Застуда: ГРВІ чи герпес?

Застуда: ГРВІ чи герпес?

Ознаки та симптоми застуди
Застуда без температури
Кашель при застуді
Нежить при застуді
Герпевірусна інфекція – застуда?
Висипання герпесу на носі
Висипання герпесу на обличчі
Висипання герпесу на лобі
Висипання герпесу у порожнині рота
Очний герпес
Лікування застуди
Лікування застуди в домашніх умовах
Лікування застуди противірусними препаратами
Профілактика застуди

Досить часто запальне захворювання верхніх відділів дихальних шляхів, спричинене вірусами, в повсякденному житті називають застудою. У медицині такого діагнозу немає, є гостра респіраторна вірусна інфекція або ГРВІ. Саме її, а точніше легкий перебіг ГРВІ, спричинений риновірусною інфекцією, має назву застуда.

Однак винуватцями застуди прийнято вважати не лише віруси ГРВІ. Ураження іншими вірусами, які зумовлює появу у людини схожих на ГРВІ симптомів, також називають застудою. До цього переліку відноситься застуда на губах, або її ще називають лихоманка на губах, застуда на носі, застуда на обличчі, застуда на піднебінні, застуда на язику, застуда на оці, застуда на лобі. Усі перераховані захворювання є проявами іншої вірусної інфекції, спричиненої вірусами герпесу. У такій ситуації самому хворому дуже непросто розібратися, який саме вірус став причиною погіршення самопочуття, а значить, існує ризик того, що застосовувані з метою самолікування препарати виявляться неефективними.

Тому є необхідність у розрізненні цих схожих за симптомами, але різних за походженням вірусних інфекцій.

Почнемо із застуди, яка є легкою формою ГРВІ.

Ознаки та симптоми застуди

Симптоми застуди добре відомі. До них належать:

  • нежить і закладеність носа,
  • чхання і кашель,
  • біль у горлі,
  • сльозотеча,
  • зниження або відсутність сприйняття запахів,

Досить часто виникає плутанина у визначенні застуди, грипу та ГРВІ.

Основні відмінності між грипом та ГРВІ

ГРВІ та її легкий перебіг – застуда

Грип
Поступовий розвиток і початок клінічних проявів з симптомів ураження верхніх відділів дихальних шляхів – катаральний синдром, який супроводжується такими проявами, як:

  • ринорея (виділення з носа) і відчуття закладеності носа,
  • чхання і кашель,
  • відчуття першіння в горлі.

Ці симптоми з’являються і наростають поступово, вони часто істотно не позначаються на самопочутті та працездатності людини.

Характеризується гострим початком з появи інтоксикаційного синдрому:

  • головного болю з переважною локалізацією в області чола і надбрівних дуг,
  • світлобоязні,
  • сльозотечі та відчуття різі в очах.

 

Інтенсивність цих проявів може швидко наростати і супроводжуватися почуттям слабкості, розбитості, та втомою.

Температура підвищується незначно, частіше не перетинає верхню межу субфебрильних значень, після короткочасного підвищення може знижуватися і залишатися на показниках норми.Температурна реакція на грипозну інфекцію зазвичай різко виражена. Показники температури можуть зростати до 38°С і вище і зберігатися на цих значеннях протягом кількох діб.
Інтоксикаційний синдром не виражений або може бути відсутнім, якщо ГРВІ має легкий перебіг.Катаральний синдром може бути слабко вираженим.

Після перенесеного неускладненого ГРВІ людина швидко відновлюється і повертається до трудової діяльності.

Одужання після грипу може тривати декілька тижнів. Нерідко виникає астенічний синдром, коли зберігаються симптоми втоми і розбитості, залишкові явища у вигляді кашлю, що в цілому негативно позначається на працездатності.

 Застуда без температури

Досить часто застуджена людина стикається з тим, що у неї немає лихоманки. Така ситуація може спостерігатися при легкому перебігу захворювання, коли імунна система ефективно справляється з вірусною атакою і контролює вірусне навантаження, немає сенсу марнувати ресурси на виражену температурну реакцію.

Нерідко вона виникає на самому початку застуди, але може або залишитися непоміченою, або, що спостерігається набагато частіше, температура підвищується незначно і тримається на позначці 37,2 – 37,5 ° С.

Але це не означає, що хвороби немає, оскільки інші симптоми хвороби, а саме запалення верхніх дихальних шляхів, присутні. Не варто легковажно ставитися до застуди без температури і замість того, щоб лікуватися, переносити її на ногах, адже вона може закінчитися розвитком серйозних ускладнень.

