Гострий бронхіоліт вважається хворобою малюків, будучи найчастішою причиною госпіталізації у віці до 2-х років. А розвиток важких дихальних розладів та супутніх порушень водного балансу (зневоднення) нерідко вимагає проведення лікування в умовах відділення інтенсивної терапії. Які віруси є причиною розвитку гострого бронхіоліту в ранньому дитинстві та як застерегти дитину від розвитку цієї хвороби – розглянемо в статті.
Основні віруси, що викликають ураження термінальних відділів дихальних шляхів
Безперечною причиною розвитку гострого бронхіоліту є респіраторно-синцитіальний вірус (РС-вірус), на частку якого припадає 60–70% випадків захворювання на першому році життя дитини. Вважається, що гострий бронхіоліт має сезонність, що пов’язано з особливостями циркуляції РС-вірусу впродовж жовтня–травня з піком в січні-лютому в північній півкулі. Є дані, що джерелами РС-вірусу стають дорослі зі зниженим імунітетом, а також хворі з хронічними захворюваннями легенів, які є резервуаром РС-вірусу.
Читайте також: Найчастіші мікст-інфекції при ГРВІ у дітей
Решта 30–40% бронхіолітів у немовлят пов’язані з інфікуванням риновірусом (14–30%), за ними йдуть бокавіруси людини (14–15%), віруси грипу А і В (10–20%), а також парагрипу (10–30 %), аденовіруси (5–10%), метапневмовіруси (3–12%). Одночасне зараження двома вірусами спостерігається у 20–30% дітей, але передбачається, що це не призводить до обтяження перебігу захворювання.
В яких випадках зростає етіологічна значущість інших вірусів ГРВІ
Недоношеність, наявність у дитини бронхолегеневої дисплазії, а також перебування на штучному вигодовуванні є факторами, при яких зростає етіологічна значущість риновірусу в розвитку гострого бронхіоліту. Іншими факторами ризику розвитку цього захворювання, які також можуть обтяжувати перебіг гострого бронхіоліту, є ранній вік дитини (до 12 тижнів), вроджені бронхолегеневі і нервово-м’язові захворювання, вади серця, відмова від грудного вигодовування, наявність бронхіальної астми у матері, а також низький соціально-економічний статус сім’ї дитини. Останнім часом обговорюється роль генетичного поліморфізму як фактора ризику більш тяжкого перебігу гострого бронхіоліту.
Провідні механізми шкідливої дії РС-вірусів, що призводять до запалення бронхіол
Захворювання починається з ураження верхніх відділів дихального тракту і через кілька днів поширюється на термінальні дихальні шляхи – бронхіоли. У них відбувається перибронхіальна інфільтрація лейкоцитами, в основному за рахунок мононуклеарів, набряк підслизової оболонки та інтерстицію. Пошкодження епітелію дихальних шляхів відбувається як за рахунок прямого вірусного впливу, так і опосередковано, як наслідок швидкої імунної відповіді.
Читайте також: Середні отити при ГРВІ у дітей: що краще – антибіотики чи тактика очікування?
Запальний набряк слизової оболонки бронхіол, гіперсекреція слизу і порушення її відходження, внутрішньоклітинна реплікація вірусу в клітинах епітелію дихальних шляхів з їх пошкодженням аж до некрозу і подальшою десквамацією викликає часткову або повну обструкцію на рівні бронхіол, що стає причиною появи ателектазів у легенях. Зазначені зміни перешкоджають потоку повітря і призводять до гіпоксемії, гіперкапнії і збільшення роботи дихання.
Основні прояви гострого бронхіоліту в ранньому дитячому віці
У більшості випадків захворювання починається з симптомів ураження верхніх відділів респіраторного тракту – риніту та гіпертермії. Вони поступово посилюються і доповнюються ознаками ураження нижніх відділів дихальної системи з появою свистячого дихання, тахіпное, хрипів і сухого кашлю. Спостерігається залучення допоміжної мускулатури в акт дихання, втяжіння податливих місць, періоральний ціаноз, дистанційні хрипи, а стан дитини прогресивно погіршується. У малюків до 2-х місяців, а також недоношених дітей, захворювання може починатися з повторюваних епізодів апное, в після нормалізації стану протягом 24–48 годин у них з’являються симптоми гострого бронхіоліту. На тлі перерахованих вище проявів виникають проблеми з годуванням малюка через дихальні розлади.
Основні принципи ведення дітей з гострим бронхіолітом
Лікування гострого бронхіоліту у дітей в основному підтримуюче і включає забезпечення адекватного насичення організму дитини киснем, збереження водного балансу та нутрітивну підтримку. Підтримка гідратації – важлива частина догляду за хворими на бронхіоліт дітьми. Наявна дихальна недостатність, що вимагає підвищеної роботи системи дихання, крім високих енергетичних витрат може призводити до підвищення втрат рідини через тахіпное, яке посилюється при підвищенні температури тіла дитини. У такій ситуації зростає ризик зневоднення. Тому, якщо є можливість, необхідно рекомендувати мамі часто годувати малюка і не припиняти грудне вигодовування.
Читайте також: Вірус грипу і захисні бар’єри респіраторного тракту у дітей: битва нерівних
На ранніх етапах розвитку ураження верхніх дихальних шляхів, коли віруси ще не встигли проникнути в нижні відділи і викликати запальний процес в бронхіолах, з метою переривання їх поширення раціональним є призначення дитині противірусного препарату з прямою дією на віруси – сироп Флавовір (у складі якого рідкий екстракт протефлазід). Флавовір впливає на ферменти, які є у всіх вірусів, що вражають респіраторний тракт. Це ДНК / РНК-полімерази, що запускають вірусну реплікацію в інфікованих клітинах епітелію дихальних шляхів. Їх пригнічення перериває відтворення вірусних копій, що дозволяє значно знизити вірусне навантаження на дитячий організм. Універсальний вплив на ДНК/РНК-полімерази дозволяє відразу призначати ефективну противірусну терапію, не чекаючи результатів ідентифікації причинного вірусу. У вірусу грипу, крім РНК-полімерази, Флавовір блокує ще один фермент – нейрамінідазу, завдяки якому вірус долає місцеві бар’єри і досягає термінальних відділів дихальних шляхів. Флавовір сироп можна призначати від народження, дозування препарату залежить від віку, що дозволяє захистити навіть немовлят.
Який прогноз у дітей, які перехворіли в ранньому віці гострим бронхіолітом
У них спостерігається підвищений ризик захворювання на бронхіальну астму, зниження функції легень і гіперреактивності бронхів. Імовірність розвитку астми особливо висока у дітей, у яких важкий перебіг бронхіоліту став показанням для госпіталізації або захворювання було пов’язане з риновірусною інфекцією.
Таким чином, урахування факторів ризику розвитку гострого бронхіоліту у кожної дитини і раннє призначення противірусної терапії прямим противірусним препаратом дозволить знизити частоту розвитку поширеного в ранньому дитячому віці захворювання – гострого бронхіоліту.
Лариса Кузнєцова, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри клінічної, лабораторної імунології та алергології НМАПО ім. П.Л. Шупика