Інфекційні хвороби органів дихання, зокрема нижніх відділів, залишаються лідерами як за частотою захворюваності, так і смертності в усьому світі. Частою причиною для їх розвитку стають умовно-патогенні бактерії, що колонізують верхні дихальні шляхи і формують мікробне носійство. У сприятливих умовах, створюваних вірусними агентами, ця умовно-патогенна мікрофлора набуває агресивних властивостей та стає причиною формування численних ускладнень.
На даний час Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus, Haemophilus influenzae і Moraxella catarrhalis є загальновизнаними етіологічними агентами при розвитку інфекцій дихальних шляхів.
Читайте також: У чому небезпека препаратів для підвищення імунітету?
Висока частота цих інфекцій реєструється у людей похилого віку, які відносяться до групи ризику. У них ризик летального результату при пневмонії пневмококової етіології в 3–4 рази вищий, ніж у молодих пацієнтів. Проте, S. pneumoniae виділяють з дихальних шляхів 10–20%, а M. сatarrhalis – у 1–5% здорових дорослих. Мікробне носійство формується до 16–18 років, а самі мікробні спільноти стають більш стійкими і містять менш патогенні мікроорганізми.
Нормальна мікрофлора дихальних шляхів і її роль
Респіраторний тракт людини відноситься до однієї з густонаселених бактеріями зон організму людини. Склад мікробіому дихальних шляхів різниться залежно від рівня.
Природними мешканцями порожнини носа є:
- Diphtheroids, Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus aureus (20–80% людей),
- Streptococcus pneumoniae (5–15% людей),
- Haemophilus influenzae (5–10% людей),
- Neisseria species (до 15% людей),
- Neisseria meningitidis (0,4% людей)
- Streptococci.
В носоглотці склад змінюється:
- Streptococci (групи viridans), Nonhemolytic streptococci, Neisseria species (90–100% населення),
- Staphylococci, Haemophilus influenzae (40–80% населення),
- Streptococcus pneumoniae (20–40% населення),
- Beta-hemolytic streptococci (5–15% населення),
- Neisseria meningitidis (5–20% населення),
- Haemophilus parainfluenzae, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Proteus species, Paracolons, Diphtheroids, Mycoplasma pneumoniae, Bacteroides.
Синуси і нижні відділи дихальних шляхів (трахея, бронхи, легені) у здорових зазвичай стерильні, але це залежить від стану мукоциліарного кліренсу. Мікроорганізми, які потрапили ззовні, видаляються з нижніх відділів дихальних шляхів з чханням та кашлем.
Мікробіом респіраторного тракту відіграє одну з ключових ролей в колонізаційному імунітеті. Крім того, він впливає на патогенез захворювань через здатність мікроорганізмів модулювати локальні запальні реакції. Відносно вірусів ГРВІ сьогодні показано, що бактерії-коменсали дихальних шляхів можуть забезпечувати ефективну противірусну імунну відповідь за рахунок індукції вироблення макрофагами протизапальних цитокінів.
Зміни в мікробіомі респіраторного тракту при хронічних бронхолегеневих захворюваннях
За останні роки встановлено, що гострі та хронічні захворювання органів дихання, а саме хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ), бронхіальна астма та багато інших патологічних станів супроводжуються змінами видового складу мікробіому. Цьому сприяє комплекс факторів, який включає виникаючі вентиляційні порушення, зміни гемоперфузії, а також зміни рН і реологічних властивостей слизу, що вистилає дихальні шляхи.
Читайте також: Типи коронавірусів. Як на них впливають противірусні препарати
Показано, що у значного числа хворих при загостренні та в період ремісії ХОЗЛ з нижніх відділів дихальних шляхів виділяються умовно-патогенні мікроорганізми. Це узгоджується з даними «гіпотези зачарованого кола», згідно з якою при ХОЗЛ вплив провокуючих чинників, до яких крім куріння відносять також вірусні інфекції, призводить до прогресуючого пошкодження мукоциліарного кліренсу, внаслідок чого трахеобронхіальне дерево зазнає хронічної колонізації умовно-патогенними мікроорганізмами, що, в свою чергу, посилює порушення миготливого апарату і підсилює запалення, яке зберігається тривалий час, замикаючи зачароване коло прогресування ХОЗЛ.
Проведені дослідження мікробіому дихальних шляхів при бронхіальній астмі також встановили, що його склад відрізняється порівняно зі здоровим. Так, у пацієнтів з астмою в складі мікробіому бронхіального дерева переважають мікроорганізми групи Proteobacteria (особливо роду Haemophilus).
