З огляду на швидке поширення вірусів грипу серед людей стає зрозумілим, що зусиль окремо взятої держави буде недостатньо – через здатність вірусу грипу швидко поширюватися і одномоментно заражати велику кількість людей ситуація дуже швидко виходить з-під локального контролю. Тому роль глобального «контролера» за грипом взяла на себе ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я). Створена в 1948 році, вже через 4 роки – в 1952 році – вона ініціювала створення Глобальної системи епідемічного нагляду за грипом (GISRS)
Система GISRS об’єднує створені в різних країнах по всьому світу Національні центри з грипу (NICS), які здійснюють цілорічний епідемічний нагляд за вірусами грипу та контролюють поточну захворюваність в регіонах. Створено також кілька центрів, що співпрацюють з ВООЗ, метою яких є проведення досліджень і аналіз інформації і зразків штамів вірусу грипу, зібраних NICS. На даний час Національні центри з грипу функціонують в 115 країнах-членах ВООЗ. У 6 країнах (Мельбурн, Австралія; Пекін, Китай; Токіо, Японія; Лондон, Сполучене Королівство; Мемфіс, США; Джорджія, США) працюють центри, які співпрацюють з ВООЗ. Всесвітньо відомий центр CDC (Centers for Disease Control) збирає і аналізує віруси грипу з усього світу з точки зору епідеміологічних, антигенних (імунна відповідь) і генетичних характеристик. Центр також відповідає за виробництво вакцинних вірусів-кандидатів (готових вірусів грипу, які використовуються виробниками вакцин для масового виробництва вакцин проти грипу). Також відділ грипу CDC надає ВООЗ необхідну інформацію для вироблення рекомендацій для включення певних штамів вірусів грипу в вакцини для боротьби з сезонним грипом.
Два рази на рік ВООЗ проводить технічні консультації (наради за складом вакцин) для вироблення рекомендацій по вірусам, які будуть включені в вакцини проти грипу для найближчих сезонів в Північному і Південному півкулях, відповідно
На базі центру CDC, що співпрацює з ВООЗ, також функціонує сховище зразків грипу та вірусних ізолятів (невеликі, генетично ізольовані штами вірусів) з усього світу. Ці віруси доступні для лабораторій ВООЗ, виробників вакцин і дослідницьких установ.
Як світ сьогодні бореться з грипом?
Основними напрямками є вивчення поведінки вірусів грипу як серед людей, так і тварин. З цією метою ВООЗ об’єднує і координує кілька напрямків, що важливо з точки зору прогнозування появи нових штамів, які здатні викликати пандемію. ВООЗ проводить оцінку впливу епідемій грипу на суспільство з урахуванням завданого економічного збитку.
Наступним важливим напрямком є створення нових вакцин проти грипу з урахуванням прогнозованої ситуації в Північній і Південній півкулях. Для цього здійснюється контроль змін вірусів грипу для розробки рекомендацій щодо створення вакцин, які будуть містити прогнозовані циркулюючі штами вірусів грипу. Постійно відслідковується ефективність існуючих вакцин проти сезонного грипу. Крім того, постійно оцінюється ефективність і контролюється чутливість вірусів грипу до противірусних препаратів, про що постійно інформується світове медичне співтовариство.
Що в підсумку?
Незважаючи на те, що сьогодні ми навчилися розуміти вірус грипу, знаємо, як він змінюється, як поширюється і як викликає захворювання у людей, та намагаємося впливати на наслідки захворювань, ми ще дуже далекі від того, щоб повністю перемогти грип, як це сталося з натуральною віспою, яка була ліквідована за допомогою вакцинації. На даний час основна стратегія боротьби з грипом по всьому світі базується на запобіганні сезонному грипу, контролі поширення грипу від тварин до людей і підготовці до наступної пандемії грипу.
Як поширюються віруси грипу, ви можете прочитати в статті.