Синдром обструктивного апное ускладнює перебіг ГРВІ

Синдром обструктивного апное ускладнює перебіг ГРВІ

Вірусні ураження респіраторного тракту часто супроводжуються змінами просвіту дихальних шляхів, що підсилює гіпоксичні порушення у хворих, особливо якщо вони мають супутні бронхолегеневі захворювання, або порушення, такі як синдром обструктивного апное уві сні.

Цій проблемі досі не надається належної уваги, а якщо і вона обговорюється, то в основному з позиції негативного впливу на серцево-судинну систему і високого ризику розвитку кардіоваскулярних катастроф (інфаркт міокарда, інсульт, аритмії, тромбоемболії). Проте, негативний вплив синдрому обструктивного апное уві сні на організм людини цим не обмежується.

Читайте також: Епідеміологи всього світу вважають, що 2021 рік може бути ускладнений виникненням подвійної пандемії

В останні роки з’являється все більше даних про можливі патогенетичні взаємозв’язки між цим синдромом і станом імунної системи, виникаючими на його тлі змінами в дихальних шляхах, які можна розглядати в якості додаткових факторів, що впливають на перебіг гострих респіраторних вірусних інфекцій.

Що таке синдром обструктивного апное? 

Синдром обструктивного апное уві сні – це поширений стан, яким страждають до 50% чоловіків середнього віку. Він характеризується рецидивуючим колапсом верхніх дихальних шляхів (викликає апное) або їх звуження (викликає гіпопное) на рівні глотки при нормальній роботі дихальних м’язів.

Епізоди апное і гіпопное призводять до нічної гіпоксемії та пробудження хворого, тобто до фрагментації сну. Так само повторювані епізоди гіпоксемії стають причиною підвищення тонусу симпатичної нервової системи, що розглядається в якості основного патогенетичного механізму розвитку артеріальної гіпертензії та кардіоваскулярних захворювань.

Читайте також: Дослідження противірусної активності діючої речовини протефлазід щодо коронавірусів, включаючи SARS-CoV-2

Крім того, при синдромі обструктивного апное уві сні змінюється і внутрішньогрудний тиск, виникає окислювальний стрес і метаболічні порушення. Нерідко цьому сприяють супутні синдрому стани, такі як ожиріння, викривлення носової перегородки і поліпи носа, вживання алкоголю, куріння, а також прийом седативних і снодійних препаратів.

Що відбувається в дихальних шляхах при синдромі обструктивного апное?

Чимало змін відбуваються під впливом безлічі причин. Так, мікроаспірація вмісту глотки в нічний час вважається нормальною для здорових людей. Її пояснюють підвищенням порогу чутливості периферичних нервових закінчень, а також гальмівним впливом кори на розташований в стовбурі головного мозку кашльовий центр. Але зміни внутрішньогрудного тиску, які відбуваються при синдромі обструктивного апное, нашаровуючись на зниження чутливості кашльових рецепторів, можуть сприяти збільшенню об’єму аспірації.

Читайте також: Нетоксичні та з противірусними механізмами дії: цікаві факти про флавоноїди

Досить часто таким пацієнтам встановлюється діагноз ГЕРХ, вони можуть довго і часто безуспішно лікуватися від цього захворювання, а найбільш частими супутніми станами з боку бронхолегеневої системи є хронічний кашель, бронхіальна астма, повторні пневмонії, ларингіти. Це підтверджують дані досліджень, в яких показано, що багато пацієнтів, які не відповідають на антирефлюксну терапію, мають дихальні розлади під час сну.

Крім того, на тлі синдрому обструктивного апное часто виникають запалення верхніх відділів дихальних шляхів і ураження гортані, що корелює з порушеннями її чутливості. А виникаючі зміни в мікрофлорі дихальних шляхів і збільшення обсягу аспірату стає фактором розвитку запалення в нижніх відділах дихальних шляхів. Показано, що частота виникнення пневмонії у хворих з синдром обструктивного апное уві сні зростає в 3 рази.

Як впливає синдром обструктивного апное уві сні на імунітет?

Вплив на імунітет хворих, які страждають порушення сну, може бути пояснений декількома причинами:

  • повторювані протягом тривалого часу епізоди гіпоксемії негативно позначаються на стані захисних сил організму хворого;
  • переривчастий сон, хронічне недосипання і пов’язаний з ним психологічний стрес, погіршення настрою аж до депресії також знижують імунну відповідь;
  • наявність у хворих супутніх станів, наприклад, ожиріння, підвищує ризик інфекційних захворювань, в тому числі вірусних уражень респіраторного тракту, через ослаблення гуморальних і клітино-опосередкованих імунних реакцій.

Тому такі пацієнти більш схильні до важкого перебігу вірусних уражень респіраторного тракту. Зокрема, це показано в дослідженні, в якому продемонстровано взаємозв’язок між синдромом обструктивного апное уві сні і важким та ускладненим перебігом грипу, що вимагало проведення лікування в умовах стаціонару.

Небезпека синдрому обструктивного апное уві сні

Синдром обструктивного апное уві сні не вважається захворюванням і від нього більшою мірою страждають близькі хворого, ніж він сам. Постійне хропіння заважають спати рідним, позначаючись на внутрішньосімейному кліматі, а дискомфорт, який відчуває сам хворий – це періодичні пробудження вночі з відчуттям нестачі повітря і надмірна денна сонливість через відсутність повноцінного нічного відпочинку. Він може відчувати головні болі вранці, через порушення режиму сон-неспання його часто мучить безсоння.

Проте, такі пацієнти дуже рідко звертаються з такими скаргами до лікаря, вважаючи за краще не помічати симптоми або займаються самолікуванням.

Лікування ГРВІ у хворих, які страждають синдромом обструктивного апное уві сні

Головне завдання полягає в усвідомленні пацієнтом своєї проблеми і зміні ставлення до нічного хропіння і частих пробуджень як до захворювання, а не звичайного стану, яке вимагає медичного втручання. Не менш важливо виявлення всіх супутніх хворобливих станів й їх адекватне лікування, зміна способу життя і мінімізація впливу негативних факторів.

Важливим завданням є ефективне лікування гострих респіраторних вірусних інфекцій з урахуванням багатофакторного негативного впливу на захисні сили організму людини і знижений противірусний імунітет. Це обумовлює доцільність призначення етіотропної противірусної терапії флавоноїдвмісними препаратами, до складу яких входить активна (діюча) речовина  рідкий екстракт  протефлазід. Його дія полягає в безпосередній блокаді ключових вірусних білків, що відповідають за внутрішньоклітинну реплікацію – ДНК і РНК-полімерази, а антинейрамінідазна активність діючої речовини протефлазід дозволяє заблокувати нейрамінідазу вірусу грипу і таким чином перешкоджає його поширенню по дихальних шляхах.

Читайте також: Біль, оніміння і “мурашки”: полінейропатії після грипу та ГРВІ

Таким чином, синдром обструктивного апное уві сні – це серйозна проблема, що виходить за рамки суто кардіологічної сфери. Не менш значущим є його вплив на респіраторний тракт, що призводить до обтяження перебігу вірусних інфекцій і необхідності госпіталізації пацієнта.

Все це вимагає підвищеної уваги з боку лікаря до таких пацієнтів і урахування можливої ​​наявності синдрому обструктивного апное, про який пацієнт може і не знати.

Вікторія Талько