Респіраторно-синцитіальний вірус відомий в педіатричній практиці здатністю вражати термінальні відділи дихальних шляхів і призводити до розвитку важкого захворювання у маленьких дітей – бронхіоліту. Але, як виявилося, ця не єдина категорія пацієнтів, у якої вірус здатний викликати стани, що загрожують життю. Така сама небезпека підстерігає бабусь і дідусів, які можуть заразитися від своїх онуків.
Чому респіраторно-синцитіальний вірус (РС-вірус) небезпечний для осіб похилого і старечого віку, як допомогти впоратися з ним – розглянемо в статті.
Імунний дисбаланс у літньому віці – основна причина високої сприйнятливості та прогностично несприятливого перебігу РС-інфекції
Одна з причин криється в специфічних змінах імунітету людей літнього віку, які безпосередньо пов’язані з порушенням балансу імунорегуляторних механізмів, що також відповідають за противірусний захист. Вважається, що перебіг РС-інфекції та виникаюча на неї імунна відповідь залежить від типу цитокінової регуляції. Перший тип (Тh1), при якому роль ключових регуляторів належить СD4+Т-хелперам 1 типу, супроводжується стимуляцією вироблення інтерферону, інтерлейкіну-2, що відповідає за проліферацію Т-лімфоцитів, та інтерлейкіну -12, який бере участь у диференціюванні наївних Т-лімфоцитів в Th1, а також стимулюючого синтез гамма-інтерферону і фактора некрозу пухлин-альфа Т-лімфоцитами і натуральними кілерами (NK).
Інший тип відповіді (Th2) пов’язаний з СD4 + Т-хелперами 2 типу. При ньому відбувається активація синтезу інтерлейкіну-4, який впливає на утворення В-лімфоцитами IgE і IgG, пригнічує прозапальну активність макрофагів, блокуючи утворення ними інтерлейкіну-1 і -6, фактора некрозу пухлини, інтерлейкіну-5, що виконує роль еозинофільного колонієстимулюючого фактора, інтерлейкіну-6, надмірне утворення якого викликає аутоімунне пошкодження тканин, а також інтерлейкинів -10 і -13, які чинять протизапальний ефект.
Читайте також: Чому грип має складний перебіг при захворюваннях печінки?
Сьогодні показано, що неускладнені форми РС-інфекції асоційовані з переважанням Th1-опосередкованої імунної відповіді, оскільки вона розглядається як протективна і сприяє одужанню. Навпаки, Th2-опосередкований тип імунної відповіді пов’язаний з ускладненим перебігом РС-захворювання, що обумовлено виникненням синдрому бронхіальної обструкції та гіперреактивності бронхів на тлі підвищення активності Th2-опосередкованих цитокінів.
Описані зрушення імунної відповіді в бік Th2-реакцій у дітей перших місяців життя пояснюється захистом від шкідливої дії материнських Th1, в тому числі й інтерферону. Однак саме цей еволюційно вироблений механізм є причиною частого важкого перебігу РС-захворювання та формування імунних порушень. При нормальному розвитку дитини протягом перших років життя встановлюється нормальне співвідношення Th1/Th2. Однак у похилому віці відбувається зворотне зміщення імунної відповіді з переважанням реакцій Th2 типу. Це пояснює той факт, чому люди похилого віку сприйнятливі до РС-вірусу, показник якого досягає 40%. Для порівняння цей показник у дошкільнят становить 60%, а у дітей грудного віку визначається 100% сприйнятливість до цього вірусу.
Сьогодні визнаним є той факт, що РС-асоційоване захворювання супроводжується найбільш вираженим дисбалансом Th1/Th2 порівняно з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями, перевершуючи навіть грип. Є дані, що вказують на те, що за впливом на осіб похилого віку РС-вірус може зрівнятися з непандемічними штамами вірусів грипу.
Основні прояви РС-інфекції в осіб похилого віку
На думку експертів, основна причина розвитку переважно важких форм РС-інфекції з високою летальністю у похилому віці криється у вікових імунних змінах. Так, якщо у дорослих пацієнтів РС-інфекція перебігає у вигляді переважного ураження верхніх відділів респіраторного тракту (риніт, фарингіт), а також загострення хронічного бронхіту, то в осіб похилого та старечого віку це захворювання відрізняється значним клінічним поліморфізмом, починаючи від легкої застуди і закінчуючи важким респіраторним дистрес-синдромом з високим ризиком летального результату. А частота розвитку найбільш важкого ускладнення – пневмонії РС-етіології, у осіб похилого віку становить 10-20% з показником летальності – 2-5%. Крім важкої пневмонії, у похилому віці на тлі РС-інфекції можуть загострюватися симптоми супутніх хронічних захворювань, таких як бронхіальна астма та хронічні обструктивні захворювання легень, захворювання серця, наприклад, при застійній серцевій недостатності.
Читайте також: Грип у пацієнтів з аутоімунними захворюваннями: чи існує оптимальний вибір у лікуванні?
Це диктує необхідність своєчасного виявлення РС-інфекції у даної категорії пацієнтів, що істотно ускладнюється відсутністю у них особливих клінічних проявів і схожістю з іншими респіраторними вірусними захворюваннями, зокрема грипом. Однак є певні відмінності в початкових симптомах РС-інфекції, що дозволяє запідозрити її розвиток. Наприклад, РС-інфекція часто починається з явищ риніту, що супроводжується закладеністю носа і ринореєю, що рідко буває при грипі. Часто ці симптоми супроводжує кашель, а лихоманка, що виникає, не так виражена, як при грипі. Приблизно у 30-40% пацієнтів з РС-інфекцією визначаються симптоми ураження нижніх відділів дихальних шляхів, які включають появу хрипів і свистячого дихання, що свідчить про порушення прохідності нижніх відділів респіраторного тракту. Натомість прояви загальноінтоксикаційного синдрому (нездужання, слабкість, біль у м’язах) більш характерні для грипозної інфекції.
Яка лікувальна тактика дозволить уберегти пацієнта літнього віку від несприятливих наслідків РС-інфекції?
Все вищесказане пояснює необхідність своєчасного призначення при РС-інфекції етіотропного лікування, що передбачає вплив на причинний агент і мінімальний вплив на імунну відповідь, яка наразі зазнала значних вікових змін. Очевидно, якщо якомога раніше вплинути на РС-вірус, тим більше шансів запобігти тяжким вірус-асоційованим наслідкам.
У зв’язку з цим доцільне призначення противірусного препарату з прями впливом на віруси, наприклад препаратів у складі яких є рідкий екстракт протефлазід. Його блокуюча дія на вірусні ферменти дають можливість зменшити вірусне навантаження на організм людини похилого віку і мінімізувати дестабілізуючий імунотропний вплив РС-вірусу.
Читайте також: Судинний ендотелій під прицілом вірусу грипу і захворювань серця
Таким чином, сьогодні РС-вірус вважається одним із серйозних вірусних агентів для осіб похилого віку. Водночас визнається той факт, що він є недостатньо «впізнаваним» патогеном у даної категорії пацієнтів, що не дозволяє вчасно докласти необхідних для боротьби з ним зусиль. З урахуванням його високої патогенності, порівняної з вірусом грипу, і здатністю призводити до фатальних наслідків робить РС-вірус ворогом номер 2 після вірусу грипу для людей поважного віку.
Анатолій Чумак, доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, лікар-імунолог