Які наслідки можуть бути у хворого на грип людини – в клінічній практиці спрогнозувати досить складно. На даний час вважається, що захворювання на грип відрізняється передбачуваними ускладненнями. В першу чергу це стосується уражень органів, що спочатку часто не проявляють клінічних ознак і можуть бути виявлені лише під час лабораторного обстеження. І тільки згодом, через роки, вони проявлять себе.
Йдеться про ураження нирок, які згідно з офіційними даними відносяться до рідкісних ускладнень грипу та ГРВІ. Однак багато фахівців сходяться на думці, що проблема розвитку нефрологічних ускладнень на тлі респіраторної вірусної інфекції, насамперед грипу, є не до кінця вивченою.
Читайте також: Twindemic: світ готується до подвійної пандемії – грипу та коронавірусної інфекції
Не менш актуальним є питання перебігу грипу на тлі існуючої патології нирок. Наразі таких пацієнтів відносять до групи ризику з важком перебігом і несприятливим наслідкам вірусної інфекції і обтяження перебігу основного захворювання. У цій статті ми обговоримо, як захворювання на грип впливає на нирки, які хвороби ускладнює та розвиток яких провокує?
Яких пацієнтів можна віднести до групи ризику ураження нирок на тлі ГРВІ та грипу?
До даної категорії в першу чергу відносяться хворі з атеросклерозом та артеріальною гіпертензією, цукровим діабетом, а також патологіями, перш за все опорно-рухової системи, які вимагають тривалого застосування аналгетичних препаратів. Також існує ризик для пацієнтів, які дотримуються дієти з високим вмістом білка.
Які захворювання нирок виникають найчастіше?
Згідно з даними, ниркові ускладнення, що виникають на тлі гострої респіраторної вірусної інфекції, включають гостре пошкодження нирок, рабдоміоліз і гемолітико-уремічний синдром, гострий гломерулонефрит, синдром Гудпасчера (системний капілярит з переважним ураженням альвеол легенів і базальних мембран гломерулярного апарату нирок по типу геморагічних пневмоніту і гломерулонефриту), а також гострий тубулоінтерстіціальний нефрит.
Які механізми задіює вірус грипу, щоб завдати шкоди ниркам?
Сьогодні думки щодо етіопатогенезу ниркових порушень при грипі та ГРВІ є предметом пильного вивчення. Існує точка зору, що одна з можливих причин ураження нирок пов’язана з спільними антигенними структурами базальних мембран альвеол легенів і ниркових клубочків. Крім того, об’єднує легеневу і ниркову тканину і спільність регуляторних процесів, зокрема участь у підтримці основних параметрів гомеостазу: кислотно-основного стану, регуляція системного артеріального тиску через ангіотензіназу легень. Ниркова тканина чутлива до гіпоксії, що виникає при ураженні респіраторного тракту, яка розвивається на тлі гемодинамічних розладів та ішемії, що у важких випадках може привести до розвитку гострої ниркової недостатності.
Нирки нерідко відчувають нефротоксичний вплив застосовуваних для симптоматичної терапії деяких груп препаратів, наприклад нестероїдних протизапальних засобів (НПЗЗ). Тому при захворюваннях на грип або ГРВІ ниркова тканина може піддаватися одночасно впливу декількох факторів.
Читайте також: Тяжкість грипу та ГРВІ залежить від маси тіла
Окремого розгляду потребує виникаючий внаслідок імунних порушень постінфекційний гломерулонефрит. Його формування нерідко провокує захворювання на грип, яке вважається пусковим фактором для розвитку захворювання. В основі розвитку гломерулонефриту лежать імунопатологічні реакції у відповідь на потрапляння в організм людини збудника захворювання. Вони полягають в утворенні імунних комплексів, які осідають на базальній мембрані ниркових клубочків і викликають їх пошкодження. Порушення гуморального імунітету, що виникають, доповнюються змінами в клітинній ланці: скупченням моноцитів в нефронах і інфільтрацією клубочків нейтрофілами, вивільненням лізосомальних ферментів, що призводить до ексудативно-проліферативних змін клубочків нирок, які в більшій мірі залучають базальні мембрани та мезангій. Відбувається генералізована проліферація мезангіальних і ендотеліальних клітин, що призводить до змін канальців та інтерстиціальної тканини нирок. Тривало існуюче імунокомплексне запалення у 10 – 20% хворих на гострий гломерулонефрит переходить в хронічну форму – хронічний гломерулонефрит, що завершується формуванням хронічної ниркової недостатності.
Чим обумовлений важкий перебіг респіраторної вірусної інфекції та грип на тлі патології нирок?
Вважається, що високий ризик важкого і ускладненого перебігу у хворих з хронічною хворобою нирок пов’язаний з імунними порушеннями, що виникають і супроводжують ниркові пошкодження. Ситуація значно погіршується, якщо хворий переніс трансплантацію нирок або перебуває на гемодіалізі, оскільки в такому випадку має місце вторинний імунодефіцит.
Яким повинен бути сучасний підхід до зниження ризику тяжкого перебігу грипу у пацієнтів нефрологічного профілю та як звести до мінімуму ймовірність ниркового пошкодження при респіраторному вірусному захворюванні, зокрема грипі?
Очевидно, що пацієнти із захворюваннями нирок – це досить складна категорія, у яких проведення медикаментозної терапії потребує врахування ступеня зниження ниркової функції і корекції доз призначуваних препаратів. Тому в лікуванні грипу у таких хворих необхідно уникати поліпрагмазії і застосовувати препарати, які будуть найбільш ощадливо впливати на пошкоджену ниркову тканину, не втручатися в імунні процеси, при цьому мати достатню противірусну активність.
Читайте також: Грип у хворих з хронічними обструктивними захворюваннями легень потребує пильної уваги
З іншого боку, наведений на початку статті перелік можливих пошкоджень нирки, розвиток яких досить складно спрогнозувати у хворих на грип пацієнтів, так само як і відтермінована в часі їх маніфестація, переконують в тому, що захворювання на грип вимагає контролю функції нирок і динамічного спостереження за пацієнтом при виявленні мінімальних змін лабораторних показників. З не меншою скрупульозністю слід поставитися з підбору противірусного препарату, який повинен ефективно пригнічувати вірусну активність і запобігати поширенню вірусного агента в організмі хворого. Одними з таких препаратів, що здатні прямо впливати на вірусні ферменти є препарати, що містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. ЇЇ блокуюча внутрішньоклітинну реплікацію вірусів ГРВІ активність пов’язана зі здатністю пригнічувати ДНК-і РНК-полімерази, які забезпечують утворення нових вірусних копій. Крім того, активність діючої речовини – рідкий екстракт протефлазід поширюється і на пригнічення нейрамінідази вірусу грипу, що істотно сповільнює поширення його в організмі хворого.
Таким чином, своєчасне призначення прямих противірусних препаратів, що містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід, не тільки може пришвидчити одужання, а й може вберегти пацієнта від можливого вірусного пошкодження нирок.
Вікторія Талько, д.м.н, професор, директор Інституту експериментальної радіології Національного наукового центру радіаційної медицини НАМНУ; експерт з питань імунології, вірусології, і радіобіології