Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) – це група інфекційних захворювань, викликаних вірусами, якими люди хворіють найчастіше.
Як правило, пік захворюваності на ГРВІ припадає на осінньо-зимовий сезон, хоча і в теплі місяці ймовірність заразитися ними також велика.
Говорячи про ГРВІ найчастіше мають на увазі такі діагнози, як гострий риніт та риносинусит, фарингіт та тонзилофарингіт, ларингіт та ларинготрахеїт, трахеобронхіт і бронхіт. Саме з такими захворюваннями ми найчастіше звертаємося до лікаря, отримуємо лікарняний лист і проводимо час вдома замість роботи. Збитки як економічні (через часту тимчасову непрацездатність), так і особисті (витрачені кошти на лікування ГРВІ, їх ускладнень та наслідків, особливо для людей з ослабленим імунітетом і хронічними захворюваннями) колосальні.
Читайте також: Гомеопатія під час грипу та ГРВІ: безпечно не означає ефективно
Адже віруси ГРВІ, чисельність яких разом з трьома типами вірусу грипу (A, B і C) на даний час перевищила 200 (це віруси грипу і парагрипу, риновіруси, коронавіруси, аденовіруси, респіраторно-синцитіальний вірус, метапневмовірус і багато інших), не залишають без своєї уваги жоден відділ дихальних шляхів:
- для риновірусів це слизова порожнини носа,
- для вірусів парагрипу – слизова гортані і голосових зв’язок,
- для аденовірусів – слизова носоглотки і ротоглотки,
- для вірусу грипу – слизова трахеї, респіраторно-синцитіального вірусу – слизова носоглотки і кінцевих відділів бронхів (бронхіоли).
Навіть різні ускладнення, які виникають після перенесених ГРВІ, починаючи від синуситів і закінчуючи пневмонією, в більшості випадків також «справа рук» вірусів ГРВІ або ініційована ними.
Ознаки та симптоми ГРВІ
Враховуючи кількість вірусів ГРВІ і різноманітність уражень дихальних шляхів людини, при кожному новому ГРВІ симптоми захворювання можуть відрізнятися від попередніх проявів, оскільки можуть викликатись іншим представником сімейства ГРВІ. Проте, існують подібні характеристики захворювань, на підставі яких їх об’єднують в одну групу.
- Поступовий початок захворювання на ГРВІ
На відміну від грипу, при якому симптоми можуть проявитися буквально протягом декількох годин, при ГРВІ вони наростають поступово, а сам період може займати до декількох днів.
- Катаральні симптоми
Нежить, закладеність, кашель, чхання при ГРВІ з’являються раніше симптомів інтоксикації, тоді як при класичному перебігу грипу все відбувається навпаки – катаральні прояви трохи відстають за часом і можуть бути слабко вираженими.
- Прояви інтоксикації
Головний біль, загальна слабкість, втома, відчуття розбитості, сльозотеча, світлобоязнь можуть бути незначними і відчутно не впливати на самопочуття хворого, як при грипі. Тому для багатьох ГРВІ не є серйозним захворюванням, і вони замість звернення за медичною допомогою зберігають соціальну і трудову активність, стаючи джерелом вірусної інфекції для оточуючих.
Читайте також: Уроки, які необхідно засвоїти з коронавірусної пандемії
- Підвищення температури тіла
При ГРВІ також не досягає високих значень, як при грипі. Температура може підвищуватися короткочасно, після чого повертатися до показників норми. Найчастіше лихоманка тримається на субфебрильних показниках – 37,2–37,5 °C, що стає приводом до застосування жарознижуючих препаратів. У деяких випадках лихоманка може супроводжуватися посиленим потовиділенням.
- Біль і першіння в горлі,
Болючість під час прийому їжі виникає, якщо вірусне запалення локалізується в ділянці ротоглотки і переходить на піднебінні мигдалики. В такому випадку у людини, як правило, спостерігається виражена температурна реакція.
- Зміни голосу
Захриплість аж до повної втрати – найчастіше виникає при ураженні голосових зв’язок і розвитку вірусного ларингіту.
