Захворівши в черговий раз на застуду і страждаючи від підвищеної температури і головного болю, мимоволі запитуєш себе: чому на одне захворювання можна один раз перехворіти та імунітет виробляється на все життя, як, наприклад, при більшості дитячих інфекційних захворювань, а ось від гострих вірусних захворювань дихальних шляхів доводиться страждати щорічно, та ще й по кілька разів. .
Що не так з імунною системою, що вона не хоче/не може виробити такий захист, щоб всі наступні зустрічі з вірусами застуди не викликали захворювання, або отримав вакцину – і питання назавжди вирішене. Чому в реальному житті так не виходить і чому за допомогою вакцинації віруси, що вражають респіраторну систему не перемогти, як це вдалося з вірусом натуральної віспи, про це пише MedОboz.
Читайте також: Платформа моніторингу здоров’я MoniHeal запустила оригінальний сервіс тестування на коронавірус
Причин, за якими імунітет проти більшості вірусів, що вражають дихальні шляхи не виробляється на все життя, кілька. Найголовніша полягає в тому, що захворювання, яке ми звикли називати застудою, викликається не одним, а великою кількістю вірусів. На даний час їх чисельність коливається в межах 200 типів, але тут важливо розуміти, що мова йде про відомих науці віруси. При цьому один тип вірусу об’єднує безліч підтипів. Наприклад, тільки добре відомого вірусу грипу існує 3 типи, які викликають захворювання у людей: А, В і С, а серед вірусів грипу типу А підтипів безліч. Після кожного перенесеного гострого вірусного захворювання , будь то грип чи риновірусна інфекція, імунітет розвивається до конкретного підтипу вірусу, який викликав захворювання. З огляду на той факт, що поняття гострі распіраторні вірусні інфекції є збірним і включає безліч подібних за симптомами станів: грип, парагрип і аденовірусна інфекція, тощо – то цілком реальна ситуація, що за один епідсезон людина може зіткнутися з різними вірусами та захворіти на різні вірусні захворюваннями, які об’єднують в гострі респіраторні вірусні інфекції. Виходить, щоб виробити імунітет проти всіх вірусів, що вражають дихальні шляхи людині потрібно контактувати із ними всіма і перехворіти, а це «задоволення» може розтягнутися на все життя. Насправді важко визначити, з якими вірусами гострих респіраторних вірусних інфекцій протягом життя довелося зустрітися людині, адже основний контакт з представниками вірусного світу доводиться на ранній дитячий вік, коли дитина починає відвідувати дитячий заклад.
Читайте також: Обструктивний синдром у дітей: причини, симптоми, профілактика
Але сподіватися на те, що зустрівши всі 200 типів вірусу, можна забути про застуду, не варто. Адже 200 типів вірусів – цифра досить умовна, вона схильна до доповнень за рахунок появи нових вірусів через що відбуваються в них постійних змін (мутацій), як це відбувається з вірусами грипу.
Ці дві основні причини пояснюють той факт, що за допомогою вакцинації нереально викорінити віруси, що вражають респіраторну систему. Технічно неможливо створити вакцини абсолютно проти всіх відомих на сьогодні вірусів, а потім їх перестворювати навздогін мінливим вірусам. Більш того, на те, щоб досліджувати невідомий раніше вірус і розробити вакцину проти нього, потрібен час, за який сам вірус може змінитися, тим самим звівши нанівець всі наукові дослідження.
Але у медалі, як відомо, дві сторони. У тому, що люди хворіють на вірусні захворювання дихальних шляхів все життя, винні не тільки віруси. Дуже багато залежить від стану здоров’я людини і її імунітету зокрема. Наприклад, за логікою на застуду не повинні хворіти люди похилого віку, які за своє життя побачили не одну сотню вірусів, що вражають респіраторну систему і перенесли не одне захворювання. Але на практиці саме особи похилого віку входять в групу високого ризику несприятливих наслідків гострих вірусних інфекцій дихальних шляхів. Така, парадоксальна на перший погляд, ситуація пояснюється тим, що з віком крім імунної пам’яті про віруси, що зустрілися на життєвому шляху, людський організм набуває безліч хронічних захворювань, які прямо або опосередковано позначаються на здатності протистояти збудникам захворювань. У такій ситуації ослаблений імунітет, навіть пам’ятаючи про те, що з цим вірусом вже колись зустрічався, не в силах зараз дати йому гідну відсіч, що призводить не тільки до розвитку захворювання, але і стає тлом для формування важких, часом загрозливих життю, ускладнень.
Читайте також: 6 причин звернутися по медичну допомогу за перших симптомів вірусних захворювань дихальних шляхів
Крім стану здоров’я в цілому і імунної системи зокрема, важливу роль в тому, що люди продовжують хворіти вірусними захворюваннями, граємо ми самі. Забуваючи про те, що джерелом вірусів є хворі люди, які замість того, щоб лікуватися як слід під наглядом лікаря противірусними препаратами, займаються самолікуванням або, що ще гірше, зберігають соціальну активність, нагороджуючи вірусами оточуючих. Дуже часто ми замість того, щоб йти до лікаря, приймаємо засоби симптоматичної терапії, що не впливають на причину захворювання. Аби прискорити одужання, допомогти імунній системі швидше впоратися з хворобою, лікар може порекомендувати прямі противірусні препарати, наприклад, Флавовір. Флавовір призначений для лікування грипу та ГРВІ, пригнічує розмноження вірусу в нашому організмі (тобто інгібує його) і імунній системі легше побороти вірусну нагрузку.
Чому необхідно відповідально ставитися до вірусних захворювань дихальної системи
Питання усвідомленого ставлення до вірусних захворювань особливо загострюється в період епідемій і пандемій, коли відповідальність за темпи і масштаб поширення вірусів виходить далеко за рамки суто медичної проблеми і стає злободенною соціальної темою, яку потрібно вирішувати тут і зараз. З огляду на той факт, що основним джерелом поширення вірусів є самі люди, як і те, що віруси можуть передаватися від людини до людини не тільки при наявності симптомів захворювання, а задовго до їх появи і зберігатися певний час після поліпшення самопочуття – все це і не тільки вимагає розуміння, що одними тільки вакцинами і станом імунітету все не обмежується. Це потім, коли епідемічний/пандемічний штам поповнить ряди сезонних побратимів, можна буде вивчати імунну пам’ять і оцінювати необхідність проведення вакцинації з метою формування захищеної прошарку населення, який найбільш вразливий до конкретного вірусу. А сьогодні починати потрібно з усвідомлення того, що тільки від нас залежить, як часто і довго ми будемо страждати вірусними захворюваннями і наскільки вони будуть становити небезпеку для нас. Поки що перевага на боці вірусів.
Читайте також: Гострий бронхіоліт у дітей: рекомендації для батьків