Пандемія COVID-19 продовжує створювати людству нові сюрпризи
Спочатку багатьом здавалося, що перехворівши один раз COVID-19 людина стане несприйнятливою до коронавірусу, оскільки в неї виробиться тривалий і напружений адаптивний імунітет, а відповідно – її можна сміливо віднести до тих, хто більше не захворіє і не понесе коронавірус в маси. Про це пише MedOboz.
За аналогією із дітьми, у яких, за однією з версій, антитіла до респіраторних коронавірусів захищають від захворювання COVID-19, забезпечуючи переважно безсимптомний перебіг.
Читайте також: Перехворіти на COVID-19 – не завжди означає одужати
Але ця теорія була зруйнована повідомленнями про те, що люди можуть хворіти COVID-19 декілька разів, що з одного боку змушує задуматися про те, чи справді сформований імунітет до коронавірусної інфекції настільки сильний, а з іншого, теорія про те, що пандемія COVID-19 піде на спад, коли буде досягнутий популяційний імунітет, відсувають на невизначений час перспективу хоча б взяття ситуації під контроль.
Чому можливе повторне захворювання COVID-19 і які фактори цьому сприяють – розглянемо в статті
Причини повторних симптомів COVID-19
Причин, за якими людина може ще раз мати симптоми COVID-19, кілька. Сьогодні в медичних колах обговорюються дві версії такої ситуації.
- По-перше, це повторне зараження тим самим коронавірусом або його новим штамом, яких сьогодні відомо кілька: альфа (британський), бета (південноафриканський), гамма (бразильський), дельта (індійський) тощо. Наша імунна система змінений вірус сприймає як новий і починає заново формувати до нього адаптивний імунітет. Поки імунітет формується, людині доведеться черговий раз пройти через всі симптоми.
- По-друге, є точка зору, що повторне захворювання COVID-19 пов’язано з повторною активацією (реактивацією) коронавірусу, який залишився в організмі людини після перенесеної хвороби. Не секрет, що наше тіло після одужання позбавляється не від усіх вірусів, багато з них залишаються з нами назавжди.
Оскільки найбільш сприйнятливими до коронавірусної інфекції вважаються люди з хронічними захворюваннями (хвороби серця і судин, легень, ожиріння, онкологічні хвороби, застосування препаратів, що пригнічують імунітет), то захисні сили від початку ослаблені і можливість сформувати повноцінну імунну відповідь досить проблематична. Крім того, є відомості про те, що імунітет, що формується після перенесеного COVID-19 може з часом слабшати.
У такій ситуації важливо враховувати той факт, що елімінація коронавірусу з організму перехворілої на COVID-19 людини може затягуватися на досить тривалі терміни, що нерідко може розцінюватися як повторне захворювання, особливо якщо у людини через деякий час виникли симптоми вірусної інфекції.
Читайте також: Ковід змінив аудиторію: нині він вкрай небезпечний для дітей
Ведуться дискусії про те, чи можливі повторні випадки захворювання COVID-19, викликані одним і тим самим типом коронавірусу, або в таких випадках мова йде про зараження новим типом SARS-CoV-2. Однозначної відповіді на це питання поки що немає.
Симптоми повторного захворювання на COVID-19
Симптоми повторного COVID-19 не відрізняються від першого епізоду захворювання і включають:
- слабкість,
- підвищення температури тіла,
- сухий кашель,
- біль у горлі,
- ломота в тілі,
- кишкові розлади (біль у животі, пронос),
- ураження очей (кон’юнктивіт),
- головний біль,
- втрата смаку,
- висипання на шкірі або зміни її кольору, наприклад на пальцях рук або ніг.
Зустрічається інформація про те, що другий раз захворювання має легший перебіг у порівнянні з першим. Не у всіх випадках це так, – у багатьох людей, особливо якщо вони заразилися новим штамом коронавірусу, хвороба може мати складніший перебіг, у зв’язку з чим виникає необхідність в госпіталізації й проходження лікування у відділенні інтенсивної терапії.
