Більшості добре відомі негативні побічні ефекти COVID-19 на здоров’я перехворілих. Проте багато експертів стверджують, що відомий нам перелік станів далеко не повний. Йдеться про так звані додаткові, або приховані ризики, пов’язані з коронавірусом.
Які вони, ці приховані загрози та чому виникають – обговоримо у статті.
До найбільш вагомих загроз лікарі відносять обмеження, які вплинули на повсякденну життєву активність і змушують людей більше часу перебувати на ізоляції. Сюди можна віднести і зниження фізичної активності, і роботу з дому без соціальної взаємодії з колегами та обмеження відвідування місць активного дозвілля. Все це призвело до формування у людей тривожних порушень, які постійно підживлюються повідомленнями про нові штами коронавірусу, зростання захворюваності та смертності від COVID-19.
Безперервна пандемія змушує людей перебувати у стані тривожної невизначеності не лише в завтрашньому, а й в сьогоднішньому дні. Тому найбільшою шкодою для людей у глобальному масштабі є порушення психічного здоров’я.
Читайте також: ГРВІ та постковідний синдром: особливості перебігу захворювання
На тлі пандемії COVID-19 багато хто зіткнувся з обмеженнями у наданні медичної допомоги та доступу до фахівців, що було продиктовано необхідністю зниження ризику, на який себе можуть наражати пацієнти, звернувшись на очний прийом до лікаря.
Не врятували ситуацію ні телемедичні технології, ні спілкування з лікарем по телефону. Самі фахівці визнають, що багато станів неможливо вчасно виявити у віддаленому режимі, як і пройти обстеження.
Особливо гостро ця проблема торкнулася людей із хронічними захворюваннями, онкопатологією, тобто груп ризику за тяжким перебігом COVID-19. А це ще один ризик, пов’язаний із запізнілим зверненням за медичною допомогою щодо свого здоров’я. Так, за даними Центру з контролю та профілактики захворювань США (CDC), пацієнти, які відкладають або ухиляються від отримання необхідної їм медичної допомоги, наражаються на підвищений ризик розвитку більш тяжких захворювань, особливо якщо у них є серйозні проблеми зі здоров’ям.
Читайте також: Наслідки COVID-19 на дихальні шляхи людини
Останнім часом лікарі говорять про приховані загрози впливу коронавірусної інфекції на організм людини. Пов’язано це не тільки з тим, що крім легень вірус здатний вражати інші органи, а й з тим, що багато хто не знає про це і не звертає уваги на перші симптоми захворювання.
Коронавірусна інфекція та травний тракт
Разом із дихальними шляхами коронавірусна інфекція може уражати і травний тракт, зумовлюючи появу таких симптомів, як біль у животі, пронос, нудота та блювання. Можливі механізми пошкодження кишечника вірусом SARS-CoV-2 є численними.
Обговорюється пряме ушкодження заражених клітин кишечника, що з’являється внаслідок запалення слизової оболонки. Крім того, системне запалення з цитокіновим штормом, що виникає при COVID-19, може додатково сприяти кишковому пошкодженню.
Є дані про те, що на тлі COVID-19 можуть уражатися печінка та підшлункова залоза. Висновки про можливе пряме ушкодження SARS-CoV-2 печінки були зроблені на підставі отриманих даних про імуноопосередковане ураження печінки через системне запалення, розвиток гіпоксії при ураженні легень, порушення згортання крові (коагулопатії) та токсичну дію лікарських засобів. Інформації щодо змін у печінці при COVID-19 поки небагато, а саме питання вивчається лише у дорослих.
Підшлункова залоза та COVID-19
Можливість ураження підшлункової залози при COVID-19 пояснюється наявністю рецепторів ангіотензинперетворюючого ферменту як у її екзокринному відділі, так і в острівцях, де відбувається вироблення інсуліну – основного гормону, що регулює рівень цукру в крові. У зв’язку з цим передбачається можливість як прямого вірусного пошкодження, так і опосередкованого системним запаленням і токсичними ефектами медикаментозної терапії.
Ураження нирок при COVID-19
Ще один прихований ризик COVID-19 пов’язаний з виникаючим ураженням нирок. Окрім захворювання легень, гостре пошкодження нирок є одним із найчастіших і серйозних ускладнень при тяжкій формі COVID-19, а сам вірус SARS-CoV-2 виявляється у нирковій тканині. Тому пацієнти з хронічною хворобою нирок, у тому числі ті, хто перебуває на діалізі, після трансплантації нирок відносяться до особливо вразливої групи населення. Ризики спостерігаються і у пацієнтів із нормальною роботою нирок, у яких перенесений COVID-19 може призводити до зниження функції цих органів.
Загрози COVID-19 для дітей
Приховані загрози COVID-19 для дітей практично не вивчені, і чим у майбутньому обернеться перенесена в дитячому віці коронавірусна інфекція – доведеться дізнатися згодом. Проте, враховуючи ймовірності системного ураження та залучення внутрішніх органів, контроль їхнього стану після одужання дитини та своєчасне виявлення проблем у їх роботі має стати першорядним завданням для батьків.
Чи можливо захиститися від прихованих загроз коронавірусу?
Оскільки це питання досі повністю не вивчене і лікарі лише висловлюють свої припущення, засновані на накопичених даних, то реальні загрози, особливо у віддаленій перспективі, оцінити складно.
Крім того, донедавна коронавірусній інфекції приділялося мало уваги, її не вважали серйозною загрозою для людей. Поточна пандемія змусила переглянути цю точку зору, і сьогодні небезпека, з якою вже завтра може зіткнутися людство, все більше привертає увагу.
Читайте також: Противірусні препарати слід призначати у перші години інфікування SARS-CoV-2 – глава Союзу споживачів медичної продукції
Для захисту від прихованих загроз COVID-19 дуже важливо звертатися за медичною допомогою при появі перших симптомів захворювання, та негайно розпочинати лікування.
Чим раніше буде зупинено розмноження коронавірусу в людському організмі, тим менше шансів на його розсіювання та ураження органів. Особливо це стосується груп ризику, які мають порушення в роботі внутрішніх органів, що загрожує ще більшими збоями у функції.
Тому призначення лікарем етіотропної терапії є одним із пріоритетних методів, спрямованих на боротьбу із захворюванням і наслідками, що виникають на його тлі. Для зниження вірусного навантаження лікар може призначити препарат із прямою противірусною дією, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Досить давно вивчено вплив протефлазіду на РНК-полімеразу РНК-вірусів. Сучасні дослідження показали його активність щодо 3CL-протеази, ферменту, що сприяє потраплянню вірусу в клітину людини. Таким чином, блокування вказаних ферментів попереджує проникнення та розмноження коронавірусу SARS-CoV-2.
Читайте також: Внесено зміни до інструкції: український препарат показав подвійну дію на SARS-CoV-2
Ці два механізми противірусної дії зумовлюють здатність препарату запобігати реплікації вірусу всередині клітини людини, що створює стійкі умови для зниження вірусного навантаження та як наслідок – зменшення умов виникнення патогенетичних процесів внаслідок СOVID-19.
Підсумовуючи вищесказане, слід зазначити, що накопичення даних про COVID-19 покращує наші уявлення про проблему, а це допомагає вибудовувати правильну стратегію в боротьбі з нею.