Не секрет, що вірусні захворювання супроводжуються бактеріальними ускладненнями. Оскільки на гострі вірусні захворювання респіроторної системи та грип люди хворіють найчастіше, то бактеріальні інфекції стають незмінними супутниками застуди, змінюючи її перебіг і впливаючи на наслідки. Чому це відбувається? Як віруси, що вражають дихальну систему спричиняють бактеріальні захворювання? Розглянемо в цій статті.
Як віруси ГРВІ та грипу сприяють бактеріальним збудникам
Імунна система організму людини здатна справлятися з вірусами, які викликають запалення в дихальній системі. Але віруси здатні вносити корективи в перебіг захворювання, з легкістю руйнуючи захисні бар’єри. Подібні зміни імунної відповіді сприяють приєднанню бактерій і розвитку ускладнень.
Як віруси послаблюють захисні механізми дихальних шляхів?
Для того, щоб послабити захисні механізми людського організму, які протистоять бактеріям, віруси задіють кілька способів.
- При вірусних захворюваннях порушується цілісність слизових оболонок. Це пов’язано з тим, що віруси проникають і розмножуються у клітинах епітелію дихальних шляхів. Вихід новоутворених вірусів призводить до загибелі клітин, цілісність епітелію порушується, що створює умови для проникнення бактерій. Тому, чим далі в дихальні шляхи проник вірус, чим вища ймовірність, що бактерії проникнуть слідом за ним.
- Наші дихальні шляхи вистелені клітинами зі спеціальними “віями”, які затримують всі віруси і бактерії, а завдяки їх руху, як на ескалаторі вгору, «вивозиться» все непотрібне. При запаленні цей механізм самоочищення (його називають мукоциліарний кліренсом) має важливе значення – він запобігає скупченню залишків зруйнованих клітин, слизу, що містить віруси і бактерії, для яких слиз є живильним середовищем. Віруси сприяють руйнуванню клітини і пригнічення руху війок. Це призводить до того, що самоочищається механізм працює недостатньо ефективно, а бактерії тим часом поширюються в нижні відділи дихальних шляхів, навколоносових пазух, через слухову трубу в порожнину середнього вуха, і викликають бактеріальні ускладнення.
• Під час вірусної інфекції відбувається зрушення в бік посилення противірусної і ослаблення протибактеріального захистів. А якщо людина хворіє на застуду вже не вперше, то подібні порушення захисних сил виснажують резерви його організму, що ще більше знижує здатність протистояти бактеріям.
Викликані вірусом порушення захисних бар’єрів призводять до того, що через деякий час до вірусів приєднуються бактерії.
Як бактерії потрапляють в організм людини?
Є два способи проникнення бактерій, які обумовлюють розвиток ускладнень: зараження із зовні і поширення бактерій, зазвичай живуть на шкірі і слизових оболонках. Найчастіше бактеріальні ускладнення при грипі і гострих вірусних захворюваннях респіраторної системи є наслідком активації певних видів бактерій, які живуть в організмі людини. Не секрет, що людський організм «мирно співіснує» з величезною кількістю бактерій, грибків і найпростіших, які об’єднуються в одну загальну назву мікробіота. Від такої співпраці організм отримує багато переваг. Крім синтезу вітамінів і участі в процесах травлення, корисні мікроорганізми створюють конкурентне середовище, яка стримує не зовсім нешкідливі (їх називають умовно-патогенними) бактерії від їх хвороботворної активності. У цьому їм допомагають захисні фактори епітелію шкіри і слизових оболонок, а також містяться в слизу лізоцим, лактоферин і секреторний імуноглобулін А.
При гострих респіраторних вірусних захворюваннях відбувається зміна складу мікробіоти у напрямку збільшення патогенних мікроорганізмів, що пов’язано зі здатністю вірусів впливати на імунітет і призводити до пригнічення захисних факторів слизових оболонок. В результаті механізми, що стримують умовно-патогенні бактерії, вже не працюють, що створює умови для посилення їх агресивності і здатності викликати захворювання людського організму, в якому вони живуть. Так відбувається з бактерією під назвою пневмокок, яка у більшості з нас присутній в носоглотці. При зниженні імунітету пневмокок «спускається» по дихальних шляхах в легені, де викликає запалення легенів і сьогодні вважається основною причиною розвитку цього бактеріального ускладнення.
Які симптоми ще вказують на вірусну інфекцію, а які вже свідчать про активацію бактерій
У житті досить складно розрізнити, де у хворого ще вірусна інфекція, а де – вже нашарувалися бактеріальна. Часто про це судять по змінам характеру перебігу самого захворювання: скільки триває захворювання, як змінюються симптоми. Ті ж кашель, лихоманка, біль в горлі можуть бути проявами як вірусної, так і бактеріальної інфекції. Однак їх поява або посилення на 4-5 день застуди з повторним підвищенням температури тіла буде свідчити про те, що захворювання ускладнилося бактеріальної інфекцією.
Чи потрібно при гострих вірусних ураженнях дихальних шляхів зміцнювати захисні сили людського організму?
Досить складне питання. З одного боку, чим сильніше імунітет і краще працюють захисні бар’єри, тим менше шансів не тільки у бактерій, а й у вірусів. З іншого боку, не завжди стимуляція імунної відповіді при госртих респіраторних вірусних інфекціях, особливо при затяжному перебігу захворювання, тим більше, якщо воно вже 2 – 3 за сезон, корисна. Адже спробою простимулювати імунну відповідь можна добитися прямо протилежного ефекту, а саме – ще більше його виснажити, і тоді тимчасове пригнічення захисних сил вже гарантовано. Цей період стане сприятливим для розвитку безлічі бактеріальних ускладнень, які зачіпають не тільки дихальну систему, з яких вибратися буде дуже непросто.Тому від використання імуностимуляторів в чистому вигляді при гострих вірусних ураженнях дихальних шляхів варто відмовитися.
Вдалим рішенням у даній ситуації буде застосування препаратів з прямою противірусною дією – Флавовір (оновлений Імунофлазід). Завдяки тому, що Флавовір зменшує розмноження вірусів у клітинах, знижується не лише вірусне навантаження на організм, а й кількість уражених клітин дихальних шляхів. Крім того, Флавовір додатково забезпечує захист слизових оболонок верхніх дихальних шляхів шляхом нормалізації показників місцевого імунітету (лактоферин, секреторний імуноглобулін A і лізоцим). При цьому, як показано в дослідженнях, сироп нормалізує утворення власних захисних факторів (інтерферонів) і покращує здатність організму людини протистояти вірусній і бактеріальній інфекціям.
Читайте ще: Захворів – сиди вдома, або Чому небезпечно переносити застуду на ногах
Безумовно, такий подвійий вплив на вірус і на організм людини дозволяє ефективніше боротися з вірусами, що вражають дихальні шляхи та вірусами грипу, а також із бактеріями, які можуть приєднатися до вірусної інфекції та спровокувати різні ускладнення.
Читайте ще: Лікування грипу: що потрібно знати