- Кашель
Спочатку сухий (непродуктивний), при якому не спостерігається відходження мокротиння, часто супроводжує або посилює неприємні відчуття в горлі. З перебігом хвороби він переходить у вологий (продуктивний), що супроводжується виділенням мокротиння. При розвитку бронхіту кашель стає сильним нападоподібним.
- Біль і відчуття садніння за грудниною
Виникає спочатку вірусної інфекції, якщо це грип, або приєднується пізніше, якщо вірус продовжує поширюватися по органам дихання людини.
- Відчуття дискомфорту і хворобливості в грудній клітці, що змінюються під час дихання
- Хрипи, поява задишки при фізичному навантаженні
Основні відмінності ГРВІ від грипу можна надати таким чином
ГРВІ | Грип |
Поступовий початок | Гострий початок |
Переважання на початку катаральних проявів: нежить і закладений ніс, чхання, кашель | Переважання на початку синдрому інтоксикації: головний біль з локалізацією в області надбрівних дуг, запаморочення, загальна слабкість і ломота в тілі, озноб і лихоманка |
Загальне самопочуття може бути несуттєво порушено | Різке і значне погіршення самопочуття |
При легкому або неускладненому перебігу захворювання людина, як правило, швидко відновлюється | Період відновлення може затягуватися на декілька днів або тижнів. При цьому у того, хто перехворів, можуть зберігатися такі симптоми, як загальна слабкість, підвищена втомлюваність, знижена працездатність |
Як передається ГРВІ?
Вірусна природа захворювання передбачає передачу вірусів від хворої людини здоровій. Це відбувається кількома шляхами:
- повітряно-крапельним, коли виділені при розмові, чханні та кашлі краплі слизу і мокротиння з вірусними частинками вдихаються здоровою людиною і таким чином відбувається зараження;
- контактний, при якому інфікування вірусами ГРВІ можливо двома способами: безпосередньо від зараженої людини, а також при контакті із забрудненими предметами побуту, на яких містяться віруси ГРВІ, що зберегли хвороботворні властивості.
ГРВІ без температури
Іноді у хворої на ГРВІ людини присутні симптоми захворювання, але температура не підвищена. Найчастіше така ситуація трактується як легкий перебіг вірусного захворювання і до лікаря хворий не звертається, переносячи ГРВІ на ногах.
Про що необхідно пам’ятати в такому випадку?
- По-перше, що температура могла підвищитися на початку захворювання і через деякий час знизитися, а людина звернула увагу на погіршення самопочуття лише тоді, коли у неї з’явилися інші симптоми ГРВІ, а до того моменту температурні показники повернулися до нормальних значень.
- По-друге, лихоманка є одним із симптомів ГРВІ, тому її відсутність не означає, що на даний момент людина не хвора. І по-третє, нормальні значення температури на градуснику при наявності інших симптомів ГРВІ не означають, що консультація у лікаря не потрібна і можна продовжувати трудову діяльність.
Віруси ГРВІ відомі своїм негативним впливом на імунітет, що сприяє розвитку бактеріальних ускладнень. Незважаючи на те, що ймовірність їх розвитку не така велика як при грипі, вона не дорівнює нулю. Тому при ГРВІ не варто випробовувати власний імунітет на міцність і нехтувати лікуванням та порадами лікаря. Крім того, в період хвороби зростає навантаження на внутрішні органи (легені, серце, судини), тому людина, яка не лікується вдома і не дотримується суворого постільного режиму, ризикує своїм здоров’ям.
Лікування ГРВІ
Лікування будь-якого вірусного захворювання вимагає проведення його в домашніх умовах з дотриманням всіх лікарських рекомендацій.
Чому варто відучувати себе від звички переносити застуду на ногах?
- По-перше, тому що таким чином зростає ризик зараження ще одним, а то й кількома вірусами ГРВІ. Не секрет, що досить часто причиною захворювання на ГРВІ у людини стає не один, а кілька вірусів, які взаємно погіршують перебіг ГРВІ та підвищують ймовірність розвитку ускладнень. Перебуваючи в людних місцях, людина, яка хворіє на ГРВІ, не тільки піддає ризику зараження оточуючих, а й може додатково заразитися сама.
