Фейк Андрія Садового: у Львові зникла гуманітарна допомога для лікарень

Як відомо, 10 квітня мер Львова написав у Фейсбуці скандальний пост, активно розтиражований ЗМІ. Андрій Садовий заявив, що повертає партію препарату противірусного препарату, який декілька днів раніше на прохання львівської влади був безкоштовно надісланий виробником для захисту медиків у місцевих лікарнях на період епідемії. Повідомляє Lenta.ua

Привід для «повернення» за версією львівського міського голови звучав так: препарат львівським медикам «був нав’язаний», участь самого мера та його команди в поставці гуманітарної допомоги «фейкова», а публікації преси про це – «сумнівна реклама». Садовий поскаржився, що його світле ім’я «використовували» і пообіцяв подати на всіх до суду.

Здавалося, на цьому можна було б ставити крапку, тому що словесні декларації політика такого масштабу, як Андрій Садовий, теоретично повинні чогось вартувати. Однак на практиці вийшло все, як з передвиборними обіцянками – за 20 днів гуманітарна партія Протефлазіду так і не подолала 500 км від Львова до Києва…

Подарунок не віддарунок (із дитячого фольклору)

Компанія «Екофарм» одразу після фейсбучної істерики львівського мера повідомила, що насправді перемовини про гуманітарну допомогу з нею проводилися все-таки за ініціативою саме Андрія Садового.

Також виробник препарату привселюдно пояснив мерові Львова причину публікації звіту про поставку, що, властиво, і роздратувало Садового: «…гуманітарна допомога іноді використовується неналежним чином або розкрадається. Тому необхідна публічна фіксація».

Читайте також: Український противірусний препарат внесли до локального протоколу лікування Сovid-19

В «Екофармі» прозоро натякнули Садовому на фармлобізм, запитавши, що для нього дорожче – здоров’я львівських медиків чи політична кон’юнктура. І заявили, що готові прийняти препарат назад, щоб передати в клініки за наявними від них запитами.

У кампанії нам повідомили, що впродовж березня-квітня моніторили ситуацію в лікарнях, де медперсонал отримав препарат із діючою речовиною Протефлазід для профілактики. Статистика виявилася обнадійливою. Зокрема, за інформацією з інфекційних відділень Олександрівської клінічної лікарні Києва, столичної клінічної лікарні №4 та Одеської міської клінічної інфекційної лікарні, станом на 22 квітня ніхто із медпрацівників не занедужав на COVID-19.

Це досить показовий результат для того ж Андрія Садового, тому що у Львові станом на 27 квітня уже занедужали близько 30-ти лікарів. За тиждень після голосної заяви Садового на сайті «Екофарму» з’явився лист уже із прямою вимогою повернути партію препарату.

Адже час ішов, а «відмовна» гуманітарна допомога в Київ так і не повернулася.

Супрун і Садовий: вплив сильного інтелекту на слабкий

Будь-якому уважному спостерігачеві важко було не помітити, що наприкінці березня на фармринку почалася справжня війна. Однією з перших учасниць якої стала Уляна Супрун. Своєю нестриманою (якщо не сказати – грубою) реакцією на ініціативу Академії меднаук увести противірусний препарат з діючою речовиною Протефлазід до протоколу лікування хворих з коронавірусною інфекцією, вона розпочала потужну замовну «антипротефлазідну» кампанію – від якої читачі інтернет-ЗМІ та соцмереж уже встигли втомитися.

Фейсбучні «експерти» та диванні аналітики «били» і Академію меднаук, що «насмілилася» провести лабораторні дослідження й заявила про ймовірну здатність Протефлазіду гальмувати реплікацію коронавірусів. Втім, організаторам кампанії так і не вдалося підкріпити свої випади проти Академії та препарату думками людей, причетних до науки і практичної медицини – ніхто з вірусологів, епідеміологів та інфекціоністів не взяв участі в цьому цькуванні.

Читайте також: Платформа моніторингу здоров’я MoniHeal запустила оригінальний сервіс тестування на коронавірус

У якості «важкої артилерії» їх і «замінив» Андрій Садовий. Якого, втім, теж важко запідозрити в тонкому розумінні нюансів медицини, зокрема вірусології. Досить показово, що найактивнішу участь у медіакампанії проти Академії меднаук і препарату з діючою речовиною Протефлазід беруть ЗМІ, що належать родині львівського мера – сайти 24-го каналу та радіо «Максимум». Саме звідси в мережу потрапляє більша частина відвертої чорнухи про «фуфломіцин» і «спиртову настоянку з бур’янів».

Виникає питання – хто або що змусило мера Львова долучитися до відверто брудної медіакампанії? Тим паче – такої специфічної?

Одна з версій напрошується одразу. Всього за два дні до повідомлення від 10 квітня про «повернення» Протефлазіду на своєму ж своєму Фейсбук-акаунті мер Львова провів дистанційне відео-інтерв’ю з Уляною Супрун. З нього чітко зрозуміло, що в Андрія Садового досить теплі стосунки з «матір’ю медичної реформи», яка одночасно є різкою критиканкою НАМН України та будь-якого препарату, що «не пройшов випробувань на Заході».

Для Садового, чий імідж будується на підкресленому патріотизмі та національній ідентичності, виглядає досить дивною така підпорядкованість екс-міністрові охорони здоров’я, яка без будь-якого аналізу і аргументації обвинувачує Національну академію меднаук у заняттях «псевдонаукою», а вітчизняний препарат критикує тільки тому, що він «не досліджений на Заході».

Неповернення з п’ятьма нулями

З часу скандально постингу від мера Львова минуло 20 днів. Наша редакція поцікавилася в компанії «Екофарм», що сталось із благодійною партією препарату, яку Садовий так пафосно пообіцяв відправити назад.

В «Екофармі» повідомили, що за минулі майже три тижні жодного флакона препарату з Львова не надійшло. До того ж, ніяких дзвінків, листів, переговорів із приводу повернення гуманітарної допомоги, з компанією ніхто не вів. Львів на контакт не виходить.

Схоже на те, що партія противірусного препарату в кількості 1500 флаконів на сьогоднішній день може вважатися… зниклою! Що переводить історію вже у зовсім іншу площину, де Садовий щонайменше має перспективу привселюдно пояснювати, куди подівся такий ненависний йому Протефлазід.

Читайте також: Українська історія Плаквенілу: швидка й небезпечна

Причин уже очевидного провалу «відмовної» спецоперації може бути тільки три.

Перша: львівські медики все-таки відповідно до запиту місцевої влади розподілили препарат по лікарнях – і вже частково або повністю використали  його за призначенням.

Другу й третю версії загадкового «неповернення», властиво, озвучила сама фармкомпанія в першій же відповіді Андрію Садовому: «Гуманітарна допомога іноді використовується неналежним чином або розкрадається».

Під неналежним чином, очевидно, йдеться про комерційний продаж товару, отриманого в подарунок. У сучасних реаліях такі випадки – не рідкість. До слова, 1500 флаконів за аптечними цінами – це як мінімум сума з п’ятьма нулями.

Яка б із цих трьох причин не виявилася правдивою, на політичну фігуру Андрія Садового ситуація з невиконанням такої голосної обіцянки, кидає не надто привабливу тінь. А з урахуванням прямої участі львівського мера в медійних війнах на фармринку і загадкове зникнення партії гуманітарної допомоги, історія починає нагадувати запах легендарного львівського сміття.

Читайте також: Уляна Супрун пропонує тестувати невипробувані ліки на українцях, які хворі на Сovid-19 (відео)