Захворів – сиди вдома, або Чому небезпечно переносити застуду на ногах

Захворів – сиди вдома, або Чому небезпечно переносити застуду на ногах

Одним із найпоширеніших міфів є уявна безпека респіраторних вірусних захворювань. Багато людей із ГРВІ замість того, щоб залишитися вдома і лікуватися, вважають, що нічого страшного не сталось і героїчно прямують у своїх справах, на роботу.

Чому так не варто робити і чим це загрожує – розглянемо в статті.

ТОП причин, чому застуду не можна ігнорувати

1. Хвора людина є джерелом зараження вірусами грипу та ГРВІ для оточуючих

Крім того, в громадських місцях, транспорті та на робочому місці може зустрітись із таким самим «колегою» по захворюванню, який прийме «чужі» віруси і щедро нагородить натомість своїми. Нагадаємо, що вірусів ГРВІ налічується близько 200 і це тільки відомих.

Зрозуміло, що така ситуація нікому на користь не піде. Одужання від захворювання не прискориться, а навпаки стане важко досяжним, оскільки організму доведеться боротися не тільки з вірусами, що викликали захворювання, але й тими, що приєдналися. А так і до бактеріальних ускладнень недалеко.

2. Переохолодження

Найчастіше на ГРВІ хворіють в холодну пору року, коли погодні умови часом вкрай далекі від комфортних. Годі й говорити про хворого на застуду, якого турбують лихоманка та озноб. Хоча роль переохолодження у розвитку застудних захворювань досі обговорюється, зрозуміло одне: низькі температури негативно впливають на організм хворого, змушуючи його додатково витрачати ресурси на підтримку тієї температури тіла, яка необхідна для боротьби з вірусами.

3. Недооцінення власного стану і можливих ускладнень

Удавана легкість застуди часто призводить до того, що хвора людина замість того, щоб звернутися за медичною допомогою, забігає в аптеку, скуповує препарати від всіх симптомів і починає «лікуватися». Таке самолікування, як і зневажливе ставлення до самопочуття, призводять до того, що у хворого або виникають ускладнення, або застуда затягується. А все тому, що лікування застуди виключно симптоматичними засобами без розуміння, наскільки вони необхідні, як часто і в якій дозі слід приймати препарати закінчується тим, що вони просто маскують симптоми, на якийсь час полегшуючи самопочуття хворого.

Читайте також: Українські епідеміологи повідомили нові докази ефективності Протефлазіду

Таке поліпшення стану є уявним і швидкоминучим. До того ж, якщо пацієнт все-таки звертається за медичною допомогою, то важливо повідомити про препарати, що приймалися напередодні, щоб лікар міг оцінити ступінь тяжкості захворювання і призначити необхідне лікування. Тільки в такому випадку вдасться уникнути ймовірних ускладнень ГРВІ.

Тим паче, що перебуваючи далеко від дому, важко налагодити адекватне лікування застуди. У цьому полягає ризик: при удаваній безневинності захворювання неправильне і несвоєчасне лікування загрожує обернутися тяжкими ускладненнями або розвитком нових хвороб.А з огляду на те, що майже кожен дорослий несе на собі багаж хронічних захворювань, їх перебіг теж може ускладнюватися. Або при застуді можуть проявитися досі невідомі проблеми в стані здоров’я.

Наприклад, такі захворювання, як вірусне ураження серця (вірусний міокардит) і мозку (вірусний енцефаліт), є рідко діагностованими, але добре відомими ускладненнями ГРВІ та грипу. Крім того, деякі віруси ГРВІ, наприклад аденовіруси, можуть безпосередньо вражати серцевий м’яз.

Читайте також: Що таке імунна система. Як зміцнити імунітет

Симптоми, що розвиваються при цьому: постійна втома і слабкість, відчуття розбитості, задишка, дуже схожі на прояви застуди та їх легко сплутати. Якщо така людина вирішила, що нічого страшного в її стані немає, і замість того, щоб звернутися до лікаря почне займатися самолікуванням, то наслідки необдуманого рішення будуть очевидні.

Також як виникаючі головні болі, запаморочення і загальна слабкість на початку розвитку вірусного енцефаліту досить легко трактуються хворим, як прояви грипу. Зрозуміло, що самолікування і в цьому випадку також загрожує розвитком ураження мозку. Тому, які симптоми є проявами застуди, а які вказують на розвиток ускладнень, може розібратися тільки лікар. І до нього необхідно звертатися вчасно, щоб потім не було прикро за втрачений час.

Що робити, якщо  захворів на застуду?

Перш за все, бажано поки не нормалізується температура тіла (самостійно, а не під впливом жарознижуючих засобів) за можливості відкласти або передоручити невідкладні справи на кілька днів і залишатися вдома. У цей період важливо дотримуватися ліжкового режиму. По-перше, такі симптоми, як загальна слабкість, втома і розбитість не заохочують до активного проведення часу. А по-друге, зменшена рухова активність в цей період знижує навантаження на організм, зокрема на серцевий м’яз, і додає йому сил для боротьби з вірусною інфекцією. Оскільки нікому достеменно не відомо про слабкі місця в організмі, то будь-яка вірусна інфекція може стати пусковим механізмом появи у людини нового захворювання.

Читайте також: Гомеопатія під час грипу та ГРВІ: безпечно не означає ефективно

За перших симптомів ГРВІ лікар може порекомендувати приймати препарати, що впливають безпосередньо на збудника – вірус. Наприклад, рослинні препарати прямої противірусної дії, які містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Їх дія полягає в пригніченні розмноження вірусів ГРВІ в клітинах дихальних шляхів, дає змогу захисним силам нашого організму швидше і ефективніше впоратися з вірусом.

Перебуваючи вдома, набагато простіше виконувати лікарські рекомендації: пити багато рідини, приймати призначені лікарем препарати і робити необхідні процедури.

Зневажливе ставлення до власного здоров’я ніколи нічим добрим не закінчувалося. Особливо це стосується застудних захворювань, на які хворіють багато, часто, і звикли не надавати особливого значення. А через деякий час з подивом розводимо руками: був здоровий, і раптом серце прихопило. А причиною могла бути банальна застуда, на лікування якої просто не вистачило часу і сил через нескінчені важливі справи. А розплачуватися, як завжди, доводиться здоров’ям.

Тому бережіть себе і будьте здорові!

Бут Галина