На тривожному тлі нового зростання числа хворих на СOVID-19 в Україні з’явилися нові обнадійливі дані. Авторитетні медики повідомляють про результати зарубіжних досліджень діючої речовини вітчизняного виробництва протефлазід. Після циклу досліджень в Україні, Іспанії та Німеччині протефлазід був вивчений американськими вченими. Вони підтвердили отримані раніше висновки про те, що флавоноїди, які входять до складу діючої речовини, здатні ефективно боротися з вірусами, включаючи і SARS-CoV-2. Про це повідомляє MedOboz.
Ця новина прозвучала 26 лютого на науково-практичній конференції «СOVID-19 в педіатрії» в доповіді «Оновлені дані ролі флавоноїдів у противірусному захисті від СOVID-19», яку підготувала доктор медичних наук Тетяна Знаменська – президентка Асоціації неонатологів України, заступниця директора Інституту педіатрії, акушерства і гінекології НАМН України.
Читайте також: Прямий вплив на віруси – запорука успішного лікування ГРВІ та грипу
А саме йшлося про те, що діюча речовина протефлазід досліджувалася в Національній лабораторії Галвестона (Galveston National Laboratory, Galveston, USA) департаменту мікробіології, імунології Центру біозахисту та нових хвороб (Медичний факультет Техаського університету, Галвестон, США). Це державний центр біологічного захисту, до якого входять кілька дослідницьких лабораторій найвищого рівня біобезпеки, де вивчаються найнебезпечніші віруси, в тому числі SARS-CoV-2.
Згідно зі звітом Національної лабораторії Галвестона, «в умовах in vitro… продемонстрована здатність діючої речовини протефлазід попереджати вірусоіндукований цитопатичний ефект, викликаний SARS-CoV-2 (USA-WA-1/2020 isolate), і надавати 100% противірусний захист від ураження клітин вірусом SARS -CoV-2».
Читайте також: Twindemic: світ готується до подвійної пандемії – грипу та коронавірусної інфекції
У доповіді професорки Знаменської підкреслювалося, що ці дані підтверджують висновки, які були отримані раніше з двох європейських лабораторій. Дослідження in vitro діючої речовини протефлазід у Німеччині влітку-восени 2020 року показали «значне пригнічення реплікації людського коронавірусу СoV-229E» (однієї з сезонних «простудних» ГРВІ). А в Іспанії дослідження in vitro на клітинах Vero E6 показали, що діюча речовина протефлазід проявляє противірусну активність щодо коронавірусу SARS-CoV-2.
«Ми впевнені, що завдяки цим дослідженням буде змінюватися думка громадськості та медиків про препарати з діючою речовиною протефлазід, – наголошується в доповіді. – Таким чином є можливість поповнити арсенал амбулаторних препаратів для профілактики важких форм захворювання СOVID-19».
У доповіді президентка Асоціації неонатологів докладно описала механізми, завдяки яким діюча речовина протефлазід має прямий вплив на велику кількість вірусів.
Читайте також: Грип зачаївся – проте не зник, а вичікує на свій час
Професорка Знаменська підкреслює, що основне завдання прямих противірусних засобів – зниження вірусного навантаження на організм. І, є основний шлях його вирішення – заблокувати реплікацію (розмноження, відтворення) вірусу. Цей шлях має три «колії».
З одного боку, препарат може утруднити впровадження віріона в живу клітину організму (самі віруси розмножуватися не можуть – їм для відтворення потрібні структури та енергія живих клітин, які патоген і перетворює в «інкубатори» з репродукування все нових і нових інфекційних агентів).
З другого і третього – тим вірусам, які все-таки проникли в клітини і переналаштували їх, слід спробувати заблокувати активність білкових ферментів, які беруть участь в утворенні нових вірусів.
А саме: можна придушити ферменти, що беруть участь в синтезі білків патогена, або полімерази, які здійснюють копіювання його генома.
Як пояснюється в доповіді професорки Знаменської, флавоноїди апігенін, трицин та лютеолін, які входять до складу діючої речовини протефлазід, мають відносно коронавірусу SARS-CoV-2 три властивості.
По-перше, ці флавоноїди активують клітинний фактор Nrf2, який зменшує активність поверхневого клітинного білка ACE2 (ангіотензинперетворюючий фермент 2). Як відомо, саме білок ACE2 використовується пандемічним коронавірусом для проникнення в клітину. А ось після активації фактора Nrf2 під дією флавоноїдів у білка ACE2 знижується можливість «пропускати» коронавірус всередину клітини.
Читайте також: Два в одному: коронавірус і грип «працюють» у парі
До слова, фактор Nrf2 водночас зменшує й окислювальний стрес в інфікованих клітинах, й запальні реакції імунної системи – тим самим зменшуючи ймовірність появи гострого респіраторного дистрес-синдрому після зараження SARS-CoV-2.
По-друге, названі флавоноїди пригнічують активність 3CLpro (3С-подібної протеази, відомої як «SARS-коронавірусна головна протеаза»).
По-третє, флавоноїди пригнічують і активність РНК-полімерази, що бере участь в копіюванні геному РНК-вірусів – до яких відносяться і коронавіруси.
«Саме завдяки цим трьом механізмам, діюча речовина протефлазід зменшує ймовірність зараження організму коронавірусною інфекцією та різко знижує можливість переходу до важкої стадії, якщо захворювання вже сталося», – резюмує глава Асоціації неонаталогії.
Також доповідачка нагадала, що протягом 2020 року завдяки гуманітарним поставкам препаратів з діючою речовиною протефлазід в медустанови, які приймають пацієнтів з СOVID-19, вдалося узагальнити досвід їх практичного застосування. Препарати використовувалися в багатьох клініках для профілактичного захисту медперсоналу (7 444 медиків) і лікування хворих СOVID-19 (433 пацієнтів).
«При цьому в групі, де приймали препарат, захворюваність на СOVID-19 виявилася істотно меншою, ніж середньостатистична. А у тих, хто все-таки захворів, дана хвороба не сягала важкого ступеня і жодного разу не завершилася летальним результатом. Виходячи з цих звітних даних, були дані рекомендації для офф-лейбл застосування Протефлазіду® для профілактики і лікування коронавірусної інфекції», – йдеться в доповіді Тетяни Знаменської.