Вважається, що порушення прохідності дихальних шляхів, яке лікарському мовою звучить як обструкція, при гострих респіраторних вірусних захворюваннях виникає досить часто. Але якщо у одних дітей симптоми настільки виражені, що змушують батьків негайно звертатися до лікаря, то в інших вони розцінюються як типові прояви вірусного захворювання, а тому батьки не надають належного значення.
При цьому несуттєві на перший погляд прояви обструкції можуть бути причиною формування більш серйозних проблем зі здоров’ям у майбутньому через пізнє виявлення. Щоб не допускати такого розвитку подій, розглянемо основні причини розвитку обструктивного синдрому у дітей, його типові прояви, а також обговоримо можливі наслідки, які чекають на дитину і як їх уникнути.
Причини, за якими на тлі гострої вірусної інфекції дихальних шляхів може виникнути обструктивний синдром
Таких причин декілька, ми виділимо три найголовніші.
По-перше, це особливості будови респіраторного тракту дитячого організму. Просвіт дихальних шляхів вузький і короткий у порівнянні з дорослими. Крім того, слизова оболонка дихальних шляхів у дітей сильніше кровопостачається. До цього додається несформована імунна відповідь, що обумовлює високу сприйнятливість організму дитини до вірусних агресорам. А за спостереження лікарів, чим частіше дитина застуджується, тим більша ймовірність появи порушень прохідності дихальних шляхів і розвитку обструктивного синдрому.
Читайте також: Війна на два фронти: поки ми відбиваємо атаку коронавірусу, грип готується завдати удару
Виникаючий на тлі вірусної активності запальний набряк призводить до звуження просвіту дихальних шляхів і є другою причиною розвитку обструктивного синдрому, особливо у дітей перших років життя. До вираженого набряку призводить посилене кровопостачання слизових у дітей. Найбільш часто цей синдром спостерігається при зараженні респіраторно-синцитіальним вірусом, на частку якого у дітей раннього віку припадає до 50% випадків його розвитку, аденовірусом та вірусом парагрипу, а також вірусами грипу і ентеровірусами. Роль додаткового фактора відіграє посилене утворення дуже в’язкого і густого слизу, який часто застоюється в респіраторному тракті через вірусну поломку евакуаторних механізмів. До того ж він погано відкашлюється, тому що у малюків кашльовий рефлекс недостатньо розвинений і погано справляється з виведенням слизу. Це призводить до його накопичення в дихальних шляхах, викликаючи ще більше звуження їх просвіту і посилюючи порушення прохідності дихальних шляхів.
Третім фактором є те, що деякі віруси можуть запускати розвиток алергічних реакцій з боку органів дихання, якщо у дитини є схильність до них. Найчастіше винуватцями такого сценарію є риновіруси, віруси грипу і парагрипу 1 і 3 типів, аденовіруси, респіраторно-сицитіальний вірус, метапневмовірус, коронавіруси і бокавіруси. Крім того, виникаючий в дихальних шляхах запальний процес в деяких випадках сприяє подразненню розташованих під слизовою нервових закінчень, що крім запалення розглядається як одна з причин підвищення чутливості (гіпереактивності) стінки респіраторного тракту, зокрема бронхів, до впливу будь-яких зовнішніх факторів, що провокують раптово виникаюче їх звуження (спазм).
Така ситуація спостерігається протягом 4 – 6 тижнів від початку захворювання. Якщо за цей час дитина захворює повторно, то або у неї вперше виникає обструктивний синдром, або його прояви будуть набагато вираженішими. Наявність у дитини сформованих вогнищ хронічної інфекції, наприклад, аденоїдних вегетацій, є причиною того, що гіпереактивність дихальних шляхів зберігається набагато довше. Тому у таких дітей синдром обструкції дихальних шляхів на тлі гострого респіраторного вірусного захворювання виникає набагато частіше, а його прояви значно виражені.
Читайте також: Не забувайте старого ворога: грип в епоху коронавірусів став ще небезпечнішим
Як бачимо, причин для розвитку обструктивного синдрому в дитячому віці більш ніж достатньо. Можна сказати, що кожне ГРВІ призводить до різного ступеня вираженості звуження просвіту повітроносних шляхів.
Основні прояви обструктивного синдрому в дитячому віці, на які батькам необхідно звертати увагу
Провідним проявом це синдрому у дитини є задишка. У діток до року це більше 60 вдихів за хвилину, від року до 3х років задишкою вважається більше 40 вдихів за хвилину, від 3-х років – частіше 30 вдихів за хвилину. Вона проявляється почастішанням дихання і подовженням видиху, при цьому воно ставиться гучним і свистячим. Мама може помітити, що під час дихання дитини чутні хрипи або свисти, дитина стогне. Шкіра дитини стає блідою, а губи набувають синюшного відтінку. Всі перераховані вище симптоми є наслідком неефективної роботи дихальної системи, яка уражена вірусом, а організм відчуває кисневе голодування внаслідок його згубної діяльності.
Як обструктивний синдром, що виник на тлі ГРВІ, впливає на здоров’я дитини
Як вже було сказано, у дітей з генетичною схильністю часте виникнення обструктивного синдрому при ГРВІ може бути сигналом про розвиток важкого хронічного захворювання – бронхіальної астми.
Як запобігти виникненню обструктивного синдрому у дитини і що робити батькам при його розвитку?
Оскільки однією з причин формування у дитини обструктивного синдрому є респіраторна вірусна інфекція, то починати потрібно з правильного лікування цього захворювання під лікарським контролем. Лікар в такому випадку може призначити дитині противірусний препарат Флавовір (у складі якого рідкий екстракт протефлазід), який прямо впливає на вірусну активність. Така здатність Флавовіру полягає в блокуванні власних ферментів вірусу, за допомогою яких він виробляє численне вірусне потомство. Оскільки на вірусне вторгнення організм дитини відповідає розвитком запалення, яке провокує формування обструктивного синдрому, то стає зрозумілим, що якщо не дати вірусу можливості запустити хвороботворний процес, то розвитку обструктивного синдрому можна якщо не уникнути, то звести до мінімуму ймовірність його розвиток.
Читайте також: Вірусний коктейль: чим небезпечний для дитини грип в епідсезоні 2020-2021?
Але якщо у застудженої дитини виникли перераховані симптоми обструкції дихальних шляхів, то тим більше не варто затягувати зі зверненням до фахівця. Така ситуація вимагає більш пильної уваги з боку батьків і неухильного дотримання лікарських рекомендацій, оскільки в деяких випадках обструктивний синдром може перейти в бронхіальну астму. Тому спільно з лікарем важливо не допустити або відтермінувати розвиток цього важкого захворювання.
Таким чином, поява прискореного, шумного та свистячого дихання, що супроводжується хрипами – це симптоми не типового перебігу застудного захворювання в дитячому віці, як прийнято вважати, а прояви обструктивного синдрому. Тому необхідно своєчасно виявляти проблему з порушеною прохідністю дихальних шляхів і займатися її усуненням, заручившись підтримкою лікаря.
Ольга Задорожна, лікар-педіатр