Як захиститися від повторного зараження коронавірусами
Попри відсутність остаточної думки про те, з чим пов’язані повторні випадки COVID-19, очевидно, що для тих, хто перехворів актуальними залишаються добре відомі протиепідемічні заходи:
- противірусна терапія (ліки з прямою противірусною дією на збудники ГРВІ, в тому числі коронавіруси),
- соціальне дистанціювання,
- носіння масок у громадських місцях,
- уникнення перебування у людних місцях,
- самоізоляція при підтвердженому контакті з хворим на COVID-19
- вакцинація.
На сьогоднішній день ці заходи залишаються актуальними способами стримування коронавірусної пандемії. До того ж їх слід дотримуватися і перехворілим через збереження у них можливості повторного зараження. Тому не варто зневажливо ставитися до вищезазначених заходів, які за півтора року вже стали незмінним атрибутом нашого життя.
Ситуація із противірусними засобами проти SARS-CoV-2
Не менш гостро в такій ситуації стоїть і питання адекватної боротьби зSARS-CoV-2. Якщо спочатку пандемії всі надії покладалися на сформований після захворювання імунітет, який разом зі штучно створеною за допомогою вакцинації несприйнятливістю повинен був забезпечити популяційний імунітет і приборкати пандемію, то повторні випадки COVID-19 резонно викликають побоювання з приводу такої єдино можливої стратегії.
Читайте також: Вся правда про противірусні препарати
Очевидно, що без розробки ефективних і цілеспрямованих препаратів з впливом на коронавіруси й нові його штами, що виникають із разючою регулярністю, з цією проблемою не впоратися. Інакше людству доведеться ще довго жити в умовах перманентної пандемії. А весь світ вже втомився від постійних обмежень та невизначеності й мріє повернутися до нормального життя.
Тому розробка нових лікарських засобів з цілеспрямованим впливом на коронавірус є темою номер один. І перші кроки на цьому шляху вже зроблені. Так, зовсім недавно було отримано підтвердження специфічного впливу на SARS-CoV-2 противірусного препарату на основі флавоноїдів з активною (діючою) речовиною – рідким екстрактом протефлазід.
Ці дані були оприлюднені після проведення серії досліджень в провідних наукових центрах України, США і Європи:
- Інститут епідеміології інфекційних хвороб ім. Л. В. Громашевського НАМН України;
- відділ експериментальної вірусології Ганноверської медичної школи, (Німеччина);
- лабораторія BSL3 CReSA Дослідницького центру здоров’я тварин Автономного університету Барселони (Іспанія);
- Галвестонська національна лабораторія (GNL) штат Техас (США) в умовах BSL3.
З огляду на те, що коронавірус SARS-СoV-2 є РНК-вірус, логічно було б припустити, що діюча речовина, антивірусний вплив якої на фермент РНК-полімерази давно вивчено, активна і відносно нового вірусу. Це припущення і було успішно доведено рядом в Німеччині, Іспанії та США за період пандемії 2020 року.
У чому важливість цих даних?
У тому, що вплив препарату на коронавірус дозволяє заблокувати його розмноження і поширення новостворених копій в організмі людини, тобто зменшує вірусне навантаження на організм та нівелює завдану йому шкоду, чим полегшує перебіг захворювання. Крім того, з огляду на можливість виділення коронавірусу навіть після одужання, в епідеміологічному сенсі така людина може становити небезпеку для оточуючих, оскільки забезпечує подальше поширення інфекції і збереження її в людській популяції. Із цієї точки зору знищення вірусу SARS-CoV-2 в організмі хворої людини, є вкрай важливим інструментом стримування розповсюдження небезпечної інфекції.
Таким чином, всупереч очікуванням, на другому році коронавірусної пандемії питань поки залишається набагато більше, ніж відповідей на них. Тому людство мусить взяти на озброєння всі можливі способи протистояння COVID-19, щоб вийти з цієї боротьби переможцем.