Biotech протипоказаний вагітним. Якщо у вас є питання щодо вибору вакцини, зверніться до свого сімейного лікаря», – рекомендують у МОЗ.

Протипоказання до вакцинації може встановлювати сімейний або лікуючий лікар, який має надати відповідний висновок про тимчасове чи постійне протипоказання. За потреби лікар може також скеровувати пацієнта до профільного спеціаліста, за висновком якого приймається остаточне рішення.