- По-друге, для імунітету, який вже бореться з вірусною інфекцією, зустріч з ще одним агресивно налаштованим вірусом – не найсприятливіша ситуація, з огляду на той факт, що людина, яка хворіє, є високосприйнятливою до інфекційних агентів. У підсумку це призведе до того, що ГРВІ, яка досі перебігала легко, раптово стає важкою, а стан людини починає погіршуватися.
Вже традиційні та широко використовувані тими, хто звик хворіти на ГРВІ, не відходячи від робочого місця, такі методи лікування, як усунення найбільш виражених і погіршуючих самопочуття симптоми ГРВІ за допомогою засобів для симптоматичного лікування, також можуть мати негативні наслідки.
Очевидно, що в такому випадку ні про необхідні дозування та кратність прийому препаратів не йдеться: вони можуть застосовуватися безконтрольно і в дозах, що перевищують лікувальні. Ще одним недоліком такого лікування є відсутність впливу на причину ГРВІ, якою є віруси.
Читайте також: Іноді він повертається: ніхто не застрахований від повторного COVID-19
Мають значення і терміни початку лікування захворювання: при зверненні до лікаря на ранніх етапах, коли ГРВІ тільки проявила себе, дозволить швидше впоратися із захворюванням без розвитку ускладнень. Тоді як пізнє звернення, тобто в розпал хвороби, коли починають з’являтися ускладнення, по суті означає лікування не самої ГРВІ, а вже ускладнень. Тому фактор часу при ГРВІ дуже важливий.
Лікування ГРВІ противірусними препаратами
Оптимальним вирішенням питання лікування ГРВІ є застосування препаратів етіотропної противірусної терапії, які призначить лікар. Завдяки їх безпосередньому впливу на причину захворювання – вірус, вони здатні полегшувати перебіг захворювання і прискорювати одужання, знижуючи ймовірність розвитку ускладнень. Чим раніше розпочато їх застосування, тим більше шансів на якнайшвидшу перемогу над вірусом ГРВІ.
Лікар може призначити противірусний препарат на основі флавоноїдів, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід, що має прямий вплив на віруси ГРВІ. Його відмінною рисою є не тільки пряма дія на вірус, який здійснюється шляхом блокування ферментів розмноження, завдяки чому вірус не здатний скопіювати своє численне потомство і вірусна атака на організм людини знижується, але й те, що він впливає на всі віруси, що викликають ГРВІ.
Читайте також: Прямий вплив на віруси – запорука успішного лікування ГРВІ та грипу
Це означає, що незалежно від того, скільки патогенів потрапило в організм людини і викликало захворювання, діюча речовина – рідкий екстракт протефлазід заблокує їх внутрішньоклітинне розмноження, що унеможливить подальший розвиток захворювання. Краще, щоб протефлазід був призначений в перші 48 годин з моменту появи перших симптомів захворювання – тоді лікування ним буде максимально ефективним. А для цього необхідно своєчасно звернутися за медичною допомогою і дотримуватися рекомендованої лікарем схеми прийому противірусних препаратів, що містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід.
Лікування ГРВІ в домашніх умовах
Якщо ГРВІ має легкиий перебіг і без ускладнень, а хворий чітко дотримується лікарських рекомендацій, то лікування захворювання відбувається в домашніх умовах.
Воно полягає в:
- дотриманні суворого ліжкового режиму, який може бути ослаблений за умови відсутності погіршення самопочуття і розвитку у хворого ускладнень. Необхідно багато відпочивати, а всі справи і домашні клопоти перенести на потім або делегувати їх виконання здоровим членам родини.
- скорочення до необхідного мінімуму кількість контактів з іншими людьми. Оптимально, якщо хворому виділять окрему кімнату, а всіх найбільш сприйнятливих до вірусної інфекції ізолюють від нього і паралельно почнуть профілактику ГРВІ.
