Майже один рік тому, на початку пандемії коронавірусної хвороби, фармацевтична НПК «Екофарм» розгорнула повномасштабну кампанію із захисту, профілактики від грипу та ГРВІ найвразливіших категорій населення – медичних працівників, а також мам із маленькими дітьми. Про це пише спеціалізований науковий медичний журнал “MedOboz”.
Одним з перших противірусний сироп Флавовір® отримала державна установа «Інститут педіатрії, акушерства та гінекології імені академіка О.М. Лук’янової НАМНУ».
Про те, яким дітям був призначений лікарський препарат і з якою метою, а також про результати практичного застосування противірусного засобу розповіла докторка медичних наук, професорка, президентка Асоціації неонатологів України, заступниця директора з перинатології ІПАГ Тетяна Костянтинівна Знаменська.
– Тетяно Костянтинівно, яким пацієнтам був призначений Флавовір® і які результати застосування цього лікарського препарату?
– Ми призначали Флавовір® з метою профілактики вірусних інфекцій дітям з моменту народження. Препарат починали давати у клініці, потім при виписці дитини флакон Флавовіру® віддавали мамі, щоби продовжити профілактичні заходи вдома. Надалі, отримавши попередню згоду батьків, ми активно проводили телефонне опитування деяких сімей. Згідно з відгуками батьків, ніхто з дітей, які брали Флавовір® з профілактичною метою, не захворів на вірусні захворювання.
Читайте також: Епідеміологи всього світу вважають, що 2021 рік може бути ускладнений виникненням подвійної пандемії
У період маніфестації пандемії до нашого інституту надходили вагітні жінки, які контактували з хворими, перехворіли або хворіли на COVID-19. Після пологів ми давали лікарський препарат Флавовір® новонародженим, щоби захистити від можливого інфікування. Так, профілактичне призначення цього препарату протягом пів року, з березня по вересень 2020 року, отримали 170 новонароджених. Попередньо від батьків отримували письмову інформовану згоду на призначення їх дитині препарату з метою профілактики вірусних захворювань.
За вказаний період не було зареєстровано жодного випадку захворювання на COVID-19 та на гострі респіраторні вірусні інфекції серед новонароджених. І в жодної дитини не спостерігалося будь-яких побічних ефектів препарату.
– Ви фахівець з багаторічним досвідом роботи з дітьми, як оцінюєте отримані дані?
– Ці результати дають підставу зробити попередні висновки про ефективність та безпеку препарату Флавовір® для профілактики гострих вірусних інфекцій у новонароджених. Подальші плацебо-контрольовані рандомізовані клінічні дослідження препарату дозволять доказово підтвердити його ефективність та безпеку при лікуванні COVID-19. І рекомендувати до застосування з метою профілактики дітям від моменту народження.
Читайте також: Cтатистика практичного застосування препарату Протефлазід для профілактики і лікування СOVID-19: дані НАСОА
Хочу зазначити, що досягнення компанії «Екофарм» за довгі роки роботи дуже важливі для нас, лікарів-неонатологів, педіатрів. Ми маємо позитивний досвід використання противірусних препаратів компанії при профілактиці грипу, парагрипу та аденовірусної інфекції у дітей, а також герпесвірусних захворювань. А виробництво препарату Флавовір® у вигляді сиропу дозволило забезпечити противірусний захист малюків з самого народження.
Ми не єдині, хто має позитивний досвід застосування противірусних препаратів компанії «Екофарм». Проведені на території України локальні дослідження, а також досвід використання препарату нашими лікарями дозволяють нам сьогодні більше говорити про розробки вітчизняних фармкомпаній. Досить часто ми не бачимо і не цінуємо те, що є в нас.
Читайте також: Нетоксичні та з противірусними механізмами дії: цікаві факти про флавоноїди
Хочеться нагадати про науково-дослідну роботу Інституту епідеміології та інфекційних хвороб імені Громашевського НАМНУ з вивчення діючої речовини дитячого лікарського препарату Флавовір® – протефлазіду. В результаті дослідження встановлено, що протефлазід ефективно пригнічує розмноження вірусів, зокрема й коронавірусів у клітинних культурах. Раніше проводилися дослідження, які вивчали ефективність та безпеку протефлазіду. Ці наукові напрацювання варто не ігнорувати, а навпаки, вжити на служіння нашим пацієнтам.
Реалії сьогоднішнього дня такі, що несприятлива й поки непрогнозована епідемічна ситуація, яка спостерігається в Україні з вірусних захворювань (включно з COVID-19 і гострими респіраторними вірусними інфекціями) вимагає об’єднання зусиль усієї медичної громадськості нашої країни.
Систематизація результатів, насамперед, клінічних досліджень дозволить сформувати єдину думку всіх фахівців із застосування вітчизняних противірусних препаратів. Тоді зникнуть скепсис і недовіра, буде професійна оцінка. Адже тільки лікар знає, в яких ситуаціях і при яких захворюваннях препарат буде найкориснішим; лікар може дати йому коректну оцінку. Політична заангажованість тут недоречна. Від непродуманого помилкового й непередбачуваного рішення залежить здоров’я й життя наших дітей.
Склад діючої речовини протефлазід: флавоноїди апігенін, лютеолін і трицин. Ці флавоноїди мають широкий спектр противірусної активності. Згідно з опублікованими дослідженнями, вони:
- Пригнічують реплікацію ДНК-вірусів і РНК-вірусів шляхом впливу на ряд «мішеней» – вірусоспецифічні ферменти ДНК-полімеразу, РНК-полімеразу, тимідінкіназу, зворотну транскриптазу, нейрамінідазу і 3CL-протеазу.
- Перешкоджають проникненню вірусу в клітини епітелію.
- Блокують розмноження вірусу всередині клітини, захищають клітини організму від окисного стресу й запалення, зменшуючи ймовірність виникнення гострого респіраторного дистрес-синдрому та цитокинового шторму.