Один з основних вірусів грипу змінився, і нинішні вакцини проти грипу не підходять. Хоча вакцинація не може запобігти зараженню, вона вбереже від важкого перебігу захворювання та ускладнення
«Зважаючи на наші лабораторні дослідження, це виглядає серйозною невідповідністю, – заявляє керівник дослідження професор мікробіології Скотт Хенслі з Пенсільванського університету. – Це погані новини про вакцину». Вакцини від грипу захищають від чотирьох його різних штамів: H3N2, H1N1 та двох штамів грипу B. Дослідження Хенслі включає тільки H3N2, але це основний штам, що циркулює, пише cnn.
Саме невідповідністю вакцини можна пояснити спалах грипу, що стався нещодавно в університеті Мічігану, в результаті якого захворіло понад 700 людей. Це говорить про те, що вакцина неефективна у запобіганні захворюванню. «Ми спостерігаємо за цим вірусом протягом кількох місяців, – каже Хенслі. – Віруси грипу постійно мутують, набагато частіше, ніж інші, навіть коронавірус. Одночасно можуть циркулювати різні варіації. Але в цій версії H3N2 є зміни, які допомагають запобігти виробленню антитіл в організмі у відповідь на вакцини».
Антитіла – це перша лінія захисту від вірусів. А нинішня вакцина, схоже, не генерує потрібних антитіл проти цієї нової мутованої версії H3N2. На щастя, ці зміни навряд чи вплинуть на другу лінію захисту, яку пропонує імунна система – Т-клітини. Тому, навіть якщо вакцина не захистить від інфекції, то вони допоможуть краще перенести захворювання та уникнути тяжких симптомів.
Сьогодні у людей імунітет проти вірусів грипу низький, оскільки ці віруси не поширювалися під час пандемії COVID-19. «Соціальне дистанціювання, носіння масок та скорочення міжнародних поїздок сприяло глобальному скороченню вірусів грипу. Але, коли обмеження, пов’язані з COVID-19, буде знято, віруси грипу будуть швидко поширюватися через відсутність імунітету у населення протягом останніх двох років», – пояснює Хенслі.
Ефективність вакцини проти грипу з року в рік варіюється. Частково проблема полягає у термінах, необхідних для створення протигрипозних вакцин. Більшість виробників використовують стару технологію, яка вимагає інкубації курячих яєць протягом декількох тижнів. Таким чином, штами визначають за шість місяців до отримання вакцин. За цей час вірус може розвинутися або змінити домінування штамів, як це сталося цього року. Коли вакцина не відповідає вірусам, що циркулюють, її ефективність падає. Наприклад, у сезоні 2014-2015 року загальна ефективність вакцини проти грипу H3N2 впала до 6%.