Галина Бут, сімейний лікар
Існує думка, що підвищення температури тіла при застуді – небезпечний стан. Тому багато хто прагне її відразу збити, бажано до нормальних показників, якими вважаються цифри 36,6 ° С. Самопочуття, нібито відразу поліпшується і це є сигналом правильного лікування, а також швидкого одужання. Але часто ми не замислюємося, що з таким підходом про повне вилікування не може бути й мови. Адже, по суті, ми позбавляємо свій організм здатності боротися з вірусами, а отже прирікаємо себе на затяжний і більш важкий перебіг ГРВІ.
Батьків насторожує лихоманка у дітей, особливо молодшого віку. Діти переносять безліч застудних захворювань за один сезон, і чергове підвищення температури у дитини часто стає причиною для паніки у мами. Нерідко батьки стикаються з ситуацією, коли на тлі підвищення температури тіла до високих цифр (38,5-39 ° С) у малюків виникають стани, які лікарі називають ускладненнями ГРВІ.
Як мамі розібратися в складній ситуації і коли підвищення температури може бути небезпечним – розглянемо в статті.
Чому при ГРВІ підвищується температура тіла
Підвищення температури тіла – це нормальна і природна реакція організму людини на будь-які інфекційні захворювання, як незначні, так і серйозні. Вона є незмінним супутником застуди і допомагає організму боротися з вірусами. Багато хто вважає, що лихоманка – це захворювання, причому, вкрай небезпечне. Це не так. Будучи одним з проявів ГРВІ, в більшості випадків підвищена температура означає, що дитина потрапила під вірусну атаку і організм почав боротися з інфекцією. При цьому спиратися виключно на показники температури на градуснику, щоб зрозуміти, наскільки вірус вплинув на самопочуття малюка, недостатньо. Необхідно враховувати наявність і вираженість інших симптомів застуди. Навіть якщо цифри на градуснику підвищуються до позначки 38 ° С, а стан дитини не погіршився, тобто вона в міру активна, грається, не сонлива, з умовляннями їсть, то від прийому жарознижуючого засобу краще утриматися.
Читайте ще: Часті ГРВІ у дітей: причини і наслідки
Чому? Тому що лихоманка є універсальним захисним механізмом, який стимулює вироблення спеціальних факторів (інтерферонів, антитіл), покликаних очистити людський організм від вірусів і мікробів. Тобто, всупереч поширеній думці, підвищена температура є сигналом того, що організм мобілізував всі сили на боротьбу з причиною захворювання і здатний впоратися з цим завданням.
У маленьких дітей імунна система тільки починає знайомство з вірусами, а лихоманка є одним з небагатьох способів боротьби з ними. Адже при підвищенні температури сповільнюється розмноження багатьох збудників захворювань, в тому числі і вірусів. А це безпосередньо впливає на те, наскільки вони небезпечні для організму дитини. Дезорієнтовані підвищеною температурою віруси завдадуть меншої шкоди організму малюка, і значить – дитина буде менше хворіти, швидше одужає. А якщо мама після вимірювання температури відразу ж дасть дитині жарознижуючий засіб, вона тим самим позбавить організм малюка природного захисту.
Читайте ще: 9 причин лікувати грип з перших днів
Крім того, за змінами показників температури тіла можна судити про те, на якому етапі захворювання перебуває дитячий організм: йде на поправку або ж, навпаки, розвиваються ускладнення. Так, наприклад, якщо дитина одужує, то при вимірюванні температури мама бачить її плавне зниження на тлі поліпшення самопочуття дитини. Але якщо температура замість того, щоб наближатися до показників здорової людини, наполегливо продовжує підвищуватися або ж після періоду зниження на 4-5 день захворювання знову піднімається, це в більшості випадків свідчить про погіршення перебігу захворювання і приєднання бактеріальних ускладнень.
Читайте ще: Атипова пневмонія. Що треба знати, аби вчасно розгледіти
Якщо хвору дитину постійно «лікувати» жарознижувальними засобами, можна змазати температурну реакцію дитячого організму на бактерії і пропустити момент початку вже іншого, більш важкого бактеріального захворювання. Тому важливо пам’ятати, що захворювання на ГРВІ не вимагає безконтрольного прийому жарознижуючих засобів, оскільки вони не впливають на вірус і не лікують, а лише зменшують вираженість симптомів.
Найчастіше підвищення температури до 38-38,5 ° С при ГРВІ не є причиною для занепокоєння і відображає природний плин захворювання на шляху до одужання. Але бувають ситуації, коли підвищення температури тіла переходить з розряду захисного механізму в несприятливий. Це відбувається при лихоманці від 39 до 40 ° С, коли включаються механізми, що погіршують стан дитячого організму (зневоднення, порушення свідомості).
Наскільки лихоманка небезпечна для малюків?
На тлі підвищення температури тіла, особливо до високих цифр, у дітей молодшого віку виникають такі стани, як фебрильні судоми і нейротоксикоз, які багато лікарів вважають ускладненнями лихоманки. Особливо небезпечне підвищення температури до високих цифр у дітей з хронічними захворюваннями, вродженими вадами розвитку. У дітей із захворюваннями нервової системи на тлі лихоманки можуть розвинутися судоми із втратою свідомості.
Читайте ще: Стало відомо, чому люди хворіють на грип та застуду кілька разів на рік
Синдром нейротоксикозу частіше виникає у малюків і проявляється підвищенням температури тіла до високих показників, блідістю шкіри і червоної облямівки губ, похолоданням рук і ніг. Дитина стає млявою, загальмованою, відмовляється від прийому їжі, багато спить. Такий стан, як і поява фебрильних судом, вимагає негайного звернення за медичною допомогою.
У яких випадках температуру потрібно знижувати, а коли варто утриматися?
Якщо дитина захворіла на ГРВІ, але лихоманка поряд з іншими симптомами істотно не впливає на її самопочуття і не супроводжується появою загрозливих станів, її збивати не потрібно. Але якщо цифри на градуснику досягають позначки 38,5-39 ° С і вище, у дитини раніше вже був напад фебрильних судом або у нех є інше захворювання, яке обтяжує перебіг ГРВІ, то лікарі радять «утримувати» температурні показники на рівні не вище 38 ° С. Таким чином, організм зможе самостійно захищатися від вірусів не завдаючи істотної шкоди для себе.
Лихоманка є важливим захисним механізмом, який при розумному батьківському підході допоможе організму малюка легше впоратися з вірусами ГРВІ.
Читайте ще: Як уберегтися від захворювань, якщо в родині – хворий на грип