Як працюватимуть школи та дитсадки: останні рекомендації МОЗ і МОН перед 1 вересня

Як працюватимуть школи та дитсадки: останні рекомендації МОЗ і МОН перед 1 вересня

Влітку 2020 року кількість змін правил, за якими діти будуть займатися в садках, діти і підлітки – у школах, молодь – у коледжах, технікумах, вузах – перевищила всі розумні межі. І немає гарантій, що правила й далі не змінюватимуться щотижня.

 

До кінця серпня кожне «шкільно-карантинне» нововведення – вже не більше ніж «білий шум», «шум в каналах зв’язку» для умів вчителів, батьків і учнів, які стежили за цим всім.

Ми просто втомилися від усіх цих оновлень правил (і до речі, це стосується не тільки шкіл та садочків, але й транспорту, ринків, кафе, концертів і так далі).

Тому, перш, ніж ви прочитаєте нижченаведені розпорядження різних органів влади – прийміть головну пораду для зменшення стресу і хаосу:

Краще менше стежити за карантинними діями вищої і місцевої влади щодо садків і шкіл – а більше слухати розпорядження директора і вчителів «вашої» школи (школи вашої дитини) / завідуючої «вашого» садка / ректора «вашого» вузу / керівника «вашого» гуртка, «ваших» курсів.

Адже автономія державних (а тим більше, приватних) установ освіти у нас все більша, а в рік пандемії вона мимоволі стає максимальною. Тому не так важливо, що нового вирішили умовні Степанов, Ляшко, Шкарлет, Шмигаль, мер і рада вашого міста – а важливо, як це все імплементували в навчальному закладі керівництво і співробітники (й чи імплементували взагалі). Тут може бути багато дивовижних відкриттів.

 

Рекомендації МОЗ і Міносвіти про роботу шкіл і садків від 22-30 серпня 2020 року

 

«Червона зона» епідемічної небезпеки – навчання дистанційне

 

У «помаранчевій», «жовтій» і «зеленій» зонах навчання офлайн можливе. Але місцева влада або дирекція школи може вирішити й інакше, відправляючи всіх на «дистанційку» цілком або час від часу – підкреслив глава МОЗ,

У «червоній зоні» дитсадки і школи не мають права працювати офлайн.

Але в реальності, наприклад, після потрапляння Чернівців в червону зону місцева влада «повстала» – і все-таки дозволила садочкам працювати, відкриття шкіл теж анонсувалося і до нього почали готуватися. Після цього поліція відкрила справу проти чернівецької влади. І все одно сади там пропрацювали весь робочий тиждень до кінця дня 28 серпня. Школи ж у «ковід-дисидентській» столиці Буковини 1 вересня не відкриються; сади 31 серпня все-таки теж з другої спроби закрилися.

 

«Помаранчева зона» – лінійок першого вересня не буде

Святкові заходи 1 вересня можна проводити тільки в «жовтій» і «зеленій» зонах.

Про можливе святкуванні Дня Вчителя на початку жовтня (виступи учнів в актовій залі школи; корпоративне застілля для педколективу) не повідомляється. За логікою приписів, в «помаранчевій зоні» заборонено і це. Втім, нелогічності в таких нормативах зараз багато, відтак вгадати підсумкове рішення досить важко.

 

Вимірювання температури вдома

Батьків зобов’язали вдома вимірювати температуру щоранку дитині (а працівників шкіл та садочків – зобов’язали вимірювати її щоранку собі). Якщо вище 37,2°C – дитина або педагог в школу виходити права не має.

 

Вимірювання температури на вході в школу

Його необхідно в кожній школі робити безконтактним термометром і тільки працівникам школи.

Але це в документі МОЗ написано: «тільки працівникам». Якщо медсестра або директор школи захочуть – вимірюватимуть температуру й кожному учневі: чи то на вході, чи вчитель це зробить перед першим уроком у класі (саме так відповів представник Центру громадського здоров’я МОЗ на відповідне запитання журналістки «Української Правди»).

 

Якщо у дитини виявили ознаки ГРВІ у школі чи садочку

Дитину до приходу батьків слід відвести в окреме приміщення – ізолятор, який повинен бути створений в школі й садочку окремо від медпункту. Школа і садок за згодою батьків можуть відразу викликати мобільну групу тестування на SARS-CoV-2.

Коли дитина або педагог з симптомами інфекційної хвороби покине приміщення, там повинні провести провітрювання поза графіком і дезінфікувати високо-контактні поверхні.

 

Кому носити маски та інші засоби захисту

У липневій версії рекомендацій в масках мали приходити, пересуватися і перебувати на перервах всі учні. У нових рекомендаціях вирішили інакше: учні 1-4 класів можуть приходити в школу або пересуватися без масок або респіраторів.

Але в тому ж коментарі «Українській правді» фахівець Центру громадського здоров’я уточнив (або заплутав): «Те, що можна не носити – не означає, що носити не рекомендується. Якщо дитині правильно пояснити, і вона буде носити і користуватися маскою правильно, то звичайно, маску рекомендується носити. Єдиним винятком є ​​діти до двох років».

