Як стало відомо 24 квітня, ВОЗ офіційно висловила занепокоєння тим, що українське Мінздоров’я включило до загальнодержавного Протоколу лікування Сovid-19 препарати з важкими побічними ефектами. Про це повідомляє MedOboz.
Водночас, крім МОЗівського протоколу, існують так звані локальні, які складають для своїх клінік деякі наукові інститути. І не дивно, що протоколи, які складаються вченими, відрізняються від документа, написаного чиновниками Мінздоров’я.
Нещодавно свій протокол лікування Сovid-19 затвердила Вчена рада Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського Національної академії медичних наук України (НАМНУ). До нього був включений противірусний препарат з діючою речовиною Протефлазід – саме той, що викликав бурхливу реакцію Уляни Супрун і став об’єктом критики «експертів» та «аналітиків» Фейсбуку, далеких від медицини.
Читайте також: Блогери, шоумени та диванні експерти оголосили війну вченим-вірусологам
Впровадженням лікарського препарату з діючою речовиною Протефлазід до протоколу лікування Сovid-19 у клініці академічного інституту і вчені (вірусологи, епідеміологи), і практичні лікарі-інфекціоністи фактично переходять до клінічних досліджень застосування цього препарату на підставі результатів лабораторних тестів, озвучених 26 березня 2020 року групою вчених і Президентом НАМНУ академіком Віталієм Цимбалюком.
Нагадаємо, що 26 березня на прес-конференції були оприлюднені результати досліджень, що виявили можливість гальмування реплікації коронавірусів діючою речовиною Протефлазід у лабораторних умовах. Тепер у рамках стандартів формування доказової бази клінічної ефективності, будуть проводитися спостереження щодо застосування лікарського препарату з діючою речовиною Протефлазід для хворих Сovid-19.
Раніше із цією речовиною проводились доклінічні та клінічні дослідження, що довели його пряму противірусну дію відносно декількох вірусів: грипу, ГРВІ, герпесу, папіломи, гепатитів і ВІЛ.
При цьому Супрун та її медійна команда вже місяць без жодного обґрунтування намагається дискредитувати Національну академію меднаук України, зокрема, насміхаючись над складом лікарського препарату – флавоноїдами. Той факт, що на рослинних флавоноїдах основані десятки препаратів з доведеною ефективністю (у тому числі й на улюбленому Супрун «Заході») – «експерти» опускають. Як і те, що дія флавоноїдів зараз досліджується як боротьба з пандемією канадськими і японськими вченими.
Читайте також: Платформа моніторингу здоров’я MoniHeal запустила оригінальний сервіс тестування на коронавірус
У преамбулі до списку препаратів і схемі лікування пацієнтів у станах Сovid-19 різної важкості, Вчена Рада академічного інституту відзначила: «Загальний недолік: відсутність належної доказової бази щодо противірусних або імуномодулюючих засобів, які зараз використовуються в лікуванні Сovid-19. Відсутність цих препаратів у широкому доступі в Україні. Пріоритети: раннє призначення етіопатогенетичних препаратів (з 1-2 доби лікування) до появи ускладнень». (Таке призначення продиктоване, мабуть, для недопущення високого вірусного навантаження, що приводить до середнього та важкого перебігу захворювання Сovid-19).
У якості таких етіопатогенетичних – у цьому випадку, противірусних – препаратів у схемі базової терапії №2 локальних Протоколів саме й показаний препарат з діючою речовиною Протефлазід для всіх трьох форм важкості Сovid-19. При цьому для субклінічних і легких форм захворювання жодних інших засобів, крім препарату з діючою речовиною Протефлазіду, цей Протокол і не пропонує.
Доктор медичних наук Cергій Борщов, завідувач Науковим відділом інтенсивної терапії та детоксикації Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського, вважає таке широке застосування препарату з діючою речовиною Протефлазід у протоколі терапії Сovid-19 абсолютно логічним:
– Перша заповідь лікаря – «не нашкодь». Застосування препаратів, які внесені у МОЗівський Протокол лікування Сovid-19, загрожує серйозними побічними ефектами. Про препарат з діючою речовиною Протефлазід я можу точно сказати, що за багато років клінічного застосування, побічних ефектів у нього не спостерігав. А терапевтичний ефект був – відсоток рецидивів вірусних захворювань, як і частота ГРЗ значно зменшувалися.
Головне завдання в лікуванні інфекційних захворювань – за допомогою ранньої етіотропної терапії попередити реплікацію інфекційного агента, що припускає зменшення випадків важких форм захворювання та ускладнень. Однак у МОЗівських протоколах немає препаратів для цієї мети.
Я в жодному разі не хочу сказати, що препарат з діючою речовиною Протефлазід, це панацея. Але я точно знаю, що препарат не нашкодить. Чи допомагає при Сovid-19 – на це питання можна відповісти тільки після досліджень. Чим ми зараз і будемо займатися.
– Яка ваша думка про кампанію проти препарату з діючою речовиною Протефлазід в ЗМІ у березні-квітні?
– Про цькування противірусного препарату з діючою речовиною Протефлазід невідомими науці «експертами» на чолі з Уляною Супрун, які називали препарат «фуфломіцином» на підставі того, що не доведено його дію на коронавірус Сovid-19 – можу сказати, що на сьогоднішній день жоден препарат, із тих, що рекомендовано й застосовуються для лікування у всіх країнах, не має доведеної дії на Сovid-19.
Таким чином, і гідроксихлорохін, з погляду цих критиканів – теж фуфломіцин, хоч він і є ліками від малярії та вовчанки. І лопінавір/рітонавір, що використовується для лікування ВІЛ, застосовані до коронавірусу – теж фуфломіцин.
Читайте також: Уляна Супрун пропонує тестувати невипробувані ліки на українцях, які хворі на Сovid-19 (відео)
При цьому треба розуміти, що всі ці препарати намагалися використовувати лікарі, опираючись на теоретичні обґрунтування та власний досвід, намагаючись допомогти пацієнтові й досліджувати можливий позитивний ефект, незважаючи на те, що вони мають безліч серйозних побічних ефектів. І у всіх західних публікаціях ця небезпека зараз вказується й не піддається сумніву. А препарат з діючою речовиною Протефлазід можна застосовувати на будь-якій стадії розвитку захворювання, не побоюючись побічних ефектів.
Другий аспект – виробник противірусного препарату з діючою речовиною Протефлазід пропонував поставити препарат у клініки безкоштовно. Це значить, що неможливі відкати, завищення цін у договорах, з безкоштовного подарунка нема чого взяти. І це могло не сподобатися тим, хто зібрався «заробити» на платних поставках.
І нарешті, скажу про «головний» аргумент тих, хто влаштував цькування препарату з діючою речовиною Протефлазід – мовляв, це «усього лише спиртова настойка із трав» і тому «не лікує». Отож – багато ефективних лікарських препаратів, і найдужчі отрути мають рослинне походження. Як доказ, можу, наприклад, при особистому спілкуванні дати особливо затятим «експертам» рецепт настоянки з конвалій, вони саме зацвіли. Якщо «експерти» виживуть – поділяться враженнями про «трави, які не працюють»…
Читайте також: Український противірусний препарат допомагає лікарям та новонародженим дітям, – Асоціація неонатологів