Причини розвитку отиту в дітей
Вірус здатний проникати в порожнину середнього вуха через слухову трубу, що відкривається на бічній поверхні носоглотки. Оскільки віруси, що вражають дихальні шляхи починають свою загарбницьку діяльність із порожнини носа, поступово проникаючи в носо- і ротоглотку, то в них на шляху розташований вхід у слухову трубу. У дітей вона анатомічно ширша і коротша, ніж у дорослих, що сприяє швидкому проникненню вірусів у порожнину середнього вуха і розвитку запалення в ньому. Запалення завжди супроводжується появою ексудату (запальної рідини), що заповнює порожнину і приводить до появи таких відчуттів, як розпирання (рідина, якої у здорової людини немає, тисне на стінки порожнини) і болю у вусі через запалення в ньому. Ураженням органу слуху під час гострих респіраторних вірусних захворювань лікарі називають отитом і вважають ускладненням.
Якщо дитина старшого віку може поскаржитися батькам на біль у вусі, то малюк цього зробити не здатний. Батьків мають насторожити такі симптоми, як занепокоєння дитини (сильний плач), раптове і значне підвищення температури тіла, малюк може терти руками хворе вухо. При несприятливому розвитку подій і приєднанні бактерій, які проникають у порожнину середнього вуха тим самим шляхом, що й віруси, запальна рідина стає гнійною. Нагромадження гною у великій кількості при важкому плині захворювання приводить до розриву барабанної перетинки, що розділяє зовнішнє вухо від середнього і виливу гною. Стан дитини одразу поліпшується.
Читайте також: Атипова пневмонія. Що треба знати, аби вчасно розгледіти
Однак наслідки хвороби можуть бути не такими оптимістичними. Адже при цьому страждає слух, розвиток якого в дітей тісно пов’язаний з формуванням мови. І порожнина середнього вуха, і барабанна перетинка є складовими системи звукопроведення. Тому будь-які зміни в них, що виникають при вірусних захворюваннях, неодмінно відбиваються на сприйнятті звуків.
Наш слух прямо пов’язаний з роботою нервової системи, яку можуть ушкоджувати респіраторні віруси, що також позначається на здатності чути. І нарешті, при частих і тривалих застудах у дітей може розростатися глоткова мигдалина, розташована на задній поверхні носоглотки, і частково або повністю перекривати вхід у слухову трубу, тим самим порушується вентиляція порожнини середнього вуха, що знижує здатність до проведення звуків. Такі самі порушення виникають і при вірусному запаленні слухової труби (євстахіїті), через яку віруси попадають у порожнину середнього вуха.
У яких дітей можливий розвиток запалення вуха
Існує висока ймовірність зниження слуху на тлі гострих респіраторних вірусних інфекцій або грипу у дітей, схильних до частих і тривалих застудних захворювань, передчасно народжених малюків, а також з вадами розвитку і хронічними захворюваннями. І нарешті, недоліковані захворювання ГРВІ або несвоєчасно виявлені ускладнення грипу сприяють тривалому плину запалення у вусі, що ушкоджує його звукопровідну систему і знижує сприйняття звуків.
Профілактика ускладнень
Щоб респіраторні вірусні захворювання у дитини не впливали на слух, потрібно при перших симптомах захворювання не займатися самолікуванням, не зволікати, а звертатися до лікаря. Своєчасне виявлення гострих респіраторних вірусних інфекцій та грипу допоможе краще усунути як саму причину захворювання, так і викликані нею порушення. Із цим завданням упораються прямі противірусні препарати, які прицільно б’ють по вірусах грипу та ГРВІ. Таку здатність має противірусний препарат прямої дії Флавовір, який призначений для етіотропного лікування та профілактики грипу та ГРВІ. Флавовір пригнічує розмноження вірусу в організмі та захищає слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, нормалізуючи показники місцевого імунітету (лактоферин, sІgA та лізоцим). Препарат дозволений від народження. Саме у малечі незміцніла імунна система, яка не завжди може швидко впоратися з численними вірусами і потребує підтримки.
Читайте також: Набридливий кашель у дитини – непростий симптом
Таким чином, батькам не варто зневажливо ставитися до того, що дитина погано чує, і не сприймати це як витівку. Адже не завжди це вказує на дитячу примху. Варто насторожитися, якщо дитина після перенесеного простудного захворювання постійно прислухається, погано відтворює почуті звуки, звертає увагу лише на людей або об’єкти, що перебувають у полі зору. І вже тим більше потрібно бити на сполох, коли малюк не реагує на звуки, а його мовний розвиток відстає від однолітків. Краще перестрахуватися і звернутися до лікаря.