Респіраторно-синцитіальна інфекція в осіб літнього віку: чому «дитяча інфекція» небезпечна?

Респіраторно-синцитіальний вірус відомий в педіатричній практиці здатністю вражати термінальні відділи дихальних шляхів і призводити до розвитку важкого захворювання у маленьких дітей – бронхіоліту. Але, як виявилося, ця не єдина категорія пацієнтів, у якої вірус здатний викликати стани, що загрожують життю. Така сама небезпека підстерігає бабусь і дідусів, які можуть заразитися від своїх онуків.

Чому респіраторно-синцитіальний вірус (РС-вірус) небезпечний для осіб похилого і старечого віку, як допомогти впоратися з ним – розглянемо в статті.

Імунний дисбаланс у літньому віці основна причина високої сприйнятливості та прогностично несприятливого перебігу РС-інфекції

Одна з причин криється в специфічних змінах імунітету людей літнього віку, які безпосередньо пов’язані з порушенням балансу імунорегуляторних механізмів, що також відповідають за противірусний захист. Вважається, що перебіг РС-інфекції та виникаюча на неї імунна відповідь залежить від типу цитокінової регуляції. Перший тип (Тh1), при якому роль ключових регуляторів належить СD4+Т-хелперам 1 типу, супроводжується стимуляцією вироблення інтерферону, інтерлейкіну-2, що відповідає за проліферацію Т-лімфоцитів, та інтерлейкіну -12, який бере участь у диференціюванні наївних Т-лімфоцитів в Th1, а також стимулюючого синтез гамма-інтерферону і фактора некрозу пухлин-альфа Т-лімфоцитами і натуральними кілерами (NK).

Інший тип відповіді (Th2) пов’язаний з СD4 + Т-хелперами 2 типу. При ньому відбувається активація синтезу інтерлейкіну-4, який впливає на утворення В-лімфоцитами IgE і IgG, пригнічує прозапальну активність макрофагів, блокуючи утворення ними інтерлейкіну-1 і -6, фактора некрозу пухлини, інтерлейкіну-5, що виконує роль еозинофільного колонієстимулюючого фактора, інтерлейкіну-6, надмірне утворення якого викликає аутоімунне пошкодження тканин, а також інтерлейкинів -10 і -13, які чинять протизапальний ефект.

Читайте також: Чому грип має складний перебіг при захворюваннях печінки?

Сьогодні показано, що неускладнені форми РС-інфекції асоційовані з переважанням Th1-опосередкованої імунної відповіді, оскільки вона розглядається як протективна і сприяє одужанню. Навпаки, Th2-опосередкований тип імунної відповіді пов’язаний з ускладненим перебігом РС-захворювання, що обумовлено виникненням синдрому бронхіальної обструкції та гіперреактивності бронхів на тлі підвищення активності Th2-опосередкованих цитокінів.

Описані зрушення імунної відповіді в бік Th2-реакцій у дітей перших місяців життя пояснюється захистом від шкідливої ​​дії материнських Th1, в тому числі й інтерферону. Однак саме цей еволюційно вироблений механізм є причиною частого важкого перебігу РС-захворювання та формування імунних порушень. При нормальному розвитку дитини протягом перших років життя встановлюється нормальне співвідношення Th1/Th2. Однак у похилому віці відбувається зворотне зміщення імунної відповіді з переважанням реакцій Th2 типу. Це пояснює той факт, чому люди похилого віку сприйнятливі до РС-вірусу, показник якого досягає 40%. Для порівняння цей показник у дошкільнят становить 60%, а у дітей грудного віку визначається 100% сприйнятливість до цього вірусу.

Сьогодні визнаним є той факт, що РС-асоційоване захворювання супроводжується найбільш вираженим дисбалансом Th1/Th2 порівняно з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями, перевершуючи навіть грип. Є дані, що вказують на те, що за впливом на осіб похилого віку РС-вірус може зрівнятися з непандемічними штамами вірусів грипу.

