Добре відомо, що несформований імунітет є основною причиною частих застудних захворювань в дитячому віці. Оскільки для імунної системи всі віруси, з якими дитина контактує, спочатку невідомі, то кожна така зустріч закінчується розвитком гострого респіраторного вірусного захворювання.
Однак сам процес знайомства не відбувається рівномірно: існують періоди, коли дитина найбільш вразлива до вірусної агресії. Про ці періоди потрібно знати батькам, щоб максимально підтримати імунітет, який формується та полегшити самопочуття дитини при застудні.
Коли організм дитини найбільш вразливий і потребує підтримки – розглянемо в статті.
Основні періоди, коли дитина найбільш сприйнятлива до застудних захворювань
Лікарі їх називають критичними. Виділяють п’ять таких періодів. Перший період починається з моменту народження і триває перші 28 днів життя малюка. Другий припадає на період 4-6 місяців життя, третій – на вік до 2-х років, четвертий – 4 – 6 років, і п’ятий (що не надто в’яжеться з встановленими поглядами) припадає на період статевого дозрівання – 12 – 15 років.
Перший період починається з моменту появи малюка на світ. Коли дитина народжується її імунна система перебуває в пригніченому стані. Воно не дивно, оскільки протягом 9 місяців вона перебувала під захистом імунної системи своєї мами, яка надійно оберігала її від інфекційних агентів. Після народження малюк так само потребує материнської захисту, який він отримує з грудним молоком. Молоко мами – це не тільки основне живлення немовляти в перші місяці життя, а й джерело необхідних для нього захисних факторів (антитіл), які оберігають його від наповненою вірусами навколишнього середовища. Очевидно, що якщо дитина з якихось причин перебуває на штучному вигодовуванні, то вона залишається беззахисною перед інфекційними агресорами.
Читайте також: Грип зачаївся – проте не зник, а вичікує на свій час
Другий період припадає на вік 4 – 6 місяців, коли материнські антитіла руйнуються в дитячому організмі. У цей період як правило багато мам починають відлучати дитину від грудей, вводити перший прикорм. Однак з припиненням грудного вигодовування краще почекати, так як малюк наразі високосприйнятливий до респіраторно-синцитіального вірусу, ротавірусу, вірусу парагрипу та аденовірусу.
Третій віковий період за часом збігається з розширенням соціальних контактів: саме в цьому віці діти йдуть до дитячого садка. Одночасний контакт з багатьма вірусами, з якими в комфортних домашніх умовах імунна система дитини не стикалася, призводить до того, що малюк протягом року перебування в дитячому колективі починає часто хворіти на гострі респіраторні вірусні інфекції, які можуть ускладнюватися бактеріальними захворюваннями.
Четвертий критичний період пов’язаний зі змінами в імунній системі дитини, яка стає «дорослішою», але поки що недостатньо сформована. Відстають у розвитку захисні бар’єри шкіри і слизових оболонок, тому дитина так само схильна до застудних захворювань, частота яких поступово знижується в порівнянні з третім періодом. Але якщо дитина дошкільне дитинство провела в домашніх умовах, де кількість зустрічей з вірусами ГРВІ було обмежено, у неї третій критичний період зміщується і за часом збігається з закінченням четвертого – в 6 років. Тому батькам першокласників потрібно бути уважними до здоров’я маленьких школярів, особливо якщо дитина не відвідувала дитячий садок.
Читайте також: Twindemic: світ готується до подвійної пандемії – грипу та коронавірусної інфекції
П’ятий критичний період припадає на перехідний вік. Саме в цей період починається вироблення статевих гормонів і перебудова організму вчорашнього дитини, що позначається на її імунній системі і може призводити до почастішання респіраторних вірусних інфекцій. На це часто нашаровуються стреси в школі, пов’язані з навчанням, що також негативно позначається на здатності захисних сил протистояти вірусному агресору. Тому батькам і в період статевого дозрівання необхідно приділяти більше уваги здоров’ю свого підлітка.
Таким чином, імунна система в дитячому віці схильна до впливу багатьох чинників, які можуть негативно впливати на її розвиток. Одними з них є віруси, що викликають захворювання дихальної системи. На даний час їм відводиться роль «тренерів» дитячого імунітету, які навчають його взаємодіяти з навколишнім світом. Однак не завжди процес навчання протікає гладко, оскільки сама імунна система може давати збої і в такому випадку на вірусне захворювання нашаровується бактеріальна інфекція. У зв’язку з цим у дитини можуть виникати ураження навколоносових синусів (синусити), запалення середнього вуха (отит), якщо вірусна інфекція опускається в нижні дихальні шляхи і досягає легенів – пневмонія. Особливо часто ускладнений перебіг гострої респіраторної вірусної інфекції спостерігається в перераховані вище періоди найбільшої вразливості організму дитини. Тому про ці періоди мамі потрібно знати і по можливості не допускати важких і ускладнених простудних захворювань.
Як допомогти дитині уникнути важкого і ускладненого перебігу гострої респіраторної вірусної інфекції?
Для цього необхідно при появі перших симптомів нездужання звертатися до лікаря. Дуже важливо не запускати застудне захворювання до стану, коли віруси ГРВІ завдали шкоди імунній системі і втрутилися в її противірусну активність. Тому необхідно впливати на сам вірус і як можна раніше заблокувати його хвороботворну налаштованість. З цією метою лікар може призначити прямий противірусний препарат сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Його дія спрямована безпосередньо на вірусні білки, що дозволяє заблокувати його здатність розмножуватися в клітинах дихальних шляхів і викликати захворювання. Флавовір можна застосовувати з народження, тому навіть найменші не залишаться без підтримки. Він допомагає дитячому організму розправитися з вірусом, не втручаючись в дозрівання імунної системи.
Читайте також: Задишка у дитини при застуді: основні причини її появи та як допомогти?
Таким чином, знання батьками про те, коли дитина найбільш вразлива до вірусних агресорам, при належній увазі до дитячого здоров’я дозволить не допустити тяжкого перебігу застудного захворювання і розвитку ускладнень. Для цього потрібно лікувати будь ГРВІ під лікарським контролем за допомогою прямих противірусних препаратів.
Післямова
До новонародженої дитині від матері передається насамперед Ig G, що становить близько 80% глобулінів людини. Він міститься не тільки у внутрішньосудинному руслі, але легко проникає в екстраваскулярні простори, де здійснює найважливішу захисну функцію. Особливо важливе значення Ig G у дітей перших тижнів життя, коли антитіла цього класу є основними захисними факторами. В цей час здатність Ig G проходити через клітинні мембрани забезпечує проникнення Ig G антитіл через плацентарний бар’єр в кров плода, а при грудному вигодовуванні – проникнення Ig G антитіл молока через слизову оболонку кишечника новонародженого. Потім протягом двох місяців життя немовляти при грудному вигодовуванні починає розвиватися і функціонувати імунна система, яка розташовується по всьому організму у вигляді лімфоцитів, фагоцитів і т.д. і має здатність виробляти специфічні антитіла і безліч інших факторів імунітету, в тому числі і інтерферон.
Як допомогти дитині уникнути несприятливого перебігу гострої респіраторної вірусної інфекції?
Перш за все потрібно обстежити мати і інших членів сім’ї, які можуть бути джерелами зараження, уникати джерел скупчення людей, не брати дитину в магазини, робити вчасно планові щеплення. А при появі перших симптомів нездужання звертатися до лікаря.
Лариса Кузнєцова, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри клінічної, лабораторної імунології та алергології НМАПО ім. П.Л. Шупика