Перш ніж викликати захворювання, вірус грипу долає чимало перешкод, які на підступах до мети вибудувала йому природа у вигляді імунітету людського організму. А все для того, щоб він зміг дістатися до потрібної клітини, проникнути в неї і відтворити самого себе. У відповідь на такі дії наш організм розвиває запалення – універсальну захисну реакцію, яка з одного боку знищує результати діяльності та обмежує подальші наміри збудника, а з іншого – мобілізує власні сили на видворення його геть.
Як же вірус грипу потрапляє в організм людини?
Вірус потрапляє з повітрям в порожнину носа, де починає активно просуватися в бік клітин, що утворюють слизову оболонку. На своєму шляху він долає першу перешкоду у вигляді носового слизу, який в нормальному стані досить в’язкий і рясно забезпечений сполуками, які виконують захисну роль (лактоферин, лізоцим і імуноглобулін А). Щоб пробитися через цю перешкоду, вірус грипу задіює свою першу зброю – нейрамінідазу, фермент, який є тільки у нього і який буквально розчиняє сіалові кислоти, що входять до складу слизу. Завдяки цьому в’язкість слизу зменшується, що полегшує переміщення вірусу до клітини.
Читайте також: Лікування грипу вдома: поширені помилки
Підійшовши до неї, він закріплюється на поверхні клітини як якорем до спеціальної білкової молекулі за допомогою ще одного зброї – гемаглютиніну. З цього моменту запускається процес проникнення вірусу в клітину – майбутню фабрику. Коли вірус грипу заражає клітку, його мета полягає в тому, щоб створити безліч своїх копій, які потім зможуть атакувати ще більшу кількість клітин. Наступна зброя – вірусний фермент, який має назву РНК-полімераза, є ключем до цього процесу. Завдяки йому відбувається копіювання генетичного матеріалу вірусу, а також відбувається перенастроювання клітини-господаря в напрямку синтезу вірусних білків для збірки величезної кількості вірусних копій. Це дозволяє вірусу грипу контролювати всі процеси в окупованій клітині людини і підпорядкувати її основним його запитам.
Читайте також: Обережно грип. Імунолог розповів, що робити у перші години після зараження вірусом
Отже, генетичний матеріал і білки, характерні тільки для вірусів, синтезуються для нових вірусних агресорів, і тепер численному війську потрібно якось вибратися з клітини, щоб знову повторити цей цикл вже в інших клітинах. Для цього їм не обійтися без нейрамінідази, яка як ножиці відрізає кожну вірусну частку від поверхні клітини.
Як обеззброїти вірус грипу?
Ми так детально розглянули процес зараження вірусом грипу клітини щоб прийти до висновку: всі необхідні для вірусу засоби він носить із собою, а в зараженій клітині просто переводить процеси синтезу з потреб людського організму на свої власні. Що буде далі з такою клітиною – вірус цікавить мало, навіть якщо вона буде знищена самим вірусом або імунною системою – він знайде іншу. І в цьому йому допомагають його власні білки-ферменти: гемаглютинін, нейрамінідаза і РНК-полімераза, які є тільки у цього вірусу. Іншими словами, ці ферменти специфічні для вірусу грипу, без них вірус не зможе проникнути в клітину, скопіювати сам себе з утворенням мільйонних копій і не викличе захворювання.
Читайте також: Як противірусні препарати впливають на вірус грипу
Виходячи з цього, якщо ми хочемо позбутися його, нам потрібно впливати прицільно на вірус, а саме на ці ферменти. Чому мішенню обрані ці білки, а не щось інше? Як вже було сказано, ці ферменти є тільки у вірусу грипу, тому точковий вплив на них буде потрапляти прямо в ціль. Крім того, сьогодні добре вивчено як саме і на якому етапі свого життєвого шляху вірус грипу їх використовує, тому їх блокування буде приводити до зрозумілого і прогнозованого результату. Наприклад, блокування вірусної нейрамінідази ускладнить вірусу просування крізь слизовий бар’єр дихальних шляхів, а якщо йому вдасться його подолати і проникнути в клітину, то його потомство не зможе покинути її межі і буде знешкоджено імуною системою, яка вчасно зреагувала та відстежує заражені вірусом клітини і знищує їх. Вплив на вірусну РНК-полімеразу не дасть вірусу грипу можливість диктувати клітці свої умови і синтезувати під копірку свій генетичний матеріал (вірусну РНК) і структурні білки. Навіть якщо вірус зумів виконати важкий шлях і потрапити в клітину, він не зможе запустити в ній процес вірусного копіювання. По суті, одного впливу на вірусні ферменти досить для того, щоб агресор, який потрапив в людський організм, був обеззброєний і переможний. Для людини це буде означати, що всупереч всім старанням вірусу вона не захворіє.
Противірусні препарати: від теорії до практики
Найбільш популярні препарати з прямим впливом на вірус грипу використовують одну ціль – фермент нейрамінідазу. Завдяки цьому вдається стримувати вірус в його хвороботворній діяльності, але не перемогти. Вірус теж активно захищається від спроб заблокувати його ферменти, і в цьому йому допомагають постійні мутації. Вже давно дійшли висновку, що таке односпрямований вплив на вкрай мінливий вірус не увінчається 100% успіхом.
Кращий ефект дає одночасний вплив на кілька вірусних ферментів, як наприклад у препарату Флавовір. Флавовір володіє широкими можливостями для пригнічення вірусів грипу на всіх етапах їхнього життєвого циклу в організмі людини, впливаючи як на вірусну нейрамінідазу, так і на РНК-полімеразу. У Флавовіру є ще способи впливу на віруси, які викликають інші респіраторні захворювання і об’єднанні в сімейство ГРВІ, а саме: здатність пригнічувати активність ферменту ДНК-полімерази. Завдяки такому комплексному впливу на вірус його шанси на успішне завершення своєї місії свідомо приречені на провал.
Читайте також: Готовність номер один: коронавірус зустрічаємо у всеозброєнні
Безсумнівно, майбутнє в боротьбі проти вірусу грипу належить препаратам з прицільним комплексною дією на збудника. Як в такій ситуації поведеться вірус грипу і яку стратегію виробить, щоб відбивати атаки тепер уже по всіх фронтах – покаже час.
Галина Бут, сімейний лікар