Трапляється, що хвора на застуду дитина несподівано прокидається посеред ночі, починає важко дихати і навіть задихатися? Найімовірніше причиною неприємного стану є вірус парагрипу. Як правильно себе поводити батькам і що потрібно робити в такій ситуації, про це пише МеdOboz.
Віруси парагрипу, як і багато інших, входять до складу гострих респіраторних вірусних інфекцій та є частими збудниками застуди у людини. У дітей раннього віку це захворювання нерідко супроводжується типовими для цього періоду проявами – звуженням голосової щілини і підзв’язкового апарату (несправжній круп). У малюків вірус парагрипу разом із респіраторно-синцитіальним вірусом може викликати бронхіоліт і пневмонію.
Читайте також: Гострий бронхіоліт у дітей: рекомендації для батьків
Сьогодні відомо п’ять типів вірусу парагрипу: 1 і 2 є причиною несправжнього крупа у дітей, з них 1 тип визначається найчастіше. Вони також викликають захворювання верхніх і нижніх дихальних шляхів. Вірус парагрипу 3 типу визнано провідним збудником гострих респіраторних вірусних інфекцій та частіше призводить до розвитку бронхіту, бронхіоліту і пневмонії у дітей до 5 років. Віруси парагрипу 4 і 5 типів не становлять небезпеки для людей і рідше викликають легкі або важкі захворювання органів дихання.
Які симптоми типові для парагрипу?
Симптоми зараження вірусами парагрипу не відрізняються від інших проявів гострих вірусних респіраторних інфекцій й включають інтоксикаційні та катаральні симптоми. Інтоксикаційний синдром як проявляється у вигляді лихоманки, супроводжується пітливістю, загальною слабкістю, підвищеною стомлюваністю. Дитина стає дратівливою, відмовляється від їжі. Оскільки вірус парагрипу частіше вражає гортань і голосові зв’язки, про зараження цим вірусом можуть свідчити такі прояви, як охриплий голос, грубий гавкаючий кашель, біль у горлі, часте, шумне або утруднене дихання, що супроводжується хрипами, можуть спостерігатися виділення з носа і закладеність.
Що таке несправжній круп і як він проявляється?
Несправжній круп – це запалення слизової оболонки гортані, що супроводжується спастичним звуженням просвіту гортані дихальних шляхів. З урахуванням того, що несправжній круп – це важкий стан, батькам необхідно вміти вчасно розпізнати його і якщо самостійно впоратися з нападом не вдається – звертатися за невідкладною медичною допомогою.
Вказаний стан при вірусних захворюваннях респіраторної системи у дітей від 1 року до 3-х років пов’язаний з тим, що анатомічно область гортані і простір, розташований під голосовими зв’язками, є найвужчою частиною дихальних шляхів. Запальний набряк, який значно звужує просвіт гортані, додатково посилюється, коли дитина довго перебуває в горизонтальному положенні – вночі під час сну. Це пояснюють зміною циркуляції крові та лімфи в темний час доби. Крім того, утворюваний при запаленні слиз виводиться не повністю і перешкоджає проходженню повітря дихальними шляхами. Всі ці фактори в комплексі призводять до того, що напад несправжнього крупа у дитини виникає вночі.
Читайте також: Гострі вірусні захворювання дихальних шляхів у дітей: як усунути причину
Основними проявами несправжнього крупа у дитини є грубий гавкаючий кашель і хрипкий голос. Їх виникнення пов’язане із запальним процесом в гортані та голосових зв’язках. З’являються гучне дихання і задишка, при цьому дитині важко зробити вдих, що свідчить про значне звуження дихальних шляхів. Останнє може посилюватися переляком дитини і панікою батьків, адже гортань є рефлексогенною зоною, що може спровокувати її спазм і ще більше звуження. Це прояви несправжнього крупа, які вимагають невідкладних заходів.
Що потрібно робити батькам, щоб не допустити розвитку неприємної ситуації, якщо у дитини є симптоми застудного захворювання?
Насамперед не варто відкладати візит до лікаря, а краще зробити це одразу після появи характерного гавкаючого кашлю і голосного дихання. Несправжній круп загрожує життю малюка. Тому при погіршенні самопочуття дитини звертаємося за медичною допомогою і неухильно дотримуємося лікарських рекомендацій.
Лікар може порекомендувати прямі противірусні препарати, які прицільно впливають на віруси гострих респіраторних вірусних інфекцій, зокрема парагрипу. Вони перешкоджають розмноженню збудників у клітинах та їх поширенню дихальними шляхами. Це дозволить захистити малюка від можливого розвитку бронхіту, бронхіоліту і запалення легенів. Прямий вплив на віруси здатний зменшити їх кількість і як наслідок мінімізувати шкідливу дію на тканини, зменшуючи запалення і набряк. Завдяки цьому дихання дитини менше порушується, що дозволяє зменшити ймовірність розвитку несправжнього крупу. Безпосередньо пригнічуючи вірус (тобто інгібуючи фермент), прямий противірусний препарат «Флавовір»® дозволений до застосування від народження.
Що потрібно робити батькам при появі симптомів несправжнього крупа?
Якщо ви прокинулися вночі від того, що ваш малюк задихається і плаче, потрібно не панікувати, а викликати швидку допомогу. Поки вона їде – намагатися полегшити стан дитини. Для цього заспокоюємо і садовимо дитину на коліна. Вертикальне положення тіла малюка полегшить його дихання. Необхідно дати тепле (не холодне і не гаряче) пиття, наприклад молоко з содою або боржомі. Важливо забезпечити доступ свіжого повітря, для цього потрібно відчинити кватирки.
Дитячі застуди підносять батькам чимало неприємних сюрпризів. У подібних ситуаціях головне – не панікувати, а чітко розуміти, що потрібно робити. В ідеалі, краще уникати розвитку описаних вище ускладнень парагрипу. Важливими умовами для цього є своєчасне звернення до лікаря, дотримання його рекомендацій щодо прийому прямих противірусних препаратів і увага до самопочуття дитини, щоб не пропустити появи перших симптомів катастрофи, що насувається.
Галина Бут, сімейний лікар
Читайте також: Чим небезпечний дитячий кашель: симптоми та лікування