Дефіцит вітамінів у дітей: як захистити малюка від застуди

Дефіцит вітамінів у дітей: як захистити малюка від застуди

Дитячий організм, який активно росте та розвивається, потребує великої кількості мікроелементів, вітамінів та інших необхідних компонентів, які він отримує з їжею. Тому будь-які похибки в харчуванні дитини, так само як і недостатній вміст будь-якої з поживних речовин призводять до їх дефіциту, що може негативно позначатися на стані здоров’я та здатності імунної системи справлятися з інфекційними агентами.

Серед усіх можливих варіантів виникаючого дефіциту особлива роль належить вітамінній недостатності, яка досить часто зустрічається в дитячому віці. І тому є пояснення: більшість вітамінів надходять в наш організм із зовні, а деякі, наприклад, вітамін D, синтезується в шкірі під впливом сонячного ультрафіолету, якого в зимовий період в наших широтах через малу кількість сонячних днів дуже мало. А значить, дитячий організм взимку буде особливо відчувати потребу в ньому.

Чому для дитини важливі вітаміни?

Тому що вони відіграють одну з головних ролей в будівництві та злагодженій роботі всього людського організму. Навіть дорослий залежить від їх вмісту, правда в набагато меншому ступені, оскільки вони в основному витрачаються на оновлення зношених органів і тканин, а не на зростання і дозрівання як у дитинстві. Тому у дітей більш часто виникають відхилення у вмісті вітамінів.

Читайте також: Як флавоноїди впливають на віруси?

Не менш значущі вітаміни для нормальної роботи імунної системи. Вважається, що вітаміни А, групи В (В1, В2, В3, В5, В6, В12), С, D3, К1, а також біотин і фолієва кислота відповідають за нормальну дієздатність захисних сил нашого організму. Тому їх надходження в дитячий організм в достатній кількості є важливою умовою не тільки для нормального розвитку імунної системи, але й її здатності боротися з інфекційними агентами, в тому числі й вірусами.

Як саме вітаміни допомагають імунній системі справлятися з вірусами?

Почнемо з вітаміну С, або аскорбінової кислоти, яка традиційно застосовується при застудних захворюваннях. Сьогодні ведуться суперечки про те, наскільки він ефективний при ГРВІ і чи є сенс в його застосуванні. Однак незаперечним є той факт, що його кількості, яка поступає з їжею, має бути достатньо для того, щоб покрити фізіологічну потребу.

На що витрачається вітамін С в організмі людини? Є дані, що найбільша кількість вітаміну С міститься в лейкоцитах – клітинах імунної системи, які захищають організм людини від багатьох інфекційних чинників. Крім того, вітамін С впливає на проникність судинної стінки, яка нерідко страждає при ГРВІ, так як опиняється під прицілом вірусів, особливо грипу.

І нарешті, цей вітамін є антиоксидантом, тобто знешкоджує утворювані в організмі при вірусному запаленні вільні радикали, а також бере участь у відновленні пошкоджених вірусом органів і тканин.

Читайте також: Вакцинопрофілактика проти COVID-19 в Україні: очікування та реалії

Ще дуже важливий для противірусного захисту дитячого організму вітамін А, який впливає не тільки на дієздатність імунних клітин, але й забезпечує нормальний стан епітелію, в тому числі дихальних шляхів, і його бар’єрну функцію на шляху поширення вірусів ГРВІ. При недостатньому надходженні вітаміну А в організм порушується процес відновлення пошкоджених вірусною активністю слизових респіраторного тракту, знижується утворення деяких захисних факторів (антитіл).

Вітаміни групи В є регуляторами більшості процесів роботи нервової системи, що відбуваються у нашому організмі, а також впливають на імунну відповідь.

Цей перелік може бути доповнений всіма відомими на сьогоднішній день вітамінами, оскільки всі вони впливають на дитячий організм, а значить, прямо або опосередковано забезпечують його стійкість до вірусних інфекцій.

Читайте також: Захистити та нейтралізувати або, як імунітет бореться з вірусами ГРВІ

Виходячи з вищесказаного, очевидно, що організм дитини повинен постійно отримувати вітаміни, а не час від часу. Однак на цьому шляху існує чимало перепон.

По-перше, це умови сьогоднішнього життя і переважання в раціоні сучасної дитини термічно оброблених, рафінованих продуктів і напівфабрикатів із зниженим вмістом вітамінів.

