ГРВІ та постковідний синдром: особливості перебігу захворювання

Постковідний синдром сьогодні досить часто зустрічається у тих, хто перехворів на COVID-19. Вважається, що його поява є відображенням реакції організму на коронавірусну інфекцію у вигляді збереження порушень в роботі органів і нервових розладів.

Тривалість збереження симптомів постковіду залежить від багатьох факторів, таких як вік і наявність хронічних захворювань, та може затягуватися до декількох місяців. При цьому багато з тих, хто перехворів на COVID-19  кілька разів і страждає постковідним синдромом вже цієї осені можуть зіткнутися з новою проблемою, а саме: нашаруванням на постковід захворювання на ГРВІ та грип.

Що робити, якщо людина з постковідним синдромом заразилася ГРВІ – розглянемо в статті.

Гостра респіраторна вірусна інфекція + постковід = дуже небезпечно

Ризики для здоров’я людини пов’язані з тим, як у неї перебігало захворювання на COVID-19, наскільки сильно була вражена дихальна система і постраждали інші органи, а також як на даний момент відбувається відновлення роботи органів і систем організму.

Читайте також: Противірусні препарати слід призначати у перші години інфікування SARS-CoV-2 – глава Союзу споживачів медичної продукції

Якщо у здорової людини COVID-19 перебігав легко, органні ураження були невираженими, і вже за пару тижнів організм повернувся до норми, то наслідки коронавірусної інфекції будуть мало відчутні та можуть не позначитися на перебігу наступних вірусних інфекцій, в тому числі ГРВІ.

Але якщо людина перехворіла на COVID-19 важко, у неї є хронічні захворювання легенів, серця, або інші стани, які лікарі називають несприятливим преморбідним фоном, то реабілітаційний період після COVID-19 у неї погіршиться ще більшими розладами в роботі цих органів. У зв’язку з цим хворі матимуть тривалий постковідний синдром, а додаткове навантаження на імунну систему і весь організм у вигляді ГРВІ лише ускладнить ситуацію.

COVID-19 легко сплутати з ГРВІ

Лікарі погоджуються, що період відновлення після захворювання на COVID-19 може супроводжуватися численними симптомами, багато з яких імітують клінічні прояви респіраторних вірусів:

  • головний біль,
  • виражена втома і збереження апатії,
  • періодичні підвищення температури тіла,
  • задишка і тривале збереження розладів нюху,
  • сухий кашель.

Ці ознаки нерідко маскують початок розвитку інших вірусних інфекцій, тих самих ГРВІ. В такому випадку хворий не завжди розуміє, що вплинуло на його самопочуття: перенесений ковід чи нова вірусна інфекція.

Які чинники можуть впливати на тяжкість перебігу ГРВІ у людини з постковідним синдромом

  1. Перш за все, це висока ймовірність розвитку ускладнень, які залучають практично всі органи. Сьогодні встановлено, що коронавірус може викликати множинні ураження органів, тому навіть ті, хто легко перехворів на COVID-19, також виявляються в зоні ризику з більш важкого перебігу ГРВІ.
  2. По-друге, основні події при COVID-19 в більшості випадків розгортаються в легенях, які також є зоною інтересу вірусів ГРВІ. Тому нашарування вірусної інфекції на уражені й недостатньо відновлені після коронавірусного впливу легені може привести до додаткового їх пошкодження і формування вже ускладненого перебігу ГРВІ.

Читайте також: Внесено зміни до інструкції: український препарат показав подвійну дію на SARS-CoV-2

3. По-третє, має значення фактор часу. Запізніле звернення за медичною допомогою, коли час, який можна було витратити на встановлення причини погіршення самопочуття, вже втрачено, підвищує ймовірність розвитку ускладнень і подовжує період відновлення, роблячи його неповним. У підсумку, людина отримує нові проблеми зі здоров’ям, що вимагають тривалого лікування.

Як правильно вирішувати проблему постковіду і ГРВІ?

Безумовно, найкращим варіантом буде повністю відновитися після COVID-19 і не захворіти на ГРВІ. Але цей ідеальний сценарій мало здійснений у реальному житті, де кожна людина, навіть та, яка знаходиться вдома і мінімально контактує з людьми, не застрахована від вірусних інфекцій. Тому конкретним виходом із ситуації після перенесеного гострого захворювання є перебування під наглядом лікаря та дотримання його рекомендацій. Про всі зміни в самопочутті, тобто погіршення існуючих симптомів або появу нових, необхідно повідомляти фахівцю, а не чекати, поки, можливо, все вирішиться само собою.

Що робити, якщо людина з постковідним синдромом захворіла на ГРВІ?

Перш за все, лікування з перших днів має проводитися тільки під контролем спеціаліста. Тільки він може визначити причину зміни в самопочутті та призначити необхідну терапію. Зволікання з початком лікування може обернутися високою ймовірністю розвитку ускладнень, які виходять далеко за межі дихальної системи.

Особам, які перенесли COVID-19 необхідно пам’ятати про те, що вразливість респіраторного тракту, зокрема легень, зберігається тривалий час. Поки триває процес відновлення, дихальні шляхи потребують не тільки захисту, але і своєчасного подолання будь-якої вірусної інфекції.

Читайте також: Постковід у дітей: на що варто звернути увагу

Для цієї мети підійдуть противірусні препарати, які прицільно впливають на причину захворювання – віруси, і мінімально втручаються в стан імунної системи, яка постраждала від коронавірусу. Тому, лікар може призначити прямі противірусні препарати, що містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Флавоноїди, які входять до складу препаратів блокують ферменти розмножень – РНК- і ДНК-полімерази вірусів ГРВІ, що забезпечують утворення вірусних копій в зараженій клітині. А у вірусу грипу екстракт протефлазіду пригнічує ще й активність нейрамінідази, яка виконує подвійну роль: вона забезпечує розповсюдження вірусу дихальними шляхами і гарантує вихід новостворених вірусних часток із клітини. Таким чином відбувається зниження вірусного навантаження на організм людини, яка страждає на постковідний синдромом, і знижується ризик розвитку ускладнень внаслідок ГРВІ.

Читайте також: Нові штами коронавірусу і дитячий імунітет: наскільки ситуація безпечна

В цілому, одужання після гострої фази ковіду не означає, що організм повністю позбувся захворювання і відновився. Тому важливо не тільки дотримуватися рекомендацій лікаря щодо способу життя і надання уваги своєму здоров’ю, а й стежити за змінами в самопочутті та при найменших порушеннях звертатися до фахівця.

Чумак Анатолій