Сучасна епідемічна ситуація вимагає від батьків бути напоготові
Осінь традиційно відкрила сезон застуд, перелік яких цього року доповнився новим коронавірусом, що з’явився рік тому. І хоча світ ще навесні зіткнувся з наслідками поширення цього вірусу, в цьому епідсезоні людство в черговий раз виявилося перед новою, не менш складною, загрозою, яка пов’язана з можливістю зараження не одним, а відразу кількома небезпечними вірусами. Якщо з усіх представників сімейства ГРВІ найнебезпечнішим до недавнього часу вважався вірус грипу, то в цьогоріч цим званням йому довелося поступитися. Але попри все, грип став ще небезпечніше. І ось чому, пише ПіК.
Чому діти входять до групи ризику?
Причин декілька. По-перше, вони найбільш сприйнятливі до вірусних захворювань, що вражають дихальні шляхи. По-друге, під час пандемії вже були зареєстровані випадки розвитку у дітей педіатричного мультисистемного запального синдрому (Кавасакі-подібного синдрому), коли окрім легень уражаються інші внутрішні органи (серце і органи травного тракту). По-третє, дані, отримані з Китаю за минулий епідемічний сезон, свідчать про більш важкий, іноді критичний перебіг коронавірусної інфекції у дітей, що на той момент пов’язували з можливим приєднанням інших вірусів (грипу, респіраторно-синцитіальним вірусу, риновірусу).
Чому поєднання вірусів може спровокувати важке захворювання?
Вчені вважають, що поєднання коронавірусної інфекції і грипу може викликати тяжкий перебіг. Тому що захворювання, яке викликається цими видами вірусів, однаково починається з ураження дихальної системи. При одночасному захворюванні вони будуть взаємно обтяжувати одне одного і провокувати ускладнення бронхолегеневої системи.
Читайте також: Як допомогти дітям менше хворіти восени?
До того ж симптоми ГРВІ (до збудників яких відносяться і коронавіруси), так само як і грипу, багато в чому схожі і розібратися самостійно, який симптом пов’язаний з яким вірусом, неможливо. Сьогодні лікарі вважають, що симптомами коронавірусної інфекції у дітей є лихоманка, кашель, задишка, втомлюваність, біль в м’язах і грудях. Очевидно, що так само проявляють себе і інші вірусні захворювання дихальних шляхів. Отже, поставити діагноз дитину за симптомами складно.
Що можуть в такій ситуації зробити батьки?
Потрібно розуміти, що шанси зустрітися з новими і “старими” вірусами в епідсезоні 2020-2021, високі як ніколи (гуляє пандемічний штам коронавірусу і кілька штамів сезонного грипу). Отже, потрібно готуватися до цієї зустрічі. Як це зробити? Адже сьогодні діти продовжують відвідувати дошкільні установи і школи: будемо відверті, діти, особливо малюки, не вміють дотримуватися соціальної дистанції, а встежити за тим, щоб малюки грали на килимку на відстані 1,5 метра або в школі учні юрбою не бігали на перервах – нездійсненне завдання.
У цій ситуації убезпечити дитину від можливого «коктейлю» з вірусів могло б щеплення від грипу (від коронавірусу щеплення поки неможливе). Однак цього сезону антигрипозні вакцини в Україні гостро дефіцитні.
Читайте також: Противірусні препарати для дітей: міф чи порятунок?
Тому, якщо у дитини з’явилися перші симптоми ГРВІ або грипу (що, як зазначалося вище, досить складно відрізнити), необхідно звертатися до лікаря. Розбиратися в ситуації, скільки вірусів можуть причиною респіраторного захворювання і чи є серед них коронавірус або вірус грипу, а може вони обидва одночасно є причиною нездужання у дитини, повинен фахівець. Як і призначати необхідне дитині лікування.
Без противірусних препаратів в даній ситуації не обійтися, саме коли ризик зараження декількома потенційно небезпечними вірусами досить великий. Лікар може призначити дитині противірусний препарат з прямою дією на віруси, що вражають дихальні шляхи дитини. До таких, зокрема, належить сироп Флавовір (діюча речовина протефлазид). Його прямий вплив на віруси пов’язано з пригніченням вірусних ферментів, що відповідають за розмноження вірусу в організмі. Причому це стосується як вірусів грипу, так і ГРВІ. Таким чином Флавовір може заблокувати не один, а відразу кілька різних вірусів, якщо раптом організм був атакований декількома збудниками. Флавовір допоможе знизити вірусне навантаження і дати імунітету можливість ефективно впоратися з вірусною атакою і легше перенести захворювання.
Читайте також: Вірусний менінгіт і енцефаліт: як уберегтися від захворювань
Сучасна епідемічна (плюс – пандемічна) ситуація вимагає від батьків бути напоготові. Адже те, що діти, скажімо, легко “переносять” коронавірусну інфекцію – твердження досить узагальнене, все залежить від конкретної дитини і стану її імунітету. Якщо трапиться так, що організм отримає удар відразу кількома видами вірусів (грипу та ГРВІ) то перебіг захворювання може стати важким. Тому швидкий початок противірусної терапії грає важливу роль – з перших днів після появи симптомів під контролем фахівця.
Галина БУТ, сімейний лікар