По-друге, нормальному засвоєнню вітамінів в травному тракті перешкоджають різні захворювання, які часто зустрічаються в дитячому віці. Крім захворювань шлунка і кишечника, діти часто страждають глистовими інвазіями, у них частіше виникають кишкові розлади, що призводять до зниження засвоєння вітамінів.

По-третє, багато нормальних періодів розвитку, у яких відбувається інтенсивне зростання дитини, пов’язані з підвищеною потребою у вітамінах, яка при вихідному низькому вмісті вітамінів ще більше посилює їх дефіцит.

І нарешті, самі захворювання, і ГРВІ не виняток, супроводжуються підвищеною витратою вітамінів. Ці та багато інших станів стають причиною того, що сучасні діти живуть в умовах субкомпенсованого, тобто прихованого, вітамінного дефіциту, що негативно позначається на здатності справлятися з вірусними захворюваннями і відновлюватися після них. Звідси зрозуміло, чому такі діти часто застуджуються, довго і з ускладненнями хворіють, а період відновлення після захворювання займає багато часу.

Як батьки можуть помітити симптоми вітамінної недостатності у дитини?

Найчастіше такі прояви у дитини виникають при вираженому вітамінному дефіциті. Однак при незначних відхиленнях від нормального рівня видимі порушення відсутні, дитина зовні виглядає абсолютно здоровою або у неї можуть бути прояви астенічного синдрому: млявість, швидка стомлюваність.

Що можуть зробити батьки в такій ситуації?

Перш за все, стежити за харчуванням дитини, віддаючи перевагу свіжим сезонним овочам і фруктам, споживати хлібобулочні вироби з твердих сортів пшениці, натуральні солодощі (пастила, сухофрукти), перебувати достатню кількість часу на вулиці і вживати додатково вітамін D в зимовий період (дітям до 3-х років протягом року). Намагайтеся уникати самостійного призначення синтетичних вітамінів, деякі з них при надлишку можуть бути токсичні.

Краще рішення – це раціональне харчування, і тоді організм буде поповнювати запаси відсутніх речовин самостійно. Крім того, важливо займатися профілактикою захворювань, які передаються з брудними руками і немитими продуктами (кишкові інфекції та глисти), а при їх розвитку відразу ж звертатися за медичною допомогою і лікувати за дотриманням лікарських рекомендацій.

Читайте також: Грип небезпечніший, ніж здається: імунолог розповіла про можливі загрози для дітей

Це ж стосується і гострих респіраторних вірусних інфекцій у дитини, які в умовах вітамінного дефіциту виникають частіше і тривають довше з високою ймовірністю розвитку ускладнень, а витрата вітамінів на їх тлі підвищується. У такій ситуації імунна система зазнає труднощів з адекватною відповіддю на вірус, тому їй потрібна допомога. Лікар може призначити дитині прямий противірусний препарат сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Його дія полягає в блокуванні основних вірусних білків розмноження, що дозволяє зменшити чисельність атакуючих дихальні шляхи вірусних копій і тим самим полегшити завдання з вигнання вірусів з дитячого організму імунній системі. Призначене лікарем лікування сиропом Флавовір дозволить дитині швидше одужати і не виснажити ще більше вітамінні резерви в її організмі.

Таким чином, вітамінний дефіцит у сучасних дітей – поширена і прихована від батьківських очей проблема. Від того, наскільки правильно і повністю вона вирішиться, буде залежати ступінь противірусного захисту організму.

Вікторія Талько, експерт з питань імунології, вірусології, і радіобіології

Попередження-угода!
У даній публікації лікарі надають професійну спеціалізовану інформацію про препарати з певною діючою речовиною,зокрема про її, характеристику, лікувальні властивості, можливу побічну дію, та іншу, передбачену законодавством інформацію, виключно спеціалістам галузі охорони здоров’я (особам, що мають вищу або середню спеціальну медичну освіту).


Цією Згодою я приймаю угоду та підтверджую, що я є дипломованим спеціалістом у галузі охорони здоров’я (лікарем, фармацевтом тощо),чим підтверджую свій професійний статус, ознайомлений та підтримую попередження-угоду про користуванням публікаціями і отримання спеціалізованої інформації, запитую та бажаю отримати таку спеціалізовану професійну інформацію.