Гострі респіраторні вірусні інфекції ніколи не проявляються зразу після проникнення збудника в організм людини. Має пройти певний час, щоб наслідки вірусної діяльності відобразилися на самопочутті хворого.
Під час інкубаційного періоду, коли інфекція вже зріє в організмі, але залишається ще невидимою, визначити, чи впорається імунітет з вірусом і не дозволить вибухнути катастрофі, досить складно. Однак в наступному періоді – провісників або як його називають лікарі продромальному періоді, ця задача цілком вирішувана: поява перших ознак повинна насторожувати і наштовхувати на думку про те, що до маніфестації симптомів респіраторного захворювання залишилося зовсім небагато часу. Іншими словами, продромальний період – це час, коли дія вірусу починає проявлятися у вигляді ранніх симптомів. Які це прояви, як їх вчасно побачити, і чому початок лікування на етапі передвісників може визначати подальшу долю захворювання – розглянемо в статті.
За яких змін у самопочутті батьки можуть запідозрити, що в організмі дитини зріє гостре респіраторне вірусне захворювання
Дитячий організм чутливо реагує на порушення, що виникають у ньому внаслідок вірусної агресії. При цьому типові для дорослих перші прояви застуди у дітей, особливо раннього віку, визначити досить складно. А все тому, що дитина не може поскаржитися на невмотивовану слабкість, підвищену втому, першіння в горлі і головний біль, які з’являються напередодні маніфестації захворювання. Тому батькам доводиться орієнтуватися на появу інших попереджувальних знаків вірусної інфекції, під якими маскуються перераховані вище скарги.
Читайте також: Як підготувати дитину до повернення у дитячий садок після карантину
Зазвичай перші симптоми нездужання у дитини можна визначити за змінами її поведінки. Раптово, без видимої причини, вона стає менш активною, віддає перевагу спокійним розвагам або довго лежить в ліжечку. Після активних ігор малюк швидко втомлюється, стає примхливим і дратівливим. Його важко погодувати: він відмовляється навіть від улюблених страв. Зовсім маленькі діти стають сонливими, млявими. На ці симптоми батькам необхідно звернути увагу – можливо, це перші сигнали того, що незабаром з’являться інші, більш характерні для вірусного захворювання дихальних шляхів, ознаки, такі як підвищення температури тіла, нежить, кашель.
Як уповільнити перехід з періоду провісників в фазу виражених симптомів?
Як буде перебігати респіраторне вірусне захворювання у дитини і чим воно завершиться: повним одужанням або переходом в бактеріальне ускладнення, багато в чому залежить від того, наскільки вірусу вдасться розмножитися і завдати шкоди дихальній системі. При цьому дуже важливий фактор часу – для утворення необхідної для прояву захворювання кількості вірусних копій та їх подальшого поширення. Наприклад, одна вірусна частка грипу через 6-8 годин після потрапляння в людський організм дає потомство в 10 у 3 ступені (1000 вірусів), а до кінця доби – вже 10 у 27 ступені – 1 000 000 000 000 000 000 000 000 000 вірусів. Кожна утворена вірусна частка вражає нову клітину – за наведеним числом вірусних частинок можна припустити кількість уражених до кінця першої доби ними клітин. І це відбувається в інкубаційний період, коли симптомів ще немає. З кожним днем кількість вірусів наростає лавиноподібно, дозволяючи цій величезній вірусній армії поширюватися по дихальних шляхах і захоплювати здорові клітини.
Читайте також: Нова онлайн-система моніторингу здоров’я допоможе виявити хвороби на безсимптомних стадіях
Очевидно, що стримати цю вірусну лавину можливо лише заблокувавши розмноження вірусів. Тоді вірус, який потрапив у клітину, не зможе дати нове потомство і сам втратить хвороботворну активність. Зрозуміло, що чим раніше не дати можливості вірусу відтворювати себе, тим менше клітин респіраторної системи буде уражено вірусами і менше вірусних копій в них буде утворено. А це безпосередньо впливає на те, як буде себе «поводити» захворювання: пройде легко і швидко, або важко, довго і з ускладненнями.
Особливо важливо зловити хворобу якомога раніше в дитячому віці. Діти часто хворіють на вірусні захворювання, які можуть супроводжуватися виснаженням захисних сил, що подовжує і ускладнює перебіг захворювання. Тому необхідно вчасно розпізнавати початок захворювання у дитини і звертатися до лікаря. Уважна мама знає, як дитина поводиться, коли вона здорова і її нічого не турбує, і може визначити, коли з дитячим самопочуттям не все гаразд.
Виявлене на етапі передвісників гостре захворювання дихальної системи у дитини дає змогу завчасно втрутитися у хворобу, що зріє, і вжити всіх необхідних заходів, спрямованих на полегшення перебігу або навіть повністю зупинити її розвиток. З цим завданням допоможуть препарати прямої противірусної дії, наприклад сироп Флавовір (оновлений Імунофлазід). Його дія полягає в блокуванні розмноження вірусів всередині клітин, що не дає змогу йому нарощувати чисельність хвороботворних копій і завдавати шкідливого впливу на організм. Флавовір призначений для лікування грипу та ГРВІ, пригнічує розмноження вірусу в нашому організмі (тобто інгібує його) і імунній системі легше побороти вірусне навантаження.
Читайте також: У дитини почервоніли очі: ускладнення вірусних інфекцій чи алергія?
Таким чином, обізнаність батьків про ранні попереджувальні ознаки респіраторної вірусної інфекції у дитини допоможе втрутитися в хворобу на самому початку, коли впоратися з вірусом набагато простіше і швидше. При цьому наслідки вірусної діяльності будуть не настільки вираженими, дитячому організму потрібно набагато менше сил і часу для їх усунення та відновлення захисних резервів. Крім того, розпізнавання ранніх симптомів респіраторного захворювання має важливе епідеміологічне значення – дозволяє вжити необхідних заходів для запобігання поширенню вірусної інфекції від хворого малюка до його близького оточення.
Загалом виявлене на самому початку вірусне захворювання за умови негайного звернення за медичною допомогою і раннього початку лікування прямим противірусним препаратом дозволить зупинити хворобу на етапі перших симптомів або згладити її перебіг, що не дозволить вірусу знову внести розлад в дитяче здоров’я.
Читайте також: Герпес у дитини: чим лікувати застуду на губах