У чому небезпека вільних радикалів?

У чому небезпека вільних радикалів?

Як у боротьбі з вільними радикалами допомагають антиоксиданти?

Вільні радикали у невеликій концентрації потрібні організмові, оскільки вони знищують зайві клітини. Водночас ці молекули можуть пошкоджувати здорові клітини, викликаючи досить тяжкі захворювання і старіння організму. Але з ними здатні боротись інші сполуки – антиоксиданти.

Вільні радикали та їх позитивна роль

Вільні радикали – це фактично молекули-крадії, яким не вистачає одного електрона. Тому при зустрічі з іншими молекулами вони відбирають його, руйнуючи їх або перетворюючи на такі самі вільні радикали.

Насправді вільні радикали виконують і позитивну роль, коли знищують збудників хвороб. Вони здатні нейтралізувати ворожі клітини або локалізувати їх на невеликій ділянці. Таким чином вільні радикали забезпечують неспецифічну імунну відповідь, тобто швидку реакцію організму ще до того, як він «розпізнав» патоген.

Які хвороби провокують утворення вільних радикалів?

Проблеми починаються тоді, коли під впливом певних чинників в організмі формується надлишок вільних радикалів. Вони запускають оксидативний (окислювальний) стрес, що може призводити до розвитку захворювань і загального старіння організму.

Вільні радикали провокують такі процеси:

– онкологічні захворювання;

– вплив на центральну нервову систему, розвиток деменції, хвороби Альцгеймера і Паркінсона;

– серцево-судинні захворювання – атеросклероз, тромбофлебіт, інсульт, інфаркт;

– запалення та аутоімунні захворювання, наприклад, ревматоїдний артрит, розсіяний склероз;

– погіршення зору, появу катаракти;

– діабет 2 типу, хвороби щитовидної залози, панкреатит;

– генетичні дегенеративні захворювання, наприклад, аутизм;

– старіння шкіри, появу зморшок, зміну текстури волосся.

Усі без винятку клітини цілодобово піддаються атакам вільних радикалів. При цьому в організмі літніх людей вільних радикалів накопичується більше, й інші клітини вже не можуть ефективно їм протистояти. Саме тому процеси старіння часто пояснюють постійним впливом вільних радикалів. Що ж провокує їх накопичення?

Насамперед можна виділити такі негативні чинники:

– ультрафіолетове випромінювання (сонячні промені) та рентгенівське опромінення (на медичних обстеженнях);

– активне та пасивне куріння;

– промислові хімікати, вихлопні гази, засоби побутової хімії та гігієни;

– неправильне харчування із надлишком смаженого, жирного, харчових барвників, підсилювачів смаку і консервантів;

– неправильний і надмірний прийом антибіотиків або інших лікарських засобів.

Як уникнути впливу вільних радикалів?

Щоб захиститися від вільних радикалів, слід уникати факторів, що їх провокують: впливу хімікатів, надмірного сонячного та рентгенівського опромінювання тощо. Потрібно також обов’язково контролювати свій раціон і вживати більше антиоксидантів. Це такі речовини-антиокисники, що можуть боротись із вільними радикалами, нейтралізуючи їх, але не руйнуючи свою структуру.

Є такі групи антиоксидантів:

– амінокислоти (L-аргінін, цистин, пролін, метіонін, глутамін, таурин);

– флавоноїди (кверцетин, таніни, рутин, апігенін, ресвератрол, катехіни);

– вітаміни (С, Е, А, В, РР, К);

– мікроелементи (цинк, селен, залізо, мідь).

Антиоксиданти входять до складу багатьох продуктів. Тому вчені пропонують харчуватись за принципом «веселки», що має забезпечити організм різними видами антиоксидантів:

– червоні фрукти та овочі (помідори, яблука, вишні, кавуни, виноград, полуниця, перець) містять картоноїди лікопін, флавони і кверцетин;

– помаранчеві фрукти та овочі (морква, гарбуз, абрикоси, мандарини, апельсини та куркума) – картоноїди альфа- та бета-каротин;

– зелені фрукти та овочі (авокадо, капуста, яблука, груші, зелений чай і листові овочі) – хлорофіл, катехіни, фітостероли та фолієву кислоту;

– сині та фіолетові продукти (ожина, чорниця, інжир, чорнослив і виноград) – антоціани, ресвератрол і дубильні речовини.

Можна збільшити кількість антиоксидантів й за допомогою харчових добавок. Наприклад, добавка до основного раціону харчування ВІТАРГІН містить бетаїн і таку незамінну амінокислоту, як аргінін, що виробляється в організмі в невеликих кількостях. Аргінін бере участь у всіх фізіологічних процесах (в утворенні оксиду азоту), тому добавку можуть призначати для профілактики хвороб серцево-судинної та нервової систем, усунення наслідків дії алкоголю, медикаментів, токсичних промислових, інфекційних і вірусних агентів.

Аргінін забезпечує такий вплив на організм:

– при перетворенні на оксид азоту сприяє розширенню і розслабленню судин м’язів, а отже, запобігає тромбоутворенню і нормалізує тиск;

– є потужним антиоксидантом, оскільки ефективно нейтралізує і виводить вільні радикали;

– підвищує швидкість передачі імпульсів між нейронами головного мозку, запобігає гіпоксії та порушенню мозкового кровообігу;

– регулює рівень цукру в крові, стимулюючи вироблення глюкози;

– запобігає нейродегенеративним змінам (при хворобах Паркінсона та Альцгеймера);

– підвищує здатність імунної системи протистояти вірусам і патогенним мікробам.

Отже, ВІТАРГІН буде корисний людям під час важких емоційних або фізичних навантажень, для профілактики сезонних захворювань, а також тим, хто має хронічні хвороби. Адже брак аргініну може призводити до передчасного старіння, погіршення роботи головного мозку, кровопостачання і порушення інших процесів.