- часте провітрювання і вологе прибирання приміщення, в якому знаходиться хворий на ГРВІ. Постійний доступ свіжого і достатньо зволоженого повітря сприятливо впливає на запалені слизові і покращує їх стан, захищаючи від пересушування. Крім того, провітрювання дозволяє знизити вміст в повітрі виділених людиною, яка хворіє, вірусних часток, що зменшує ймовірність зараження близьких.
- у дотримуванні правил особистої гігієни хворим, так само як і його близьким оточенням, дозволить запобігти зараженню в сім’ї та повторному потраплянню вірусів на слизову хворого на ГРВІ.
На тлі ГРВІ часто знижується апетит, а виникаючі симптоми інтоксикації (головний біль, втома, розбитість), хоч і слабко виражені, але разом з болем в горлі лише додають неприємних відчуттів під час прийому їжі. Тому хвора людина мало і неохоче їсть. У розпал хвороби рекомендується часте і дробове харчування, вживання протертої їжі напіврідкої консистенції – супи, пюре, каші, а також відварне нежирне м’ясо, які легко засвоюються і не подразнюють запалену слизову. Не менше значення потрібно приділити питному режиму, оскільки при підвищенні температури тіла, інтенсивному потовиділенні людина втрачає рідину, яку необхідно відновлювати. Корисними стануть чай з лимоном і медом, компоти і морси, лужна мінеральна вода.
Скільки днів хворіють на ГРВІ
Кожна людина по-різному переносить ГРВІ. У когось хвороба триває 3-4 дні, після чого стан повертається в норму, а комусь потрібно близько тижня. Все залежить від того, наскільки швидко людина звернулася за медичною допомогою і почала запропоноване лікарем лікування, а також в якому стані захисні сили її організму. Вважається, що в середньому при неускладненому перебігу ГРВІ гострі симптоми зберігаються протягом 3-4 днів, а до 7 дня настає повне одужання.
Читайте також: Українські епідеміологи повідомили нові докази ефективності Протефлазіду
Якщо за цей час прояви захворювання не зникли, а навпаки лише посилилися або з’явилися нові, то, швидше за все, у хворого на ГРВІ мають місце ускладнення. Крім того, ранній, в перші 48 годин (2 доби) з моменту появи симптомів ГРВІ, початок лікування противірусними препаратами дозволяє скоротити тривалість симптомів захворювання на 1-2 дні, тобто людина буде відчувати себе погано не 7, а 5 днів.
Профілактика ГРВІ
Безумовно, найкращим способом уникнути всіх неприємних проявів ГРВІ та зберегти працездатність є профілактика. І хоча заходи захисту від вірусних інфекцій сьогодні у всіх на слуху, проте ними часто нехтують. Для цього є кілька причин. З основних слід згадати ставлення до ГРВІ як до несуттєвого стану, яким можна легко перехворіти без наслідків. Деякі люди вважають, що ГРВІ переважно виникає в дітей, а для дорослих ці захворювання не є небезпечними, оскільки імунітет, який сформувався в дитинстві, є надійним захистом. Однак і дорослі схильні до ГРВІ, а імунітет до старих вірусів не врятує від тих, які раніше не зустрічалися.
Крім того, зневажливе ставлення до ГРВІ часто стає причиною запізнілого звернення до лікаря і початку лікування, коли захворювання перебігає важко або вже розвинулися ускладнення. Відсутність заходів специфічного захисту від вірусів ГРВІ, до яких відносять вакцинацію, лише ускладнює питання профілактики ГРВІ.
Тому, щоб зайвий раз не наражати свій організм на небезпеку вірусного зараження, слід дотримуватися кількох простих, але ефективних правил профілактики ГРВІ.
- Уникати відвідування місць з великою кількістю людей, особливо в періоди підвищення сезонної захворюваності на ГРВІ. Пам’ятайте про те, що в натовпі можуть бути хворі на ГРВІ, які є джерелом вірусної інфекції для інших. При необхідності перебування в людних місцях використовувати захисні маски. Те саме стосується і громадського транспорту: величезний потік людей, постійна скупченість в погано провітрюваному приміщенні є ідеальними умовами для швидкого поширення вірусів ГРВІ.
