Щоденні новини з усього світу переконують нас у тому, що для коронавірусу SARS-CoV-2 не важливі вік, стать, соціальний статус і рівень доходів. Він вражає всіх без винятку. Але якщо захворіти ним може кожен, то чим завершиться захворювання – одужанням або смертю, залежить від людського організму.
Найбільш уразливими, як відомо, виявилися літні люди. А також люди будь-якого віку з захворюваннями серця, підвищеним тиском, хворі на цукровий діабет та онкологічні пацієнти.
У чому причина небезпеки коронавірусу для цих людей?
По-перше, коронавірус небезпечний для людей, що мають проблеми з імунною системою. Якщо нормальний імунітет може впоратися з вірусом, то ослаблена імунна система робить людину вразливою.
Особливо чутливими виявляються ті літні люди, чиї захисні сили ослаблені боротьбою з хронічними захворюваннями, яких за роки життя стає все більше. А у хворих раковими захворюваннями імунна система пригнічена як через пухлину, так і через лікування, що проводиться.
Читайте також: Українська історія Плаквенілу: швидка й небезпечна
Інша причина вразливості людей з деякими хворобами – особливості проникнення вірусу в організм людини. Як виявилося, коронавірус прикріплюється до клітин через певний білок (ангіотензинперетворювальний фермент-2, ACE 2). А саме цей білок відіграє важливу роль у розвитку захворювань судин, серця, а також цукрового діабету. Тому для хворих такими хронічними хворобами зустріч з коронавірусом пов’язана з високою ймовірністю несприятливих наслідків.
Що сьогодні робиться для боротьби з пандемією?
Медичне співтовариство пішло на безпрецедентні заходи: сьогодні допущені до застосування препарати, які стосовно коронавірусу не мають підтвердженої ефективності з позицій доказової медицини. Деякі з них в лабораторних умовах (на клітинних культурах або тваринах) показали хороші результати, та це не означає, що так само буде у людей.
Проте, людям потрібно надавати медичну допомогу. А тих ресурсів, якими володіють навіть найсучасніші клініки, виявилося недостатньо при високому напливі хворих у важкому стані. Тому ВООЗ розробила рекомендації з лікування коронавірусної інфекції – туди включила противірусні препарати, розроблені для лікування інших захворювань, і які, можливо, зможуть «воювати» з коронавірусом.
Читайте також: Платформа моніторингу здоров’я MoniHeal запустила оригінальний сервіс тестування на коронавірус
Дискусію в медичних колах викликали дані про можливу противірусну активність хлорохіну – препарату для лікування малярії та аутоімунних захворювань (ревматоїдного артриту та вовчака). Колись давно, ще в 60-х роках минулого століття, у нього виявилася здатність протистояти вірусам, але вона так і не була підтверджена у людей. Щодо коронавірусу Китай почав проводити дослідження фосфату хлорохіну в 2003 році під час спалаху SARS і згадав про цей препарат сьогодні.
Незважаючи на те, що багато фахівців оскаржують існуючі на сьогодні дані стосовно противірусної ефективності фосфату хлорохіну та його аналога – гідроксихлорохіну, вважаючи їх недостатньо переконливими, ВООЗ їх включила в рекомендації з лікування коронавірусної інфекції. На їх підставі МОЗ України розробило новий протокол «Надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)», який був опублікований на сайті міністерства 2 квітня 2020 року.
Що потрібно знати про Протокол з лікування коронавірусної інфекції?
Протокол розрахований на лікування людей:
- Тільки з доведеною коронавірусною інфекцією.
- Тільки за призначенням лікаря.
- Тільки в умовах стаціонару.
Тобто сидячи вдома в самоізоляції, лікуватися за ним не вийде, навіть якщо коронавірус підтверджено. З метою профілактики ним не скористаєшся.
Чому? На те є три причини:
По-перше, препарати, зазначені в ньому мають недоведену ефективність щодо нинішньої коронавірусної інфекції. А значить, є ймовірність того, що стан хворого може погіршитися (через вірус, через викликані ним ускладнення) навіть під час лікування ними. Тоді може знадобитися термінове лікарське втручання, неможливе в домашніх умовах.
По-друге, дози препаратів лікарі стаціонару розраховують індивідуально під кожного пацієнта з урахуванням його стану. І розраховують їх не один раз, а змінюють з часом (збільшують або зменшують) в залежності від ситуації. Професійно це зробити може тільки лікар.
Читайте також: Український противірусний препарат допомагає лікарям та новонародженим дітям, – Асоціація неонатологів
По-третє, багато препаратів, зокрема хлорохін, мають важкі побічні ефекти. Вони можуть здійснювати негативний вплив на серце – а це вимагає додаткового призначення ліків для корекції серцево-судинних ускладнень, що виникли. Вчасно побачити побічні ефекти препаратів і втрутитися в ситуацію може тільки лікар і тільки в лікарні.
Як бачимо, ризики досить високі, а самі лікарі, як і пацієнти, виявляються в дуже непростій ситуації.
Що робити?
Лікуватися по Протоколу чи ні – рішення приймає кожен пацієнт або його родичі та лікуючий лікар.
Потрібно знати, що перед початком лікування по ньому, хвора людина повинна бути проінформована про всі можливі для нього ризики, пов’язані з лікуванням. Необхідно обговорити з лікарем:
- Як будуть надавати допомогу при появі побічних дій або відсутності ефекту від лікування цими препаратами.
- Чи володіє даний медичний заклад необхідним обладнанням і засобами.
Тільки після цього варто підписувати інформовану згоду на його проведення.
Прийшов час усвідомити, що карантинні заходи та самоізоляція сьогодні спрямовані на зниження кількості хворих на коронавірусну інфекцією, які перебувають у важкому стані та яким необхідна спеціалізована екстрена медична допомога. З проблемою обмежених медичних ресурсів зіткнулися не тільки ми, навіть США зазнають труднощів. Бракує медичного персоналу, а ті, хто є – працюють до знемоги, на межі сил і можливостей. Імовірно, прийшов час показати всьому світу, що у нас є препарат, який здатний гальмувати розмноження коронавірусу в організмі, не доводячи ситуацію до важких наслідків.
Читайте також: Український препарат блокує коронавірус – опубліковано офіційний звіт