Збій циркадних ритмів, десинхроноз або джетлаг – так зазвичай називають «супутників» усіх мандрівників, які перетинають за одну подорож декілька часових поясів. Втома вдень і бадьорість вночі вибивають зі звичної колії та заважають адаптуватися на новому місці
Еволюція подарувала людству циркадні ритми (повторення циклів біологічної активності в організмі протягом 24 годин), завдяки чому люди навчилися ефективно використовувати періоди спаду чи піку розумової та фізичної активності. Однак розвиток цивілізації вніс свої корективи: з’явилася чудова можливість швидко долати далекі відстані. Але так само швидко призвичаюватися до місцевого часу і змінювати циркадні ритми – ні.
Що відбувається з організмом?
Кожна людина живе за своїм внутрішнім біологічним годинником, який залежить від різних чинників: пори року, регіону проживання, температури довкілля і способу життя. При зміні цих умов (наприклад, мандрівці на інший бік земної кулі), відбувається збій внутрішніх біоритмів. Йдеться не тільки про бажання поспати, але й відчуття голоду, кров’яний тиск, розумову діяльність тощо. Поки організм намагається зібратися докупи та синхронізувати всі свої процеси, людина відчуває симптоми порушення циркадних ритмів:
· Втома і млявість | · Туман у голові |
· Проблеми зі сном | · Брак концентрації та уваги |
· Головний біль | · Втрата апетиту |
· Сонливість вдень | · Погіршення працездатності |
На адаптацію до нового режиму може знадобитися від двох днів до тижня: чим більша різниця, тим більше часу потрібно.
Як «перемикнути» внутрішній годинник?
Щоб швидше пристосуватися до нового часу, рекомендується звернути увагу на такі чинники: денне світло, фізичну активність, сон та їжу.
- Світло – за бажання поспати у мозку відповідає гіпоталамус. Коли навколо темно, гіпоталамус починає виробляти гормон мелатонін, чим викликає сонливість. Денне світло суттєво впливає на внутрішній біологічний годинник. Тому, щоб пристосуватися на новому місці потрібно денні години провести на світлі, а час перед сном – у спокої та напівтемряві.
- Активність – уникнення будь-якої рухливості подовжить проблеми адаптації. Прогулянка пішки буде не просто корисною – вона відіб’є бажання подрімати вдень. Перебування на свіжому повітрі добре позначиться на самопочутті та роботі мозку. Важкі тренування або вправи краще відкласти до повернення гарного самопочуття.
- Сон – лягати спати та прокидатися за місцевим часом, навіть якщо не дуже хочеться. Не зайвим буде створення відповідної атмосфери у спальні – без гаджетів, побічних звуків і світла (їх можна позбутися за допомогою берушів та маски для сну). Можна повторити ритуали, які зазвичай проводяться вдома перед сном.
Читайте ще:Що таке дієтичні добавки
Читайте ще:Що таке дієтичні добавки
Це може бути тепла ванна, читання книги, улюблена піжама, чай, певні косметичні процедури тощо. Остаточно закріпить процес засинання прийом заспокійливого. Варто зазначити, що снодійні препарати не допоможуть – заснути вдасться, але з перебудовою організму до нового режиму вони не впораються. До того ж є ризик вранці прокинутися з головним болем і невиспаним. Доцільніше обрати натуральні дієтичні добавки. У даному випадку підійде ВІТАСЕД. У його складі містяться класичні рослинні компоненти, що володіють седативним ефектом: екстракт валеріани, кропива собача та глід. Прийом 2-3 капсул на добу заспокоїть і знизить збудливість нервової системи, розслабить, нормалізує артеріальний тиск – це все сприятиме легкому засинанню та поглибленню природного сну. Завдяки своїм складникам дієтична добавка діє м’яко і не викликає звикання. Тому прийом ВІТАСЕДу перед сном допоможе швидше відновити циркадні ритми і поверне гарне самопочуття вранці.
- Їжа – як відомо, прийом їжі змінює рівень інсуліну, що впливає на біоритми організму. Тому варто одразу налаштувати харчування за місцевим часом відповідно до своїх звичок. Наприклад, якщо вдома людина снідає о 7:30, то на новому місці потрібно снідати у той самий час. Також не варто піддаватися спокусі випити кави чи якийсь енергетик після обіду – це завадить організму налаштуватися до нового часового поясу та нормально заснути ввечері. Краще надати перевагу трав’яним чаям, сокам та звичайній воді. Так само доцільно утриматися від алкоголю.
Отже, наполегливість і позитивний настрій допоможуть швидко перелаштувати біологічний годинник та налагодити режим сну, щоб нормально себе почувати у новому часовому поясі.