Більшість вакцин вводять ін’єкційно, тому їх так бояться діти та навіть деякі дорослі. Але група дослідників Массачусетського технологічного інституту розробила таблетку – це капсула, яка може діяти як РНК-вакцина
Різниця лише в тому, що вміст потрапляє до організму не через шприц підшкірно, а через шлунок.
Крім полегшення сприймання вакцин, цей підхід можна використовувати для доставки інших видів терапевтичних РНК або ДНК. Наприклад, це спростить лікування таких шлунково-кишкових розладів, як виразки, повідомляє medicalxpress. «Нуклеїнові кислоти, зокрема РНК, можуть бути чутливими до трансформацій, особливо у стравоході. Вирішення цієї проблеми відкриває нові шляхи до терапії, зокрема пероральну вакцинацію», – каже професор Джованні Траверсо. Разом з колегами Траверсо показав, як можна використовувати розроблену ними капсулу для доставки до 150 мкг РНК (а це більше, ніж у мРНК вакцинах проти COVID-19) у шлунок свиней.
Спочатку ними була створена капсула, яка після проковтування доставляла тверді ліки, наприклад, інсулін. Вона була розміром з чорницю, а формою нагадувала черепашачий панцир. Потім з її допомогою вченим вдалося доставити такі великі молекули, як моноклональні антитіла, у рідкій формі. Після чого вчені вирішили спробувати використати капсулу для доставки нуклеїнових кислот, які також є великими молекулами.
Читайте також: Як противірусні препарати впливають на вірус грипу
При потраплянні в організм нуклеїнові кислоти схильні до змін, тому їм потрібен захист. Для цього дослідники використали новий тип полімерних наночастинок, виготовлених з полі(бета-аміноефіру).
Перші досліди було проведено на мишах. А потім ученим вдалося запакувати РНК-наночастинки в капсули і доставити їх у шлунки свиней. Вони помістили в одну таблетку 50 мкг мРНК. Усього свині проковтнули три таблетки, тобто вжили по 150 мкг. Для порівняння: кількість мРНК, що використовується зараз у вакцинах проти COVID-19, становить від 30 до 100 мкг. Поставляючи РНК таким чином, можна викликати сильну імунну відповідь. У шлунково-кишковому тракті є багато імунних клітин, а стимуляція імунної системи шлунково-кишкового тракту – добре відомий спосіб створення імунної відповіді.