5 кроків до здорової печінки

5 кроків до здорової печінки

Боротися з інфекціями, позбавлятися токсинів, фільтрувати шкідливі речовини, регулювати рівень гормонів вдається нашому організму завдяки щоденній рутинній роботі печінки

Печінка – це єдиний орган, здатний до регенерації, вона важить в середньому 1,5 кг і виконує багато функцій, серед основних такі:

  • Знешкоджує токсичні сполуки і очищує від них.
  • Фільтрує всі речовини, що потрапляють в організм (їжу, ліки, алкоголь тощо).
  • Регулює рівень холестерину.
  • Бере участь у виробництві жовчі, білків, жирів та деяких гормонів.
  • Контролює рівень глюкози і вітамінів.

Тобто без неї токсини накопичувалися б в організмі й неможливо було б перетравлювати їжу. Однак печінка здатна хворіти – на неї згубно впливає постійна дія вірусів, антитіл та різних токсинів. Це призводить до порушень і виникнення захворювань: цирозу, ожиріння та гепатитів (А, В, С, D і Е). Найчастіше її перевантажують жирною їжею, алкоголем, стресом, ліками, палінням та поганою екологією.

Проблеми з печінкою відчуваються не одразу – вона хворіє тихо і безболісно, бо майже не має нервових закінчень. З погіршенням стану розвиваються характерні симптоми: помірний дискомфорт у правому боці, хронічна втома, жовтяниця, часта нудота, втрата апетиту.

Мати здорову печінку можливо, якщо дотримуватися таких рекомендацій:

  1. «Ні!» алкоголю

Алкоголь виробляє токсичний фермент – ацетальдегід. Щоразу, коли алкоголь потрапляє всередину, а печінка фільтрує його, гинуть деякі її клітини. На їх відновлення органу потрібен час. Коли людина вживає алкоголь регулярно, печінка не встигає регенерувати і створювати нові здорові клітини. Це призводить до незворотного рубцювання. Із збільшенням кількості таких рубців зростає ймовірність розвитку алкогольного гепатиту, цирозу або раку.

  1. Збалансоване харчування

Висококалорійна їжа, насичені жири, рафіновані вуглеводи та цукор – продукти не для печінки. Вона полюбляє клітковину (овочі та фрукти), злаки, м’ясо (обережно з червоним!), молочні продукти і жири (рослинні олії, горіхи, риба). Їй важливе помірне вживання солі та багато води. Коли дотримуватися здорового харчування немає можливості, на допомогу прийдуть дієтичні добавки, що здатні підтримати роботу і поліпшити стан печінки.

У нагоді стане ВІТАРГІН – він захистить печінку від дії вільних радикалів та токсичних речовин, активізує процеси мікроциркуляції в печінці, забезпечить її живленням та зменшить гіпоксію. Основний складник дієтичної добавки – це амінокислота аргінін, завдяки якій печінка отримує допоміжну детоксикуючу дію, нормальний кровообіг, кисень і поліпшення показників гепатопортальної гемодинаміки. Другий компонент – ліпотропна речовина бетаїн – запобігає виникненню та зменшує жирову дистрофію печінки, а також має протизапальну дію. Тож ВІТАРГІН допоможе не лише під час лікування хвороб, пов’язаних із печінкою, а й стане в нагоді як ефективний детоксикуючий засіб для усунення наслідків дії алкоголю, ліків, токсинів, інфекцій та вірусів.

  1. Здорова вага

Зовнішність завжди має значення. І мова не просто про естетичний вигляд, а про здоров’я. Зайва вага свідчить про наявні проблеми, зокрема, і з печінкою, яка теж страждає від ожиріння. Фізична активність допоможе у боротьбі з зайвою вагою  і зменшить жирові відкладення в печінці. Потрібно щонайменше 30 хвилин будь-якої рухливості щодня (прогулянка пішки, робота в саду, плавання, йога, їзда на велосипеді тощо). В ідеалі помірні фізичні навантаження мають стати звичкою.

  1. Щеплення

Вакцинація захистить від вірусного гепатиту А і вірусного гепатиту В. Щеплення від вірусного гепатиту А (жовтухи) не є обов’язковим в Україні. Але лікарі рекомендують його всім: і дітям з 1 року, і дорослим. Вакцинація від вірусного гепатиту В є обов’язковою – з 2001 року її включено до Національного календаря щеплень. Тобто народженні після 2001 року вже мають це щеплення. Без вікових обмежень щепитися від гепатиту В може кожен охочий, хто народився до 2001 року.

  1. Безпека та гігієна

Варто пам’ятати, що елементарні правила гігієни рятують печінку від вірусних гепатитів В і С, які передаються через кров та інші біологічні рідини (наприклад, сперму). Тому статеві акти мають бути захищені презервативами, а такі речі індивідуального використання, як зубні щітки, бритви, манікюрні ножиці, нікому не позичають. Від вірусного гепатиту А захистить регулярне миття рук, особливо після туалету, зміни підгузка, перед приготуванням або прийомом їжі – ця недуга передається через контакт з інфікованою їжею чи водою.

До речі, самолікування також наражає печінку на небезпеку. Наприклад, прийом декількох препаратів від застуди чи знеболення може призвести до передозування парацетамолом (він входить до складу майже всіх ліків проти застуди і знеболювальних засобів).

 

One thought on “5 кроків до здорової печінки

Comments are closed.