Задишка у дитини при застуді: основні причини її появи та як допомогти?

Задишка у дитини при застуді: основні причини її появи та як допомогти?

Ситуацій, коли у дитини можуть виникати порушення дихання, досить багато. З них лідерами за частотою є проблеми з боку органів респіраторного тракту, на яких лежить відповідальність за забезпечення організму людини киснем і виведення вуглекислого газу.

Крім того, зміни дихання можуть також виникати при підвищеній потребі в кисневому забезпеченні організму, і тоді робота дихальної системи негайно посилюється. Тому часто задишка може виникати в ситуаціях, коли здорова дитина починає часто дихати після того, як активно побігала на вулиці або позаймалася на фізкультурі.

Зовсім інша ситуація виникає, коли причина кисневого голодування пов’язана із захворюваннями респіраторної системи, особливо тими, перебіг яких супроводжується запальним набряком стінки дихальних шляхів і як наслідок звуженням просвіту повітроносного тракту. В цьому випадку виникає перешкода для надходження об’єму повітря, необхідного для нормальної життєдіяльності організму людини, і стає причиною почастішання дихання.

Читайте також: Вірусний коктейль: чим небезпечний для дитини грип в епідсезоні 2020-2021?

Найбільш часто описана ситуація виникає в дитячому віці. Просвіт дихальних шляхів дитини вужчі в порівнянні з дорослими, тому порушення дихання в дитячому віці виникають набагато частіше і вони більш виражені. Наприклад, потовщення стінки бронхів на тлі їх запалення на 1 мм підвищує опір повітряному потоку на 50%. Тобто дитині потрібно подвоїти зусилля, щоб забезпечити свій організм необхідною кількістю кисню. А часто виникаюча при респіраторній вірусній інфекції закладеність носа через набряк слизової оболонки, що змушує дитину дихати ротом, зменшує наповнюваність повітрям легенів майже на 25 – 30%.

Тому батькам дитини, яка хворіє на застуду, повинні звертати увагу не тільки на зміни температури і контроль інших симптомів, але і стежити, як часто дитина дихає і не чути при цьому звуки (хрипи, кряхтіння), яких раніше не було. Чому це важливо робити?

Тому що порушення дихання, або задишка, – це серйозний симптом, який в певних ситуаціях вимагає негайного звернення за медичною допомогою.

Чи може мама сама оцінити наявність та вираженість задишки у дитини?

Дитина часто дихає або задихається – саме так батьки найчастіше визначають задишку. Однак ці прояви не в повній мірі характеризують задишку як стан порушеного дихання, а описують ситуації, при яких необхідно викликати швидку допомогу. При такому підході легко не помітити або не надати значення іншим станам, які також трактуються як порушення дихання, але симптоми не настільки лякають для батьків і з приводу них до лікаря найчастіше не звертаються.

Читайте також: Чи будуть діти менше хворіти на ГРВІ на дистанційному навчанні?

До порушення дихання, які також вимагають негайного лікарського втручання є раптове виникнення задишки без видимої причини, посиніння губ у дитини, її дезорієнтованість, не може розмовляти або ковтати. Якщо ці симптоми посилюються, то швидку допомогу потрібно викликати негайно, так як вони можуть бути свідченням задухи.

Які порушення дихання можуть виникати у дітей при респіраторних вірусних інфекціях?

Як вже було сказано, набряк слизової носа, який відчувається як закладеність носа і змушує дитину дихати ротом, є одним із проявів порушень дихання, яким часто нехтують. А між тим, це незначне порушення забезпечення киснем при часто повторюваних застудних захворюваннях у дитини може мати серйозні наслідки, особливо якщо поєднується з іншим типом дихальних порушень, які ми обговоримо далі.

Раптова поява в нічний час сухого гавкаючого кашлю, при якому дитині важко вдихнути і вона просто задихається свідчить про звуження самого вузького відділу дихальних шляхів – голосової щілини і розвитку у дитини несправжнього крупа, або медичною мовою – гострого стенозуючого ларинготрахеїту. Додатковим обтяжуючим фактором є переляк дитини, який ще більше підвищує потребу її організму в кисні, доступ якого раптово обмежився внаслідок запального набряку голосових зв’язок і підзв’язкового апарату. І в цій ситуації батькам не варто зволікати з викликом невідкладної допомоги.

Читайте також: Безсимптомна біда: «легка» коронавірусна хвороба у дітей виявилася підступною

Якщо у дитини грудного віку з’явилося часте дихання, кашель, під час дихання мама чує хрипи, і всі ці симптоми виникли на тлі підвищення температури тіла, то найімовірніше у неї виникло ураження кінцевих відділів дихальних шляхів – бронхіол, який визначають як бронхіоліт, викликаний респіраторно-сінцитіальним вірусом. У такій ситуації малюка складно нагодувати, він постійно вередує. Такі самі симптоми у дитини старшого віку можуть бути проявом запалення легенів, особливо якщо вона нещодавно перенесла респіраторне вірусне захворювання.

Вже було сказано про те, що поява порушень дихання в будь-яких проявах має бути приводом до звернення за медичною допомогою. І зволікати не можна, особливо якщо стан дитини погіршується.

Оскільки найбільш частою причиною виникнення дихальних розладів у дітей є респіраторні вірусні захворювання, якими в дитинстві дитина може перехворіти до 8 разів за рік і більше, кожен раз стикаючись з задишкою різного ступеня вираженості, необхідно вживати заходів, спрямованих на те, щоб дитина якомога менше відчувала труднощі з диханням. Для цього слід відповідально підходити до здоров’я дитини, а лікування у неї застудного захворювання довірити лікарю.

Читайте також: Війна на два фронти: поки ми відбиваємо атаку коронавірусу, грип готується завдати удару

Так як безпосередньою причиною виникнення запалення слизової оболонки дихальних шляхів та їх набряку є вірусна агресія, то найбільш оптимальним буде вплив на вірус з метою пригнічення його активності. Для цього лікар може призначити дитині противірусний препарат прямої дії Флавовір сироп (у складі якого рідкий екстракт протефлазід), який блокує розмноження вірусів ГРВІ в клітинах слизових оболонок дихальних шляхів, що стало причиною розвитку запальних змін в них і призвело до дихальних розладів. Чим раніше буде виявлено захворювання у дитини і розпочато рекомендоване лікарем лікування, тим більше шансів захистити дитину від згубної вірусної діяльності і забезпечити їй вільне та легке дихання.

Таким чином, поява задишки у дитини – це тривожний знак, який вимагає негайного звернення до лікаря. Але дихання може порушуватися набагато частіше, особливо якщо респіраторний тракт дитини страждає від вірусів, і не завжди це може бути явно виражене. Але уважною мамі цілком під силу помітити у дитини будь-які, навіть незначні, прояви дихальних порушень, які ми розглянули в статті.

Галина Бут, сімейний лікар