- Уникати контакту з людьми, у яких є видимі симптоми ГРВІ: чхання, кашель, нежить, або дистанціюватися від них. Часто можна почути, що у людини алергія і вона не заразна: все одно краще перестрахуватися, ніж потім захворіти.
- Часто мити руки з милом або обробляти їх дезінфікуючими розчинами.
- Не торкатись руками рота, носа і очей, щоб не занести вірусну інфекцію.
- Постійно, а не тільки в сезон підвищеної захворюваності на ГРВІ, дбати про своє здоров’я: вести здоровий спосіб життя, правильно харчуватися, нормально висипатися, уникати стресів, займатися спортом або зберігати фізичну активність. Це дозволить підтримувати захисні сили організму на достатньому для боротьби з вірусами ГРВІ рівні і полегшить перебіг захворювання.
- Слід регулярно провітрювати приміщення, в яких проводиться більшість часу і не нехтувати вологим прибиранням. Адже віруси ГРВІ можуть випадково потрапити на поверхні меблів і предмети побуту і очікувати занесення в сприйнятливий до них організм людини.
- При появі симптомів ГРВІ у членів сім’ї або колег рекомендується звернутися до лікаря і обговорити з ним можливість прийому препаратів з профілактичною метою.
Дотримання всіх цих порад дозволить знизити ймовірність зустрічі з джерелом ГРВІ – хворою людиною, і вбереже від зараження вірусами ГРВІ.
Ускладнення ГРВІ
Ускладнення ГРВІ не так добре відомі, як грипу, проте вони існують. До найбільш поширених ускладнень можна віднести ураження вірусом відділу дихальних шляхів, які нетипові при неускладненому перебігу захворювання. Наприклад, для риновірусної інфекції типовим є риніт і риносинусит з ураженням носа і переходом вірусного запалення на прилеглі ЛОР-органи – синуси; воно повинно минути з одужанням. Тоді як розвиток бронхіту і пневмонії будуть вважатися ускладненнями цього захворювання.
Це стосується й інших вірусів ГРВІ, які також вражають певні відділи органів дихання, вихід за які означає погіршення перебігу захворювання. Тому без лікаря буває складно визначити не тільки вірус ГРВІ, що став причиною хвороби, а й має місце неускладнений перебіг вірусної інфекції або вірус вже вийшов за межі типового ураження.
Читайте також: Противірусні препарати і доказова медицина: камені спотикання
На тлі ГРВІ, особливо якщо людина хворіє по кілька разів за один епідсезон, можуть загострюватися хронічні захворювання або змінюватися їх перебіг убік погіршення. Перш за все, це стосується хвороб серця і судин, органів дихання, ендокринної патології (цукровий діабет і хвороби щитоподібної залози), онкопатології, а також при прийомі препаратів для пригнічення імунітету при аутоімунних захворюваннях або після пересадки органів.
Також досить часто на тлі ГРВІ або незабаром після неї у людини з’являються бактеріальні захворювання дихальних шляхів (гнійні бронхіти, бактеріальне запалення легенів) і ЛОР-органів – гнійні отити, синусити (гайморит, фронтит, етмоїдит), тонзиліт. Це відбувається через виникаюче на тлі вірусної інфекції, особливо повторної, зниження захисних сил організму, що призводить до активації умовно-патогенних бактерій, які викликають ці захворювання. Тому повторне захворювання ГРВІ у дорослої людини – це привід уважніше віднестися до власного здоров’я і пройти обстеження у лікаря.
Таким чином, ГРВІ й сьогодні залишаються однією з найпоширеніших і нерозв’язних проблем. Захворювання ними може відгукнутися в майбутньому появою серйозних проблем зі здоров’ям. Тому так важливо розважливо поставитися до появи симптомів ГРВІ та одразу звернутися за медичною допомогою, щоб повністю позбутися від проблем зі здоров’ям, а не набувати нових.