Вплив мікробного носійства на перебіг ГРВІ у хворих з хронічною бронхолегеневою патологією
Інфекційні захворювання органів дихання в основному викликаються вірусами або бактеріями, які часто взаємодіють один з одним. Вважається, що присутність вірусів призводить до бактеріальної колонізації за допомогою реалізації декількох механізмів. По-перше, віруси роблять респіраторний епітелій більш сприйнятливим до бактеріальної колонізації. Вже було сказано про порушення мукоциліарного кліренсу на тлі вірусного запалення. Крім того, бактеріальна колонізація може посилюватися через втрату цілісності епітелію. В інфікованих вірусами клітинах знижується експресія антимікробних пептидів, наприклад β-дефензінів, що впливає на природний захист епітелію.
Читайте також: Іноді він повертається: ніхто не застрахований від повторного COVID-19
Нейрамінідаза вірусу грипу специфічно відщеплює залишок сіалової (N-ацетилнейрамінової) кислоти від полісахаридного субстрату, що захищає слизові оболонки від механічних і хімічних ушкоджень. Ферментативне десіалізування субстратів приводить до повної втрати їх захисних властивостей, що відкриває бактеріям доступ до рецепторів епітелію дихальних шляхів.
Віруси також можуть викликати бактеріальну колонізацію і реплікацію як прямо, так і опосередковано, в останньому випадку – за рахунок активації різних рецепторів, необхідних для прикріплення бактерій, включаючи PAFr, CAECAM-1, P5F, ICAM-1 і G-білок. І нарешті, віруси також можуть викликати зміни в реагуванні імунної системи, сприятливі для бактеріальної інвазії: зниження числа NK-клітин, індуковане вірусом вироблення IFN-α і IFN-β може впливати на функціональний стан нейтрофілів і згодом викликати їх апоптоз. Крім того, інфіковані вірусом моноцити можуть менш ефективно знищувати бактерії, що призводить до бактеріального росту і інвазії.
Чи можливо вплинути на мікробне носійство і захистити пацієнта від його негативних наслідків?
Видовий склад мікрофлори дихальних шляхів формується з урахуванням індивідуальних особливостей організму людини та імунної реактивності. Тому важливо враховувати не стільки склад мікрофлори, як її вплив на частоту респіраторних інфекцій та ступінь тяжкості їх перебігу.
Читайте також: Внесено зміни до інструкції: український препарат показав подвійну дію на SARS-CoV-2
Очевидно, що при наявності хронічних захворювань органів дихання зміна спектра мікрофлори в бік переважання потенційно хвороботворних мікроорганізмів змінює перебіг в сторону обтяження і погіршує їх прогноз.
Не менш важливим є завдання призначення етіотропного противірусного лікування ГРВІ з урахуванням того, що віруси сприяють бактеріальній колонізації нижніх відділів дихальних шляхів і здатні надовго виводити з ладу природні захисні механізми, що буде виступати в якості додаткового фактора, який сприяє прогресуванню основного захворювання.
Тому використання прямих противірусних препаратів на основі флавоноїдів, що містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід може дозволити вже з перших годин лікування ним заблокувати внутрішньоклітинну вірусну реплікацію і зменшити ступінь шкідливої дії на дихальні шляхи.
Читайте також: Синдром обструктивного апное ускладнює перебіг ГРВІ
Цього вдається досягти завдяки впливу на вірусні ферменти розмноження – РНК- і ДНК-полімерази, які є у всіх представників сімейства ГРВІ. Крім того, блокування нейрамінідази вірусу грипу дозволяє не тільки вплинути на вивільнення новостворених вірусних часток, але й захищає дихальні шляхи від бактеріального обсіменіння.
Тому призначення прямих противірусних препаратів, що містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід дозволяє не тільки вплинути на причину захворювання – вірус, але й знизити ризик розвитку бактеріальних ускладнень.
Таким чином, носійство умовно-патогенних мікроорганізмів є не тільки причиною загострень і посилення перебігу хронічних бронхолегеневих захворювань, але й джерелом бактеріальних ускладнень. Тому усунення ситуацій, які призводять до активації потенційно хвороботворних бактерій, до яких відносяться ГРВІ, за допомогою прямих противірусних препаратів є клінічно обґрунтованим.