Вчені отримали можливість більше дізнатися про загальні противірусні властивості водоростей

Вчені отримали можливість більше дізнатися про загальні противірусні властивості водоростей

Коли в минулому році пандемія коронавірусу потрясла світ, група дослідників біоенергетики з Тихоокеанської північно-західної національної лабораторії вирішила приділити водоростям більш пильну увагу

Водорості – це різноманітна група фотосинтезуючих організмів. За тисячоліття вони розробили власний арсенал сполук для захисту від величезної кількості факторів, що викликають екологічний стрес. Деякі види водоростей живуть в океані, де у декількох краплях води міститься до 10 мільйонів вірусів, пише technology.

«Нереалізованою перевагою водоростей є їх абсолютне біологічне різноманіття, – стверджує старший дослідник Майкл Хусеманн. – Коли всі навколо почали шукати ліки для боротьби з пандемією, ми зрозуміли, що є можливість більше дізнатися про загальні противірусні властивості водоростей».

Припущення щодо противірусних властивостей водоростей з’явилися ще у 1956 році. Але досі залишаються маловивченою темою. Більшість сполук водоростей ще на ранніх стадіях вивчення. Деякі сполуки вже проходять клінічні випробування, а деякі вже продаються в Європі у вигляді назальних спреїв для захисту дихальної системи від застуди. Виходить, що існують тисячі сполук, здатних боротися з вірусами.

Читайте ще: Віруси ГРВІ є тренерами імунної системи людини

Як відомо, коронавірус потрапляє до дихальної системи через рот або ніс, а інші віруси передаються по шкірі або при контакті через вени. Огляд попередніх досліджень показав, що безліч сполук, отриманих з водоростей, можуть служити захистом від потрапляння вірусної інфекції. Справа в тому, що певні сполуки стають свого роду захисною оболонкою, яка перешкоджає проникненню вірусу в організм.

Лабораторний експеримент показав, що коли вірус випадково потрапляє в організм господаря, то сполуки, отримані з водоростей, інактивують або розкладають його. Інші попередні лабораторні дослідження також довели, що продукти з водоростей запобігають прилипанню вірусів до клітинних рецепторів, що ускладнює проникнення вірусу в клітину-хазяїн або зараження її.

Також деякі сполуки з водоростей не дають вірусу зламати внутрішній механізм клітини, щоб почати реплікацію. Крім того, сполуки діють як бар’єри, що затримують репліковані віруси, а ще можуть посилювати природну імунну відповідь організму на вірусну інфекцію – як до, так і після зараження.