Респіраторно-синцитіальна інфекція у дітей: профілактика та лікування ГРВІ

Респіраторно-синцитіальна інфекція у дітей:  профілактика та лікування ГРВІ

Респіраторно-синцитіальний вірус є одним з найпоширеніших збудників респіраторних вірусних інфекцій. Багато експертів сходяться на думці, що значущість цього вірусу обумовлена ​​не стільки частотою розвитку захворювань дихальних шляхів, скільки ступенем їх тяжкості.

Це пов’язано з тим, що найсприйнятливішою віковою категорією, яка найбільш часто потрапляє під вплив респіраторно-синцитіальних інфекції (РС-інфекції), є діти молодшого віку (до 2-х років), що пояснюється незрілістю імунітету і недостатньою ефективністю материнських антитіл, які як передбачається, не в повній мірі захищають дитину в перші місяці після народження від зараження РС-вірусом, оскільки пік захворюваності припадає на перші місяці життя дитини. Показано, що найбільш важко РС-інфекція перебігає у недоношених новонароджених, дітей з імунними порушеннями, при наявності вроджених вад розвитку серця та органів дихання, нерідко вона стає причиною летального наслідку.

Основними клінічними формами захворювання у дітей до 2-х років є вірусне ураження термінальних відділів дихальних шляхів – бронхіол з розвитком бронхіоліту, і дихальних мішечків – альвеол з розвитком пневмонії. РС-вірус вважається причиною розвитку бронхіоліту в 90% випадків, запалення легенів – до 35%, в 10% випадків він призводить до появи несправжнього крупа і середнього отиту. До 2-річного віку близько 80% дітей мають в анамнезі хоча б один епізод РС-інфекції.

Читайте також: Парагрип у дітей: сучасні можливості профілактики та лікування вірусної інфекції

Особливістю РС-інфекції є те, що після перенесеного захворювання формується нестійкий імунітет. Тому повторна поява схожих на РС-інфекцію симптомів у дитини не виключає ще одного зараження цим вірусом, навіть якщо вона нещодавно перехворіла на це захворювання.

Інкубаційний період при РС-інфекції в середньому становить 3-5 днів, хворий виділяє вірус в навколишнє середовище і заражає оточуючих протягом 3-8 днів. Період вірусовиділення може розтягуватися до 3 тижнів у дітей молодшого віку, а також при наявності імунних порушень. Для порівняння: у дорослих період вірусовиділення триває 1-6 днів.

Особливості респіраторно-синцитіального вірусу, завдяки яким реалізується його хвороботворна активність

Як відомо, РС-вірус при попаданні в епітелій дихальних шляхів сприяє формуванню з уражених та інтактних епітеліоцитів багатоядерних гігантських клітин – синцитію, звідки і назва вірусу. Ця здатність реалізується завдяки наявності у РС-вірусу на оболонці білка злиття F, за допомогою якого вірус не тільки прикріплюється до потрібної йому клітини і здійснює злиття з його мембраною, а й сприяє злиттю оболонок поруч розташованих епітеліоцитів. Формується конгломерат багатоядерних клітин, які природно вже не в змозі виконувати свої звичайні функції, що призводить до порушення функції дихання у вогнищі і є однією з причин важких дихальних розладів. При ураженні бронхіол і паренхіми легенів спостерігається некроз трахеобронхіального епітелію, що призводить до закупорки бронхів грудочками слизу і формування некротичного обтураційного бронхіоліту з можливістю виникнення вірусно-бактеріальних пневмоній.

Інший оболонковий білок – приєднання G, виконує роль вірусного рецептора. Він володіє високим відсотком мінливості, що дає можливість РС-вірусу на зразок вірусу грипу змінювати свої антигенні властивості. Крім того, у цього білка є секреторна форма (sG), яка секретується в міжклітинний простір епітеліоцитів в першу добу з моменту попадання вірусу в респіраторний тракт. Цей sG виконує роль «антигенної пастки», відволікаючи на себе удар імунної системи і сформованих при попередньому захворюванні РСВ-специфічних IgG, а в цей час РС-вірус продовжує свою хвороботворну активність.

