Як захистити малюка, якщо мама захворіла вірусною інфекцією дихальних шляхів

Як захистити малюка, якщо мама захворіла вірусною інфекцією дихальних шляхів

Кожній мамі важко бачити, як малюк в черговий раз хворіє на гостру вірусну інфекцію. Ще гірше, якщо мама  захворіла. У такій ситуації виникає безліч питань: як не заразити малюка, які заходи необхідно для цього вжити, чи потрібно міняти догляд за дитиною? Материнські побоювання зрозумілі: адже постійно прагнеш захистити дитину від всіляких захворювань, а тут сама мимоволі стаєш їх джерелом. Розглянемо, як краще вчинити при таких обставинах.

Сім’я є ідеальним середовищем для поширення вірусів, що викликають гострі респіраторні вірусні інфекції, особливо, коли в ній нехтують правилами гігієни. І якщо хворого члена сім’ї можна тимчасово ізолювати або максимально знизити частоту його контактів з дитиною, то маму, як головну людину, яка доглядає за малюком, обмежити у спілкуванні з ним не вийде.

Читайте також: У дитини почервоніли очі: ускладнення вірусних інфекцій чи алергія?

Хвора на ГРВІ мама сама потребує підтримки й захисту. На її тендітні плечі лягає подвійна відповідальність: догляд за дитиною та захист її від вірусів. Тому членам сім’ї важливо підтримати її в такий період: по можливості взяти на себе виконання частини домашньої роботи. Не менш важливий і противірусний захист всієї родини, що не обмежується дотриманням правил особистої гігієни, які, безумовно, важливі.

Всім членам сім’ї необхідно вживати заходів з профілактики захворювань

Віруси, що викликають гострі захворювання дихальних шляхів, передаються від людини до людини повітряно-крапельним і контактним шляхом. Особливо дістається тим, хто знаходиться в близькому контакті з хворим або носієм вірусу. У родині, в умовах постійної скупченості, створюються умови для безперервної міграції вірусів від одного члена сім’ї до іншого. Тому, якщо хоча б один з них застудився, існує високий ризик захворіти всім. У зоні особливої вразливості виявляються маленькі діти через близький контакт з родичами і матір’ю. Адже і грудне вигодовування, і переодягання, і купання маляти вимагає постійної материнської присутності, а при застуді у мами підвищується ймовірність переходу вірусів до дитини.

Що потрібно знати хворій на застуду мамі, щоб захистити дитину від вірусної інфекції

Перш за все, якщо немовля перебуває на природному вигодовуванні, ні в якому разі не потрібно переводити його на суміші. Природою задумано так, що в материнському молоці містяться всі необхідні фактори захисту, в тому числі й проти вірусів. Хворий на респіраторну інфекцію жіночий організм не тільки виробляє підвищену кількість цих факторів, а й щедро ділиться ними з дитиною через грудне молоко. Не маючи сформованих захисних механізмів, малюк потребує материнської підтримки. Тому годування груддю потрібно зберегти.

Читайте також: Цифровий архів-анамнез життя людини – новий тренд у телемедицині

При появі перших симптомів нездужання мамі необхідно звернутися за медичною допомогою. Доцільно обговорити з лікарем не тільки власне лікування, але й як захистити дитину від вірусної інфекції. За рекомендацією лікаря можна відразу давати малюкові прямий противірусний препарат Флавовір, який пригнічує розмноження вірусів, що викликають гострі респіраторні інфекції. Його можна приймати від  народження. А дитині, яка побувала в контакті з хворою мамою, можна розпочинати його прийом, не чекаючи появи симптомів. Адже потрапляючи в організм людини, вірус не відразу проявляє себе – потрібен час, щоб його діяльність відобразилася на самопочутті. Іншими словами, неможливо бути впевненим в тому, заразилася дитина від хворої мами чи ні. Однак вірус легше буде перемогти поки його поширення не досягло критичної точки і не викликало зміни в дитячому організмі, які ми розцінюємо як захворювання. Більш того, якщо відразу впливати на вірус, який може потрапити в організм при контакті з інфікованою мамою, то захворювання у дитини може навіть не проявитися або минути в легкій формі. Тому, прийом сиропу Флавовір в період високого ризику зараження може запобігти появі захворювання або значно полегшить його перебіг.

Читайте також: Як лікувати синусит у дітей: причини та ускладнення

Розповсюджена думка, що хворій на застуду мамі не варто приймати препарати для усунення симптомів респіраторного захворювання, особливо якщо малюк знаходиться на грудному вигодовуванні. І тим більше не варто сподіватися на те, що дані препарати здатні впливати на вірус і зменшувати можливість його передачі дитині. Така думка є помилковою, і часто саме з цієї причини віруси, що викликають ГРВІ, тривалий час циркулюють в сім’ї, викликаючи повторні захворювання у найбільш вразливих. Це саме стосується й антибіотиків, застосування яких при вірусній інфекції є марним, оскільки ці препарати вбивають бактерії, а не віруси.

Якщо у мами підвищена температура тіла і виражені катаральні явища (чхання, кашель, нежить), під час годування дитини, так само як купання та перевдягання потрібно користуватися маскою, при цьому і рот, і ніс повинні бути прикриті. Це не гарантує 100%-го захисту дитини від вірусів, але значно знизить отриману малюком їх кількість. Не зайвим буде миття рук перед тим, як займатися дитиною. На цей час, за можливості, обов’язки по догляду за малюком (купання, прогулянки на свіжому повітрі, ігри) краще довірити іншим членам сім’ї. Не забувайте постійно провітрювати приміщення, в якому знаходиться маленька дитина – це знизить кількість вірусів, що містяться в повітрі. Потрібно збільшити частоту проведення вологого прибирання житлового приміщення, оскільки віруси, що потрапили в повітря з частинками слизу, осідають на поверхнях (дитячі іграшки, посуд, сповивальний столик, ліжечко) і здатні тривалий час зберігати свою хвороботворну активність в очікуванні нової сприйнятливої до них людини.

Багато лікарів рекомендують не цілувати дитину, якщо мама захворіла. І цьому є цілком розумне пояснення: вірусні частки, що містяться в слині та носових виділеннях, безпосередньо потрапляють на шкіру обличчя дитини, після чого швидко заселяють дихальні шляхи малечі й викликають захворювання. Те ж саме стосується ручок і ніжок малюка – ними дитина активно користується, щоб досліджувати світ і почухати сверблячі від зубів, що прорізуються, ясна.

Потрібно розуміти, що всі перераховані вище заходи тимчасові, і мама зможе повернути повноцінний тактильний контакт з дитиною після одужання. Але їх необхідно дотримуватися при найменших відхиленнях у власному стані здоров’я або появі перших симптомів нездужання. Тільки так можна вберегти малюка від чергового вірусу і полегшити його самопочуття, а також швидше повернутися до звичного життєвого укладу.

Читайте також: В Україні запрацювала електронна платформа онлайн-моніторингу здоров’я