У Києві зросла захворюваність на грип та ГРВІ

Однак не завжди застуда без температури свідчить про легкий перебіг ГРВІ. Ослаблений частими стресами або наявними хронічними захворюваннями організм не має сил боротися з вірусною інфекцією. Така ситуація небезпечна тим, що організм в стані виснаження схильний до більшого хвороботворного впливу вірусів, що може привести до більш швидкого розвитку ускладнень.

Нерідко застуда без температури виникає в тому випадку, якщо людина спочатку захворювання, коли позначка на термометрі перетнула значення 37°С, починає постійно приймати жарознижуючі засоби, вважаючи, що лихоманка шкідлива для її організму.

Насправді, підвищення температури є одним із головних способів боротьби з інфекційним агентом. Її підвищення свідчить про те, що організм бореться з вірусом і втручатися в цю боротьбу без зайвої потреби не потрібно.

Будь-який перебіг застуди, навіть якщо вона не супроводжується підвищенням температури тіла, вимагає обов’язкової консультації лікаря, щоб розібратися в ситуації і уникнути розвитку непередбачуваних ускладнень.

Кашель при застуді

Як і підвищення температури тіла, кашель також відноситься до захисних реакцій організму людини, але саме з ним часто борються застуджені, вважаючи, що кашель приносить незручності та дискомфорт. Натомість завдяки кашлю продукти запалення не застоюються в дихальних шляхах, а постійно виводяться назовні, а разом з ними – і віруси.

Не варто прагнути усіма силами і способами лікувати кашель і тим більше боротися з ним: при вірусному запаленні пригнічення кашлю загрожує формуванням бактеріальних ускладнень і такого важкого стану, як запалення легенів.

Читайте також: Українські епідеміологи повідомили нові докази ефективності вітчизняного противірусного препарату

Лікарі радять не пригнічувати кашель, а полегшувати відходження мокротиння. Для цієї мети слугує велика різноманітність лікарських засобів з різним механізмом дії, а розібратися, який саме потрібен допоможе лікар.

Нежить при застуді

Також має захисну функцію, оскільки посилене виділення носового слизу під час інфекційного захворювання, до якого належить застуда, разом із важливими для противірусного захисту факторами, що містяться в ньому, дозволяє ефективніше боротися з вірусом, який пошкоджує слизову і розмножується в її клітинах.

Набряк призводить до появи почуття закладеності, що порушує нормальне носове дихання і погіршує самопочуття хворої на застуду людини. Звісно виникає бажання позбутися від неприємних виділень з носа і полегшити носове дихання за допомогою судинозвужувальних препаратів.

Не варто безконтрольно застосовувати судинозвужувальні краплі в ніс: в прагненні полегшити самопочуття важливо не погіршити перебіг застуди і не збільшити її тривалість. Краще це питання попередньо узгодити з лікарем, який підбере найбільш ефективний препарат і схему його застосування.

Герпевірусна інфекція – застуда?

Нерідко симптоми легкого перебігу ГРВІ, або застуди, спостерігаються і при зараженні іншими дуже поширеними вірусами – групи герпесу, особливо якщо інфікування відбулося вперше або, що спостерігається набагато частіше, при ослабленні захисних сил організму людини, коли відбувається пробудження герпесвірусної інфекції, тобто її активація.

Читайте також: Перехворіти на COVID-19 – не завжди означає одужати

Така ситуація часто виникає в сучасному світі, наповненому стресами і невпевненістю в завтрашньому дні. Крім того, повторна активація (реактивація) вірусів герпесу частіше спостерігається у тих випадках, коли захисні резерви її організму виснажені.

Відмінною особливістю герпесвірусної інфекції, особливо зараження вірусами простого герпесу 1 і 2 типів, є ураження шкіри і слизових оболонок, що призводить до появи характерного пухирцевого висипу. Йому передують такі симптоми, як:

  • свербіж і печіння в місці майбутньоговисипання;
  • набряк шкірних покривів;
  • збільшення лімфатичних вузлів.

Такі прояви відносяться до ранніх симптомів пробудження герпесвірусної інфекції і починаючи лікування на цьому етапі можна не допустити появи сверблячого пухирцевого висипу.