Основні прояви РС-інфекції у ранньому дитячому віці

Перші симптоми РС-інфекції зазвичай укладаються в симптомокомплекс ураження верхніх дихальних шляхів з типовими ознаками, такими як закладеність носа і виділення з нього, сухий кашель, субфебрильна лихоманка. Якщо на цих симптомах РС-інфекція у дітей старшого віку як правило обмежується, то у малюків вірусне запалення швидко опускається в нижні відділи дихальних шляхів, попутно проникаючи через євстахієву трубу в порожнину середнього вуха і ініціюючи запальний процес в ньому (середній отит), вражає гортань, запальний набряк цієї локалізації призводить до формування несправжнього крупа, і досягає бронхіол з розвитком бронхіоліту, який деякі лікарі вважають стартовим майданчиком для початку формування пневмонії.

Основними проявами бронхіоліту у дітей раннього віку є підвищення температури тіла до високих цифр, сильний кашель, прискорене поверхневе або утруднене дихання, поява свистячого дихання частіше на видиху. Дитина може займати вимушене положення напівсидячи, при якому їй легше дихати. Шкіра набуває блідо-синюшного відтінку через виниклі дихальні порушення, підсумком яких є нестача кисню (гіпоксія). Малюк в такому стані часто загальмований, апетит у нього значно знижений або він відмовляється від прийому їжі.

Читайте також: ГРВІ у дітей: клінічні особливості, сучасні можливості профілактики та лікування аденовірусної інфекції

Перераховані симптоми РС-інфекції досягають максимуму приблизно на 5-й день хвороби, поліпшення настає в середньому через 7-10 днів. При цьому кашель може зберігатися до 4-х тижнів, що пов’язано з особливостями відновлення миготливого епітелію при цьому захворюванні.

У деяких випадках перенесений в дитячому віці РС-бронхіт або бронхіоліт стає причиною бронхіальної гіперреактивності, що при наявності у дитини генетичної схильності і фонових факторів збільшує ймовірність формування відтермінованих в часі захворювань, таких як бронхіальна астма. РС-вірус розглядається як одна з причин алергізації організму дитини. Крім того, перенесений РС-бронхіоліт з обструктивним синдромом вважається причиною розвитку повторних бронхообструкція при наступних респіраторних вірусних інфекціях.

Як сьогодні лікують РС-інфекцію?

Сучасна тактика ведення дитини з РС-інфекцією, зокрема бронхіолітом, передбачає проведення підтримуючої терапії з регідратацією і призначенням бронходилятаторів при вираженому бронхообструктивному синдромі, глюкокортикоїдів, антилейкотрієнових препаратів. Така синдромальна терапія ніяк не пов’язана з впливом на причину захворювання – РС-вірус, а спрямована виключно на корекцію викликаних ним порушень. Частим призначенням при бронхіоліті є антибактеріальні препарати, незважаючи на те, що вони не діють на вірус.

Навіщо при РС-інфекції призначати противірусні препарати?

Тому що мішенню їх дії є вірус. А у противірусних препаратів з прямим впливом на віруси, таких як сироп Флавовір, дія націлена на вірус-специфічні ферменти, за допомогою яких РС-віруси розмножуються в клітині. Тому, раннє призначення лікарем Флавовіру може дозволити загальмувати РС-вірус на початку його подорожі по дихальній системі дитини, що  не дасть змоги йому спуститися вниз в бронхіоли і викликати в них запалення. Завдяки цьому Флавовір може  полегшити перебіг захворювання і дозволить захистити дитину від можливих наслідків перенесеної в дитинстві РС-інфекції.

Лариса Кузнєцова, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри клінічної, лабораторної імунології та алергології НМАПО ім. П.Л. Шупика