ГРВІ та грип у дітей можуть спровокувати порушення слуху

Багато батьків знають, що слух у дітей вибірковий: вони прекрасно чують шелест обгортки від цукерки в сусідній кімнаті або одразу відгукуються на пропозицію подивитися улюблений мультфільм, але прохання прибрати розкидані іграшки іноді доводиться повторювати декілька разів. Вибірковий слух у дітей вважається особливістю цього віку, але нерідко за дитячими примхами приховуються серйозні проблеми зі слухом.

Досить часто захворювання грипом супроводжується ураженням органу слуху, яке лікарі називають отитом і вважають ускладненням. Якщо в дорослих цей стан досить легко визначається, що дозволяє при своєчасному звертанні до лікаря й призначенні необхідного лікування повністю його позбутися, то в дітей, особливо маленьких, визначити захворювання вух буває непросто. А тим часом, вказане ускладнення грипу здатне суттєво впливати на такий соціально важливий аспект життя кожної людини, як слух. Його зниження або втрата, як тимчасова, так і постійна, безпосередньо впливають на розвиток мовних навичок малюка і стають запорукою успішної соціалізації в суспільстві.

Чому при ГРВІ страждає орган слуху, як не пропустити початкові етапи формування отиту при вірусній інфекції в дитини і які симптоми дають зрозуміти батькам, що зі слухом у дитини справді не все гаразд – розглянемо в статті.

Причини розвитку отиту в дітей

Вірус здатний проникати в порожнину середнього вуха через слухову трубу, що відкривається на бічній поверхні носоглотки. Оскільки віруси ГРВІ починають свою загарбницьку діяльність із порожнини носа, поступово проникаючи в носо- і ротоглотку, то в них на шляху розташований вхід у слухову трубу. У дітей вона анатомічно ширша і коротша, ніж у дорослих, що сприяє швидкому проникненню вірусів у порожнину середнього вуха і розвитку запалення в ньому. Запалення завжди супроводжується появою ексудату (запальної рідини), що заповнює порожнину і приводить до появи таких відчуттів, як розпирання (рідина, якої у здорової людини немає, тисне на стінки порожнини) і болю у вусі через запалення в ньому. Якщо дитина старшого віку може поскаржитися батькам на біль у вусі, то малюк цього зробити не здатний. Батьків мають насторожити такі симптоми, як занепокоєння дитини (сильний плач), раптове і значне підвищення температури тіла, малюк може терти руками хворе вухо. При несприятливому розвитку подій і приєднанні бактерій, які проникають у порожнину середнього вуха тим самим шляхом, що й віруси, запальна рідина стає гнійною. Нагромадження гною у великій кількості при важкому плині захворювання приводить до розриву барабанної перетинки, що розділяє зовнішнє вухо від середнього, і виливу гною. Стан дитини одразу поліпшується.

Читайте також: Атипова пневмонія. Що треба знати, аби вчасно розгледіти

Однак наслідки хвороби можуть бути не такими оптимістичними. Адже при цьому страждає слух, розвиток якого в дітей тісно пов’язаний з формуванням мови. І порожнина середнього вуха, і барабанна перетинка є складовими системи звукопроведення. Тому будь-які зміни в них, що виникають при вірусних захворюваннях, неодмінно відбиваються на сприйнятті звуків.

Наш слух прямо пов’язаний з роботою нервової системи, яку можуть ушкоджувати віруси грипу, що також позначається на здатності чути. І нарешті, при частих і тривалих застудах у дітей може розростатися глоткова мигдалина, розташована на задній поверхні носоглотки, і частково або повністю перекривати вхід у слухову трубу, тим самим порушується вентиляція порожнини середнього вуха, що знижує здатність до проведення звуків. Такі самі порушення виникають і при вірусному запаленні слухової труби (євстахіїті), через яку віруси попадають у порожнину середнього вуха.

У яких дітей можливий розвиток запалення вуха

Існує висока ймовірність зниження слуху на тлі ГРВІ або грипу в дітей, схильних до частих і тривалих простудних захворювань, передчасно народжених малюків, а також з вадами розвитку і хронічними захворюваннями. І нарешті, не доліковані захворювання ГРВІ або несвоєчасно виявлені ускладнення грипу сприяють тривалому плину запалення у вусі, що ушкоджує його звукопровідну систему і знижує сприйняття звуків.

Як уберегти дитину від цього ускладнення

Щоб грип у дитини не впливав на слух, потрібно при перших симптомах захворювання не займатися самолікуванням, не зволікати, а звертатися до лікаря. Своєчасне виявлення ГРВІ та грипу допоможе краще усунути як саму причину захворювання, так і викликані нею порушення. Із цим завданням упораються прямі противірусні препарати, які прицільно б’ють по вірусах грипу та ГРВІ. Перешкоджаючи їхньому розмноженню в клітинах, вони запобігають збільшенню кількості вірусів в організмі дитини, тим самим перешкоджають поширенню у дитячому організмі та проникненню в порожнину середнього вуха. Наявна в прямих противірусних препаратів здатність усувати клітини, уражені вірусом, істотно знижує вірусне навантаження на юний організм. Все це приводить до значного зменшення запалення в порожнині середнього вуха й кількості запальної рідини, внаслідок чого зменшується інтенсивність больових відчуттів у дитини.

Читайте також: Набридливий кашель у дитини – непростий симптом

Таким чином, батькам не варто зневажливо ставитися до того, що дитина погано чує, і не сприймати це як витівку. Адже не завжди це вказує на дитячу примху. Варто насторожитися, якщо дитина після перенесеного простудного захворювання постійно прислухається, погано відтворює почуті звуки, звертає увагу лише на людей або об’єкти, що перебувають у полі зору. І вже тим більше потрібно бити на сполох, коли малюк не реагує на звуки, а його мовний розвиток відстає від однолітків. Краще перестрахуватися і звернутися до лікаря, який визначить – це особливість розвитку дитини, тоді лікування не потрібне, або наслідки вірусу, що залишив про себе нагадування у вигляді порушення слуху.

Галина Бут, сімейний лікар

Читайте також: Наскільки виправдане застосування симптоматичних засобів при ГРВІ та грипі