Висипання герпесу (іноді називають застуда, лихоманка) на носі

Є одним із симптомів шкірного ураження вірусами простого герпесу 1 і 2 типів. Ці герпесвіруси переносяться контактним шляхом, тобто з вірусними частками, що потрапили на шкіру рук або інші предмети. Ураження може локалізуватися не тільки зовні носа на його шкірі, де воно добре помітно, але і в носі, на слизовій. Ураження герпесвірусами слизової часто супроводжується такими симптомами, як поколювання і свербіж, печіння і болючість, і поява пухирцевого висипу. Всі ці симптоми доповнюються головним болем, підвищенням температури тіла, ломотою в тілі.

Висипання герпесу на обличчі


Герпетичні висипання можуть розташовуватися на будь-якій ділянці обличчя та бути ознакою генералізації герпесвірусної інфекції. Найбільш частою їх локалізацією є червона облямівка губ. Крім губ, висип може розташовуватися на шкірі навколо очей, на щоках, на лобі, підборідді, навіть у вусі. Все залежить від того, куди вірус герпесу був занесений і де викликав ураження, а це може статися в будь-якому віці, не тільки в дитинстві.

Висипання герпесу на лобі


Поява типових проявів герпесу на лобі є ознакою генералізації герпесвірусної інфекції. В цьому разі герпетичні висипання присутні на інших ділянках обличчя, можуть визначатися симптоми інтоксикації.

Висипання герпесу  у порожнині рота (на язику та піднебінні)

Ще одне поширене розташування герпесвірусних висипань – слизова оболонка порожнини рота. Висипання герпесу в порожнині рота найчастіше виникають на язику та піднебінні, супроводжуючись хворобливістю, печінням та набряком в зоні ураження, тобто є проявами такого захворювання, як гінгівостоматит.

Читайте також: Що таке імунна система. Як зміцнити імунітет

При герпетичному ураженні порожнини рота виникають відчуття печіння і болю в роті, які посилюються під час прийому їжі. Одночасно у людини підвищується температура тіла, можуть збільшуватися лімфатичні вузли.

Зазвичай, на тлі цих місцевих проявів у людини з’являється головний біль, підвищується температура тіла, може приєднуватися нудота і блювання.

Очний герпес

Нерідко прояви герпесу локалізуються на шкірі повік, слизовій оболонці ока (кон’юнктиви) і захоплюють рогівку ока. Перераховані стани відносять до важких форм герпетичної інфекції і називають офтальмогерпесом. Офтальмогерпес небезпечний зниженням зору і є однією з основних причин рогівкової сліпоти в усьому світі. Симптоми захворювання полягають у вираженій набряклості і припухлості повік та кон’юнктиви, хворобливості та різі, появі пухирцевого висипу на шкірі повік біля вій. Уражене око постійно сльозиться, а зір на ньому в гострий період може бути знижений.

Лікування застуди

Лікування застуди як прояв ГРВІ є непростим завданням. Це пояснюється насамперед різноманіттям вірусів, що викликають симптоми захворювання. Як ми вже побачили, їх досить багато, а на ранніх етапах, коли захворювання тільки починається, досить складно визначити, який саме вірус став причиною страждань. Краще звернутися до фахівця, який не тільки встановить діагноз, але і призначить найбільш оптимальне лікування.

Як швидко вилікувати застуду?

Швидко впоратися із захворюванням можливо лише в тому випадку, якщо вчасно помітити початок захворювання і звернутися до лікаря, який призначить спрямоване на причину хвороби, тобто етіотропне, проти вірусів ГРВІ, лікування.

Читайте також: Іноді він повертається: ніхто не застрахований від повторного COVID-19

Дотримання лікарських рекомендацій дозволить не тільки пришвидшити одужання, а й знизити ризик важкого перебігу захворювання і уникнути розвитку ускладнень. На ранніх етапах вірусної інфекції правильне лікування дозволить полегшити самопочуття застудженої людини і звести до мінімуму кількість днів, які вона змушена буде витратити на лікування захворювання.

Лікування застуди в домашніх умовах

Лікування застуди проводиться вдома, якщо пацієнт дотримується лікарських рекомендацій і йому не потрібен спеціальний медичний догляд. Воно включає лікувальний режим, який полягає в:

  • Хворому рекомендується виділити окреме приміщення, щоб не наражати на небезпеку інших членів сім’ї.
  • Варто проводити часті вологі прибирання в приміщенні та забезпечити доступ свіжого повітря, щоб знизити чисельність вірусних часто у повітрі.
  • Рекомендується дезінфікувати поверхні й предмети, до яких часто торкається застуджена людина.
  • Необхідно виділити окремі предмети особистої гігієни і стежити, щоб інші члени сім’ї не користувалися ними.
  • Хворому варто дотримуватися ліжкового режиму, який може скасовуватися за умови поліпшення самопочуття.
  • Оскільки причиною захворювання є вірус, то основою лікування є застосування противірусних засобів, які впливають на всі етапи життєвого циклу віруса

Лікування застуди противірусними препаратами

Сьогодні не викликає сумнівів той факт, що тільки терапія, спрямована на причину розвитку захворювання, є засобом ефективної боротьби зі збудниками вірусних захворювань. У зв’язку з цим вся відповідальність за своє здоров’я лягає на людину, адже від того, як швидко вона звернеться до лікаря, багато в чому залежить, як довго і чим закінчиться у неї захворювання.

