Часті ГРВІ у дітей: причини і наслідки

Часті ГРВІ у дітей: причини і наслідки

Автор: Галина Бут, сімейний лікар

Частота ГРВІ пов’язана з тим, як часто і наскільки довго ми та наші діти перебувають у контакті з іншими людьми. Відомо, що спілкування між дітьми в дитячому садку незмінно супроводжується обміном вірусами. Щоразу такий обмін може завершитися розвитком ГРВІ.

Важливо не те, як часто дитина хворіє, а як швидко одужує. Якщо кожна вірусна інфекція (ГРВІ) у дитини  без ускладнень, і проходить за 7-8 днів, значить ніяких приводів для занепокоєння у батьків не повинно бути. Навіть якщо подібні вірусні інфекції малюк підхоплює з частотою раз на місяць. Для дитини, яка активно відвідує дитячі установи і колективи, хворіти на вірусні інфекції від 6 до 10 разів на рік – це абсолютно нормально і щоразу, справляючись з черговою інфекцією, формується імунітет дитини.

Проте, часті ГРВІ у дитини не тільки постійно тренують імунну систему, а й впливають на розвиток дитячого організму, формуючи при цьому хронічні захворювання. У таких ситуаціях важливо бути дуже уважним. За приблизними підрахунками, кожна 10 дитина з частими ГРВІ має хронічне захворювання. Така дитина часто погано росте і набирає вагу, відстає в психо-емоційному розвитку від однолітків, має хворобливий зовнішній вигляд.

Чим можуть обернутися для дітей часті застудні захворювання і як запобігти їх наслідкам – розглянемо в цій статті.

Віруси ГРВІ та алергічні захворювання органів дихання

Віруси, що викликають ГРВІ, переважно вражають дихальні шляхи. При частому зараженні завдана шкода повітроносній системі стає причиною формування у дитини порушень, які в подальшому призводять до розвитку хронічних захворювань органів дихання. Перш за все, мова йде про такі стани, як алергія і її прояви від нежитю (алергічний риніт) до нападів ядухи (бронхіальна астма). Сьогодні доведена роль вірусів ГРВІ в розвитку цих захворювань, особливо якщо дитина відпочатку має схильність до їх розвитку (один або обоє батьків страждають на алергію, в родині є курець). Найбільш часто до формування алергічних захворювань призводять такі віруси ГРВІ, як риновіруси, аденовіруси, віруси грипу, респіраторно-синцитіальних віруси, коронавіруси. Зараження цими вірусами призводить до зміни імунної відповіді таким чином, що запалення в дихальних шляхах стає алергічним.

Треба сказати, що дитячий вік є «сприятливим» для вірусів. Через те, що імунна система дитини тільки формується, її противірусної відповіді недостатньо, щоб швидко позбутися від вірусів. Тому вони можуть надовго затримуватися в організмі дитини, пошкоджуючи захисні бар’єри і викликаючи тривале запалення. Саме воно є причиною, через яку дихальні шляхи починають «неправильно» реагувати на подразники.

Крім того, тривале запалення в дихальних шляхах призводить до зміни будови стінок повітроносних шляхів, що не тільки сприяє прсиленню вірусного запалення, але і порушує процеси розвитку дихальної системи дитячого організму.

Віруси ГРВІ та захворювання ЛОР-органів

Тривалий запальний процес вносить дисбаланс в правильне формування у дитини місцевих захисних бар’єрів дихальних шляхів і ЛОР-органів. Тому вони стають ареною для розвитку таких станів, як хронічний отит і синусит (гайморит). Більш того, часті ГРВІ призводять до того, що лімфоглоткового кільце, утворене мигдаликами і розташоване на перехресті дихальної та травної систем, замість того, щоб виконувати роль перепони для проникнення збудників багатьох захворювань, стає місцем їх дислокації. Виникає хронічний аденоїдит (ураження глоткового мигдалика) і тонзиліт (ураження піднебінних мигдаликів), які є не тільки джерелом хронічної інтоксикації дитячого організму, але і причиною порушень дихання. Через те, що мигдалики внаслідок тривалого запалення можуть значно збільшуватися в розмірах, у дитини може виникати відчуття закладеності носа, навіть якщо в даний момент вона здорова, з’являтися виділення з носа, а через неможливість дихати через ніс дитина змушена дихати ротом. У деяких випадках можуть виникати порушення мови (гугнявість) і зниження слуху, внаслідок постійного дихання ротом формуватися неправильний прикус.