Основні прояви РС-інфекції в осіб похилого віку

На думку експертів, основна причина розвитку переважно важких форм РС-інфекції з високою летальністю у похилому віці криється у вікових імунних змінах. Так, якщо у дорослих пацієнтів РС-інфекція перебігає у вигляді переважного ураження верхніх відділів респіраторного тракту (риніт, фарингіт), а також загострення хронічного бронхіту, то в осіб похилого та старечого віку це захворювання відрізняється значним клінічним поліморфізмом, починаючи від легкої застуди і закінчуючи важким респіраторним дистрес-синдромом з високим ризиком летального результату. А частота розвитку найбільш важкого ускладнення – пневмонії РС-етіології, у осіб похилого віку становить 10-20% з показником летальності – 2-5%. Крім важкої пневмонії, у похилому віці на тлі РС-інфекції можуть загострюватися симптоми супутніх хронічних захворювань, таких як бронхіальна астма та хронічні обструктивні захворювання легень, захворювання серця, наприклад, при застійній серцевій недостатності.

Читайте також: Грип у пацієнтів з аутоімунними захворюваннями: чи існує оптимальний вибір у лікуванні?

Це диктує необхідність своєчасного виявлення РС-інфекції у даної категорії пацієнтів, що істотно ускладнюється відсутністю у них особливих клінічних проявів і схожістю з іншими респіраторними вірусними захворюваннями, зокрема грипом. Однак є певні відмінності в початкових симптомах РС-інфекції, що дозволяє запідозрити її розвиток. Наприклад, РС-інфекція часто починається з явищ риніту, що супроводжується закладеністю носа і ринореєю, що рідко буває при грипі. Часто ці симптоми супроводжує кашель, а лихоманка, що виникає, не так виражена, як при грипі. Приблизно у 30-40% пацієнтів з РС-інфекцією визначаються симптоми ураження нижніх відділів дихальних шляхів, які включають появу хрипів і свистячого дихання, що свідчить про порушення прохідності нижніх відділів респіраторного тракту. Натомість прояви загальноінтоксикаційного синдрому (нездужання, слабкість, біль у м’язах) більш характерні для грипозної інфекції.

Яка лікувальна тактика дозволить уберегти пацієнта літнього віку від несприятливих наслідків РС-інфекції?

Все вищесказане пояснює необхідність своєчасного призначення при РС-інфекції етіотропного лікування, що передбачає вплив на причинний агент і мінімальний вплив на імунну відповідь, яка наразі зазнала значних вікових змін. Очевидно, якщо якомога раніше вплинути на РС-вірус, тим більше шансів запобігти тяжким вірус-асоційованим наслідкам.

У зв’язку з цим доцільне призначення противірусного препарату з прями впливом на віруси, наприклад препаратів у складі яких є рідкий екстракт протефлазід. Його блокуюча дія на вірусні ферменти дають можливість зменшити вірусне навантаження на організм людини похилого віку і мінімізувати дестабілізуючий імунотропний вплив РС-вірусу.

Читайте також: Судинний ендотелій під прицілом вірусу грипу і захворювань серця

Таким чином, сьогодні РС-вірус вважається одним із серйозних вірусних агентів для осіб похилого віку. Водночас визнається той факт, що він є недостатньо «впізнаваним» патогеном у даної категорії пацієнтів, що не дозволяє вчасно докласти необхідних для боротьби з ним зусиль. З урахуванням його високої патогенності, порівняної з вірусом грипу, і здатністю призводити до фатальних наслідків робить РС-вірус ворогом номер 2 після вірусу грипу для людей поважного віку.

Анатолій Чумак, доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, лікар-імунолог

Попередження-угода!
У даній публікації лікарі надають професійну спеціалізовану інформацію про препарати з певною діючою речовиною,зокрема про її, характеристику, лікувальні властивості, можливу побічну дію, та іншу, передбачену законодавством інформацію, виключно спеціалістам галузі охорони здоров’я (особам, що мають вищу або середню спеціальну медичну освіту).


Цією Згодою я приймаю угоду та підтверджую, що я є дипломованим спеціалістом у галузі охорони здоров’я (лікарем, фармацевтом тощо),чим підтверджую свій професійний статус, ознайомлений та підтримую попередження-угоду про користуванням публікаціями і отримання спеціалізованої інформації, запитую та бажаю отримати таку спеціалізовану професійну інформацію.