Дослідники з Karolinska Institutet (Швеція) досліджували, як грип перетворюється в так звану суперінфекції, яка щорічно забирає безліч життів у всьому світі
Грип спричинюється вірусом, але найчастішою причиною смерті «від грипу» насправді є вторинне бактеріальне ускладнення пневмонії, а не вірус грипу як такий.
Пневмококові інфекції – найчастіша причина вторинної пневмонії. Дослідники на чолі з професором Бриґітою Енрікес Нормарк з’ясували, які викликані грипом зміни в нижніх дихальних шляхах сприяють початку бурхливого зростання пневмококів в легенях.
Вчені виявили, що під час вірусної інфекції різні поживні речовини й антиоксиданти, такі як вітамін С, та інші речовини, які зазвичай захищають клітини, просочуються в легені з крові, тим самим створюючи у легенях сприятливе середовище для початку розмноження бактерій пневмокококів.
Читайте також: Два в одному: коронавірус і грип «працюють» у парі
Пневмококи, розмножуючись, збільшують виробництво бактеріального ферменту HtrA. Присутність HtrA послаблює імунну систему в її боротьбі з бактеріями – і сприяє ще більшому зростанню бактерій в інфікованих грипом дихальних шляхах.
Недостача ферменту HtrA, як довели дослідниці, зупиняє ріст бактерій – за рахунок успішної імунної відповіді організму на цей ріст.
«Здатність пневмококів розростатися в нижніх дихальних шляхах під час грипозної інфекції, мабуть, залежить від багатого живильними речовинами середовища з більш високим рівнем антиоксидантів, яке виникає під час вірусної інфекції, а також від здатності бактерій адаптуватися до навколишнього середовища й захистити себе від знищення імунною системою», – говорить Бригіта.
«HtrA – це фермент, протеаза, яка допомагає послабити імунну систему й дозволяє пневмококовим бактеріям проникати в захисний шар клітин всередині дихальних шляхів, – пояснює співавторка дослідження, мікробіологиня Вікі Сендер. – Таким чином, можливою стратегією лікування може бути використання інгібіторів протеази для запобігання розмноженню пневмококів в легенях».
Читайте також: На порозі нової пандемії? Пташиний грип нагадав про себе
Дослідження велося про грип – і поки не відомо, чи працює у пацієнтів з COVID-19 той же механізм вторинних бактеріальних інфекцій. Дослідники прогнозують, що механізм аналогічний.
«Ймовірно, гостре ураження дихальних шляхів, незалежно від причини, призводить до просочування в них з крові поживних речовин і антиоксидантів, створюючи середовище, яке сприяє початку бурхливого зростання бактерій», – каже Бриґіта Енрікес Нормарк.