Після першого спалаху в м. Ухані, провінція Хубей, Китай, коронавірус, відомий як 2019-nCoV або COVID-19, поширився по всьому світу. Ним заразилися мільйони людей.
На даний момент дослідники багатьох передових країн працюють над створенням вакцини проти нового коронавірусу. Розробляється також схема потенційного лікування хворих, інфікованих COVID-19.
До листопада 2019 року таке респіраторне захворювання ніде не фіксувалося. Вірус COVID-19 спроможний швидко поширюватися, заражаючи велику кількість людей. У багатьох випадках інфікування цим збудником викликає розвиток важкої вірусної пневмонії. Ймовірний навіть летальний результат. Інкубаційний період може становити від 1 до 14 днів. Весь цей час носій вірусу здатен заражати оточуючих.
Читайте також: Платформа моніторингу здоров’я MoniHeal запустила оригінальний сервіс тестування на коронавірус
Пневмонія є дуже небезпечною хворобою і являє собою глобальну проблему. Адже за даними ВООЗ, це захворювання стає причиною 7% смертей у світі. Коронавірусна пневмонія в даний час вивчена недостатньо. Але деякі відомості вже зібрані. Лікарі, медсестри та вчені в різних країнах мають досвід успішного лікування пневмонії, викликаної COVID-19. Уроки порятунку десятків тисяч життів посилено узагальнюються.
«Звичайна» бактеріальна, атипова і вірусна уханьська пневмонія: відмінності
Терміном «пневмонія» позначають інфекційний запальний процес у легенях. Власне, це не одне захворювання, а велика група. Пневмонії різняться:
- Видами патогенів.
- Варіантами локалізації та масштабами ураження легень.
- Клінічними формами.
- Ступенем вираженості (тяжкості захворювання).
- Типами перебігу тощо
Читайте також: Коронавірусна інфекція: для кого вірус становить найбільшу загрозу?
Будь-яка, у тому числі й уханьська пневмонія, викликається життєдіяльністю певного збудника хвороби. При цьому основним фактором ризику є ослаблений імунітет. Викликати пневмонію здатні:
- Різноманітні патогенні бактерії – стрептококи, стафілококи, пневмококи, гемофільна паличка і багато інших. Бактеріальна пневмонія найбільш поширена у світі. Способи її лікування добре опрацьовані та полягають, переважно, в прийомі антибіотиків.
- Внутрішньоклітинні паразити.
- Грибки.
- Віруси.
Читайте також: Провідний епідеміолог розповіла про розвиток епідемії, правильну профілактику
У сучасній медицині існує поняття «атипова пневмонія». Так характеризується інфекційно-запальним ураженням легень, яке викликають нехарактерні збудники:
- хламідії;
- мікоплазми;
- легіонелли;
- віруси.
Таким чином, пневмонія при коронавірусі цілковито обґрунтовано може називатися атиповою. COVID-19 є збудником хвороби. Запалення легенів нового типу, що проявляється у вигляді атипової пневмонії, розпізнати можна лише шляхом лабораторних досліджень.
Коронавірусна пневмонія: симптоми захворювання
Ознаки захворювання неспецифічні. У багатьох випадках симптоми схожі на прояви звичайної респіраторної вірусної інфекції. Оскільки збудник відразу вражає нижні дихальні шляхи, початок захворювання характеризується:
- слабкістю, знедужанням;
- підвищенням температури;
- сухим кашлем;
- задишкою.
У деяких випадках при інфікуванні коронавірусом спостерігаються:
- болі в м’язах і суглобах;
- закладеність носа;
- діарея.
На відміну від коронавірусної інфекції, при ГРВІ спочатку уражаються верхні дихальні шляхи. При цьому відразу спостерігається нежить і біль у горлі. Запалення опускається нижче поступово.
Уханьська пневмонія: небезпечні симптоми, що вимагають госпіталізації
- Температура тіла вище 38,5 °C, яку не вдається збити жарознижувальними препаратами.
- Наростаючий сильний сухий кашель.
- Відчуття нестачі повітря.
- Біль і тяжкість у грудях.
- Втрата свідомості часом.
Коронавірусна пневмонія: фактори, що сприяють розвитку захворювання
Запальний процес можуть посилювати деякі фактори:
- куріння;
- зловживання алкоголем;
- перенесені оперативні втручання (найбільш небезпечні торакальні та абдомінальні);
- гіподинамія (до цього поняття відносяться офісна або дистанційна робота, постільний режим та ін.);
- важкі хронічні захворювання, наприклад, гіпертонія, ішемічна хвороба серця, цукровий діабет, онкологія;
- ранній дитячий (до 2 років) або літній (старше 65 років) вік;
- гіповітаміноз;
- перевтома;
- переохолодження;
- вагітність;
- погана екологія, робота зі шкідливими речовинами або в лікарні.
Загалом, ослаблення імунної системи організму створює сприятливі умови для розвитку інфекції в легенях.
Пневмонія при коронавірусі: методи лікування
За аналогією боротьби з SARS (важкий гострий респіраторний синдром), MERS (близькосхідний респіраторний синдром), грипом і досвідом боротьби з 2019-nCoV у Китаї, у важких випадках захворювання ВООЗ та медичними установами різних країн рекомендуються такі заходи:
- Постільний режим.
- Постійне спостереження за показниками життєдіяльності (частота серцевих скорочень, пульсове насичення киснем, частота дихання, артеріальний тиск).
- Лікування, що підтримується для забезпечення достатнього споживання енергії та балансу води, електролітів, кислотно-лужного рівня.
- Аналіз на рутинність крові, СРБ, РСТ, функції органів (фермент печінки, білірубін, фермент міокарда, креатинін, азот сечовини та ін.). Перевірка функції коагуляції, аналіз газів артеріальної крові.
- Ефективна киснева терапія, включаючи назальний катетер, кисневу маску, інтенсивна назальна киснева терапія (HFNO), неінвазивна вентиляція (NIV) або інвазивна штучна вентиляція легенів.
Читайте також: Українська історія Плаквенілу: швидка й небезпечна
На сьогодні немає специфічних лікарських засобів проти коронавірусу COVID-19. За деякими відомостями, медикаментозне лікування для дорослих може включати:
- Альфа-інтерферон (інгаляції).
- Лопінавір/ритонавір (перорально) окремо або в комбінації з іншими противірусними препаратами. Найбільший ефект спостерігається при ранньому застосуванні.
- Симптоматичне лікування, наприклад, жарознижуючі засоби при температурі вище 38,5 °C.
Терапію антибіотиками при коронавірусній пневмонії можуть застосовувати в разі підтвердженої вторинної бактеріальної інфекції.
Коронавірусна пневмонія – смертельно небезпечне захворювання, яке важко піддається лікуванню. Кращий спосіб не наражатися на небезпеку – це вживати запобіжних заходів, щоб не зазнати впливу вірусу.
Бережіть себе і своїх близьких! Будьте здорові!
Лариса Кузнєцова , доктор медичних наук, професор, завідувачка кафедри клінічної, лабораторної імунології та алергології НМАПО імені П. Л. Шупика
Читайте також: МОЗ їх не шкода: ліки з важкими побічними ефектами випробують на українцях, які хворі на Сovid-19