Віруси ГРВІ та ураження внутрішніх органів

Через незрілість імунної системи і захисних бар’єрів віруси ГРВІ не обмежуються перебуванням тільки в органах дихальної системи, а здатні проникати в кров і розсіюватися по всьому організму. При цьому вони можуть пошкоджувати інші органи, зокрема, головний мозок, серце і нирки. Але крім безпосереднього впливу вірусів ГРВІ, до порушень роботи цих органів призводять імунні порушення, що виникають внаслідок тривалого перебування вірусів в організмі дитини.

Як батькам зрозуміти, що у дитини ГРВІ

Симптоми ГРВІ досить добре відомі – це підвищення температури тіла, озноб, кашель і чхання, нежить, можливо почервоніння очей. У дітей можуть бути досить вираженими прояви інтоксикаційного синдрому – млявість, сонливість, зниження апетиту, головний біль. Ці симптоми вказують на те, що віруси вже оселилися в організмі дитини, а значить потрібно якомога раніше починати лікування, спрямоване безпосередньо на вірус, що дозволить уберегти дитину від вищевказаних проблем зі здоров’ям у майбутньому.

При цьому не менш важливо цілеспрямовано впливати на клітини, уражені вірусом, щоб не дати вірусу можливості розмножитися і далі поширюватися по дихальних шляхах організму дитини. Зменшуючи таким чином кількість вірусів, що викликали ГРВІ, тим самим ми допомагаємо дитині не тільки швидше впоратися з причиною захворювання, але і скоротити тривалість перебування вірусів ГРВІ, позбавляючи їх місць перебування, а саме уражених клітин.

На частоту формування хронічних станів впливає і запалення у дитячому організмі. Спричинене вірусом воно підтримує виниклі на тлі захворювання порушення в роботі дихальної системи. Тривалий запальних процес стає основою для формування хронічних станів. Тому посилення антиоксидатного захисту як один із способів впливу на запальні явища є необхідною умовою захисту дитини від негативних наслідків частих ГРВІ.

Безумовно, захистити дитину від усіх вірусів і таким чином уникнути їх згубного впливу на швидко зростаючий дитячий організм неможливо, та й немає сенсу – стерильні умови життя так само шкідливі для здоров’я дитини, як і антисанітарні. Кращим рішенням буде відповідальний підхід до здоров’я дитини. Уважні батьки завжди можуть помітити всі перераховані симптоми, щоб не дати можливість ситуації перейти в далеко запущену стадію. І починати потрібно з своєчасного лікування ГРВІ  противірусними препаратами прямої дії, які не дозволять вірусам тривалий час знаходиться в дитячому організмі, користуючись тим, що імунна система ще не дозріла для їх швидкого винищення. Тільки прямий вплив на вірус є гарантією правильного формування здорового дитячого організму і вбереже від розвитку хронічних захворювань.
Дуже важливими є здоровий спосіб життя, збалансоване і повноцінне харчування, загартовування, вітамінотерапія, а також використання засобів, що підвищують загальну опірність організму дитини. Дотримання цих рекомендацій є запорукою не тільки гармонійного розвитку дитячого організму, але і повноцінного формування імунної системи, яка буде готова в будь-який момент дати відсіч вірусній атаці.

Батькам необхідно знати, що, якщо дитина часто хворіє на застуду, потрібно перевірити, чи немає у неї вогнища хронічної інфекції, яке послаблює імунітет. Саме тому діти, які часто хворіють, повинні пройти повне обстеження, після чого лікар підбере правильне лікування і після одужання призначить курс відновлювальних процедур.

Попередження-угода!
У даній публікації лікарі надають професійну спеціалізовану інформацію про препарати з певною діючою речовиною,зокрема про її, характеристику, лікувальні властивості, можливу побічну дію, та іншу, передбачену законодавством інформацію, виключно спеціалістам галузі охорони здоров’я (особам, що мають вищу або середню спеціальну медичну освіту).


Цією Згодою я приймаю угоду та підтверджую, що я є дипломованим спеціалістом у галузі охорони здоров’я (лікарем, фармацевтом тощо),чим підтверджую свій професійний статус, ознайомлений та підтримую попередження-угоду про користуванням публікаціями і отримання спеціалізованої інформації, запитую та бажаю отримати таку спеціалізовану професійну інформацію.