Кожен з нас у своєму житті не раз стикався з вірусними захворюваннями дихальної системи та знає, або на собі відчув, що таке грип. Давайте з’ясуємо, чому важливо якомога раніше розпочинати лікування грипу та захворювань, що дуже схожі на нього.
Ранній початок лікування грипу дає змогу:
1. Запобігти розвитку вірусної пневмонії
Що вірус грипу може викликати розвиток вірусної пневмонії, знає кожен. Усі добре пам’ятають сумнозвісну епідемію свинячого грипу 2009-2010 років, коли основною причиною смертельних випадків від цього захворювання була саме вірусна пневмонія. Цей стан небезпечний блискавичним розвитком, коли зволікання з початком лікування у перші години може мати фатальні наслідки.
2. Уникнути бактеріальних інфекційних захворювань та ускладнень
Усім відомо, що грип страшний своїми ускладненнями. Дуже часто на фоні грипу активізуються різні бактерії, які людський організм, виснажений боротьбою з грипом, просто не в змозі подолати. Так виникають бактеріальні ускладнення грипу, такі як запалення легень (пневмонія), захворювання вуха (отит), запалення приносових пазух (синусит), бактеріальні бронхіти, ангіни, гнійні менінгіти та енцефаліти тощо.
3. Скоротити тривалість та полегшити перебіг грипу
У багатьох дослідженнях було встановлено, що ранній початок лікування грипу, а саме в перші 48 годин, прямими противірусними засобами суттєво зменшує тривалість хвороби, а також не дає вірусу негативно вплинути на імунний захист та зменшити здатність людського організму боротися з хвороботворним агентом.
4. Уникнути загострень хронічних захворювань
Йдеться про людей, що мають хронічні захворювання, такі як обструктивні захворювання легень та бронхіальна астма, патологічні стани серця і судин (міокардит і перикардит), печінки, цукровий діабет, ревматичні хвороби, захворювання нирок, надмірна вага (ожиріння) тощо. Захворювання на грип суттєво погіршує загальне самопочуття таких хворих і може спровокувати або загострення хронічного захворювання, або посилювати його прояви з ураженням інших органів і систем організму.
5. Запобігти пригніченню імунної відповіді
Основною причиною розвитку бактеріальних інфекцій у хворого на грип є ослаблення опірності організму. Тривалі та часті вірусні інфекції “втомлюють” імунітет людини, що врешті сприяє формуванню імунодефіцитних станів з серйозними наслідками в майбутньому.
6. Запобігти порушенням фізичного та нервово-психічного розвитку в дітей
Добре відомо, що діти, особливо віком до 5 років, надзвичайно вразливі до будь-яких інфекційних агентів і вірусу грипу зокрема. Недосконала імунна відповідь не може дати адекватну і повну відсіч згубній дії вірусу грипу, що проявляється тяжчим та тривалішим, ніж у дорослих, перебігом, частими ускладненнями вторинних бактеріальних інфекцій та формуванням осередків хронічної інфекції, що є проявом імунодефіцитного стану.
Затяжні вірусні захворювання виснажують дитячий організм, з часом дитина починає відставати у фізичному та нервово-психічному розвитку від своїх однолітків. Тому батькам треба бути дуже уважними і за перших ознак грипу не чекати, поки минеться або організм поборе, а якомога раніше розпочинати лікування прямими противірусними засобами.
7. Зменшити частоту застудних захворювань
Зниження опірності людського організму призводить до того, що людина починає часто хворіти на застудні захворювання. Особливо часто це спостерігається в дітей, які можуть хворіти до 10 разів на рік.
8. Запобігти поширенню грипозної інфекції
Найпоширенішим шляхом зараження грипом є повітряно-крапельний, менше значення має побутовий і контактний. Таким чином, хворий на грип є джерелом інфікування для інших, серед яких є найбільш чутливі до вірусу грипу, а саме діти, люди похилого та літнього віку, хворі з хронічними станами, імунодефіцитом, вагітні жінки. Саме вони є найвразливішими до вірусу грипу, який в умовах «зниженого» захисту стає агресивнішим. Імунна система жінки в період вагітності переходить в щадний режим, щоб не нашкодити дитині, тому організм майбутньої мами надзвичайно чутливий до будь-яких збудників захворювань.
Читайте також: Іноді він повертається: ніхто не застрахований від повторного COVID-19
Люди з ослабленим імунним захистом (онкологічні захворювання, хіміотерапія, застосування імуносупресивних засобів після трансплантації органів, кортикостероїдів, хворі на ВІЛ/СНІД) зазвичай важко переносять банальну застуду, що вже казати про грип, що зазвичай має складний перебіг та швидкий розвиток ускладнень.
Грип дуже небезпечний для людей, котрі тривалий час приймають ацетилсаліцилову кислоту для профілактики серцево-судинних та мозкових ускладнень (інфаркту міокарда та інсульту), бо в них може розвинутись синдром Рея (ураження головного мозку і печінки).
Пам’ятайте, що хворий на грип, навіть із легкими проявами захворювання, небезпечний для оточення протягом усього періоду наявності клінічних ознак, тобто в середньому протягом 5-7 діб. Отже, саме для того, щоб вберегти найближчих від захворювання на грип – важливо розпочинати лікування грипу якомога раніше.
9. Запобігти негативному впливу вірусів грипу на вагітних жінок
Вірус грипу надзвичайно небезпечний як для майбутніх матерів, так і для ненароджених діточок. Ускладнення грипу у вагітних жінок виникають досить часто, особливо у другому і третьому триместрах. У післяпологовому періоді протягом перших 2-х тижнів також відзначається високий ризик розвитку ускладнень, пов’язаних з грипом.
Читайте також: Застуда під час вагітності: як захистити малюка
Цей перелік можна продовжувати та наводити дані офіційної статистики щодо захворюваності та смертності, однак кожному з нас має бути зрозуміло: відповідальне ставлення до власного здоров’я – справа кожного, але скількох проблем можна уникнути лише завдяки ранньому лікуванню грипу прямими противірусними засобами.
Бережіть себе та будьте здорові!