Вимоги до працівників шкіл і садків, а також до учнів 5-11 класів суворіші: перебувати в школі можна тільки за умови використання респіратора, захисного щитка або маски, зокрема, виготовленої самостійно. Маски необхідно міняти раз на три години.

У регіонах, що відносяться до помаранчевого рівнем епідеміологічної небезпеки, педагогам необхідні захисні щитки.

Останнє уточнення глави МОЗ: учневі достатньо однієї одноразової маски в день: для змін. На уроках можна бути без маски.

 

Хто оплачує маски, щитки для педагогів, антисептики і термометри для шкіл, рукавички для працівників харчоблоків

Міносвіти повідомило, що профінансувати працівників державних шкіл та садочків щитками, масками (одна маска на три години) і антисептиками зобов’язані органи місцевого самоврядування.

Чи зроблять це останні всюди і вчасно? Відповідь безсумнівна: ні. «Проколів» цієї схеми фінансування вже дуже багато – і буде ще більше.

Тому адміністрація школи має право просити у батьків учнів добровільно допомогти вчителям з масками і антисептиками (закон «Про загальну середню освіту» не забороняє благодійні внески).

Однак школи і садки не мають права вимагати від батьків таких внесків і посилатися при цьому на документи МОЗ, МОН, КМУ. В жодному документі жодного органу влади не прописана «батьківська» схема фінансування засобів захисту педагогів. Внески «на маски вчителям/вихователям» можуть бути тільки за бажанням батьків; а посилання на авторитет влади при вимозі внесків з батьків – серйозний обман; справа підсудна.

Про приватні школи й садки в цьому аспекті документи МОЗ та МОН не повідомляють нічого. Значить, приватні установи вирішують питання оплати масок для педагогів самостійно, будь-яким зручним для себе чином.

 

Батькам до школи й садочка не можна

Батькам, няням, іншим особам, які супроводжують дитину (крім супроводу учнів з інвалідністю) в школу й сад у 2020/21 навчальному році заходити заборонено по всій Україні.

Батьківські збори офлайн у школі автоматично унеможливлені.

 

Тканинні багаторазові рушники в садках і школах – не можна

У санітарних кімнатах повинні бути паперові рушники

 

Вологі серветки замість антисептика й миття рук – не рекомендуються

Використовувати вологі серветки з метою знезараження або замість миття рук МОЗ у своєму документі не рекомендує.

 

Заняття – в одному класі; можна – на вулиці

Всі заняття кожнго учнівського колективу МОЗ рекомендує проводити в одному й тому самому класі, аби мінімізувати пересування учнів або вихованців. Після кожного навчального заняття необхідно проводити провітрювання протягом не менше 10 хвилин.

 

Початок занять і зміни – у різний час для різних класів

МОЗ і МОН просять навчальні заклади створити схему різного часу початку навчання, різного часу змін для різних класів (садочкових груп), аби мінімізувати зустрічі учнів на вході в школу й на перервах.

 

Харчування – на відстані 1 метр, без самообслуговування і фонтанчиків

У МОЗ рекомендують, аби учні одночасно отримували їжу та вживали її, не порушуючи фізичної дистанції в 1 метр. «Шведський стіл» і самообслуговування в період карантину заборонені.

За столом має бути не більше чотирьох осіб. Відстань між столами – не менше 1,5 м.

Столи мусять мало не безперервно дезинфікуватися (і документи міністерств не вказують, хто саме з персоналу за це відповідає – а директори шкіл цим уже незадоволені, позаяк незазначення відповідального автоматично покладає відповідальність на директора).

Все це в теорії. На практиці харчування залишиться переважно у садках. Маса шкіл вже оголосила про те, що в 2020/21 навчальному році не відкриває їдальні та буфети – оскільки повністю виконати вищеназвані норми виявилося важко.

Шкільні фонтанчики з питною водою заборонені.

 

Якщо хтось захворів на Сovid-19

Якщо коронавірус підтвердять у когось із учнів, весь клас мусить піти на самоізоляцію. Вчителі відправляються на самоізоляцію самостійно. Детальну схему дій в цьому випадку регулює окремий документ МОН.

А заступник мера Києва повідомив київське особливе правило: при виявленні коронавирусу в учня, працівника школи, членів їх сімей вся школа йде на дистанційне навчання.

 

Яка ситуація з групами продовженого дня?

І нарешті, на тему ГПД жодного слова в документах МОЗ і МОН не було. Зате була усна відповідь міністра Максима Степанова: немає ніяких застережень для функціонування ГПД.

 

Вузи, технікуми, коледжі – користуються своєю автономією

Чи стосується все вищевикладене студентів коледжів, технікумів і вузів – жоден документ не повідомляє. Значить, ректорати і деканати можуть використовувати ці ж схеми, а можуть і не використовувати.

Отже, тут, повторимося, варто стежити лише за розпорядженнями педколективу вашого закладу вищої чи фахової передвищої освіти.

Олег Кочевих