З противірусних препаратів особливе місце займають препарати з прямим впливом на віруси. Вони здатні впливати на всіх етапах життєвого циклу вірусів ГРВІ. Для лікування герпесвірусних захворювань призначаються спеціальні протигерпетичні засобі, які  здатні знизити вірусну активність і перевести її в латентний стан.

Життєвий цикл вірусів складається з наступних етапів:

  • Потрапляння у сприйнятливий організм
  • Проникнення до потрібних клітин. Для вірусів ГРВІ це клітини дихальних шляхів
  • Прикріплення вірусу до поверхні клітини. Для цього він використовує спеціальні рецептори.
  • Проникнення вірусу всередину клітини
  • Відтворення генетичного матеріалу (ДНК або РНК) та утворення вірусних білків
  • Збирання нових вірусних часток та їх вихід з клітини назовні.

Після цього ці віруси проникають у нові клітини і цикл повторюється. Паралельно відбувається прогресивне наростання кількості вірусів, це явище лікарі називають вірусним навантаженням.

Читайте також: Як флавоноїди впливають на коронавірус SARS-CoV-2: закордонні дослідження

На етап відтворення генетичного матеріалу вірусів ГРВІ всередині ураженої клітини активно впливає противірусний препарат на основі флавоноїдів із активною (діючою) речовиною – рідким екстрактом  протефлазід. Його вплив на ключові ферменти розмноження вірусів ГРВІ, а саме РНК- і ДНК-полімерази, дозволяє зупинити процес утворення нових вірусних часток, що призводить до зменшення вірусного навантаження на організм хворого. Чим раніше буде розпочато лікування, тим швидше захворювання буде приборкане.

Профілактика застуди

На даний час специфічна профілактика у вигляді вакцинації відсутня як щодо збудників ГРВІ, окрім грипу, так і герпесвірусних інфекцій. Тому залишається дотримуватися профілактичних заходів, спрямованих на запобігання потрапляння вірусів в організм людини та їх поширення.

  • Варто тримати соціальну дистанцію з застудженими людьми.
  • Ризик застуди можна знизити, якщо часто мити руки з милом або використовувати дезінфікуючий засіб для рук на спиртовій основі. Віруси, що викликають ГРВІ та герпес, можуть тривалий час зберігатися на шкірі рук, тому регулярне їх миття допоможе захистити від цих хвороб.
  • Не торкатися брудними руками очей, носа і рота. Саме таким чином віруси, що викликають застуду, потрапляють в дихальні шляхи і викликають захворювання.
  • Дотримуватися здорового способу життя, повноцінне й різноманітне харчування, адекватні фізичні навантаження і достатній сон корисні для нормальної роботи імунної системи та її здатності протистояти вірусним інфекціям.

Проти вірусів герпесу кілька важливих способів захисту

Ці способи полягають не тільки в уникненні контакту із зараженою людиною, у якої є симптоми герпесу, а й у використанні лише особистих речей. Доброю звичкою стане наявність окремого посуду, рушників. Таким чином можна запобігти перенесення вірусів герпесу через предмети побуту від зараженої людини здоровій.

Якщо вже є герпетичні висипання

До них в жодному разі не можна торкатися руками, а для обробки використовувати одноразові серветки або ватні палички, які відразу ж потрібно викидати. Дуже часто людина через незнання про те, що у вмісті герпетичного пухирця є віруси, пошкоджує їх і переносить вірус на інші ділянки обличчя, заносить в очі. Потрібно виробити звичку не торкатися руками висипу або їх мити.

Таким чином, різні прояви застуди дуже поширені серед дорослих. Часто схожі симптоми спричиняють не віруси ГРВІ, а представники інших вірусних родин, наприклад герпесу. Тому щоб розібратися в причинах хвороби і не допускати формування ускладнень, необхідно перестати легковажно ставитися до симптомів захворювання, звертатися за медичною допомогою і дотримуватися запропонованих лікарем рекомендацій.

Бут Галина