Автор: Галина Бут, сімейний лікар
Частота ГРВІ пов’язана з тим, як часто і наскільки довго ми та наші діти перебувають у контакті з іншими людьми. Відомо, що спілкування між дітьми в дитячому садку незмінно супроводжується обміном вірусами. Щоразу такий обмін може завершитися розвитком ГРВІ.
Важливо не те, як часто дитина хворіє, а як швидко одужує. Якщо кожна вірусна інфекція (ГРВІ) у дитини без ускладнень, і проходить за 7-8 днів, значить ніяких приводів для занепокоєння у батьків не повинно бути. Навіть якщо подібні вірусні інфекції малюк підхоплює з частотою раз на місяць. Для дитини, яка активно відвідує дитячі установи і колективи, хворіти на вірусні інфекції від 6 до 10 разів на рік – це абсолютно нормально і щоразу, справляючись з черговою інфекцією, формується імунітет дитини.
Проте, часті ГРВІ у дитини не тільки постійно тренують імунну систему, а й впливають на розвиток дитячого організму, формуючи при цьому хронічні захворювання. У таких ситуаціях важливо бути дуже уважним. За приблизними підрахунками, кожна 10 дитина з частими ГРВІ має хронічне захворювання. Така дитина часто погано росте і набирає вагу, відстає в психо-емоційному розвитку від однолітків, має хворобливий зовнішній вигляд.
Чим можуть обернутися для дітей часті застудні захворювання і як запобігти їх наслідкам – розглянемо в цій статті.
Віруси ГРВІ та алергічні захворювання органів дихання
Віруси, що викликають ГРВІ, переважно вражають дихальні шляхи. При частому зараженні завдана шкода повітроносній системі стає причиною формування у дитини порушень, які в подальшому призводять до розвитку хронічних захворювань органів дихання. Перш за все, мова йде про такі стани, як алергія і її прояви від нежитю (алергічний риніт) до нападів ядухи (бронхіальна астма). Сьогодні доведена роль вірусів ГРВІ в розвитку цих захворювань, особливо якщо дитина відпочатку має схильність до їх розвитку (один або обоє батьків страждають на алергію, в родині є курець). Найбільш часто до формування алергічних захворювань призводять такі віруси ГРВІ, як риновіруси, аденовіруси, віруси грипу, респіраторно-синцитіальних віруси, коронавіруси. Зараження цими вірусами призводить до зміни імунної відповіді таким чином, що запалення в дихальних шляхах стає алергічним.
Треба сказати, що дитячий вік є «сприятливим» для вірусів. Через те, що імунна система дитини тільки формується, її противірусної відповіді недостатньо, щоб швидко позбутися від вірусів. Тому вони можуть надовго затримуватися в організмі дитини, пошкоджуючи захисні бар’єри і викликаючи тривале запалення. Саме воно є причиною, через яку дихальні шляхи починають «неправильно» реагувати на подразники.
Крім того, тривале запалення в дихальних шляхах призводить до зміни будови стінок повітроносних шляхів, що не тільки сприяє прсиленню вірусного запалення, але і порушує процеси розвитку дихальної системи дитячого організму.
Віруси ГРВІ та захворювання ЛОР-органів
Тривалий запальний процес вносить дисбаланс в правильне формування у дитини місцевих захисних бар’єрів дихальних шляхів і ЛОР-органів. Тому вони стають ареною для розвитку таких станів, як хронічний отит і синусит (гайморит). Більш того, часті ГРВІ призводять до того, що лімфоглоткового кільце, утворене мигдаликами і розташоване на перехресті дихальної та травної систем, замість того, щоб виконувати роль перепони для проникнення збудників багатьох захворювань, стає місцем їх дислокації. Виникає хронічний аденоїдит (ураження глоткового мигдалика) і тонзиліт (ураження піднебінних мигдаликів), які є не тільки джерелом хронічної інтоксикації дитячого організму, але і причиною порушень дихання. Через те, що мигдалики внаслідок тривалого запалення можуть значно збільшуватися в розмірах, у дитини може виникати відчуття закладеності носа, навіть якщо в даний момент вона здорова, з’являтися виділення з носа, а через неможливість дихати через ніс дитина змушена дихати ротом. У деяких випадках можуть виникати порушення мови (гугнявість) і зниження слуху, внаслідок постійного дихання ротом формуватися неправильний прикус.
Віруси ГРВІ та ураження внутрішніх органів
Через незрілість імунної системи і захисних бар’єрів віруси ГРВІ не обмежуються перебуванням тільки в органах дихальної системи, а здатні проникати в кров і розсіюватися по всьому організму. При цьому вони можуть пошкоджувати інші органи, зокрема, головний мозок, серце і нирки. Але крім безпосереднього впливу вірусів ГРВІ, до порушень роботи цих органів призводять імунні порушення, що виникають внаслідок тривалого перебування вірусів в організмі дитини.
Як батькам зрозуміти, що у дитини ГРВІ
Симптоми ГРВІ досить добре відомі – це підвищення температури тіла, озноб, кашель і чхання, нежить, можливо почервоніння очей. У дітей можуть бути досить вираженими прояви інтоксикаційного синдрому – млявість, сонливість, зниження апетиту, головний біль. Ці симптоми вказують на те, що віруси вже оселилися в організмі дитини, а значить потрібно якомога раніше починати лікування, спрямоване безпосередньо на вірус, що дозволить уберегти дитину від вищевказаних проблем зі здоров’ям у майбутньому.
При цьому не менш важливо цілеспрямовано впливати на клітини, уражені вірусом, щоб не дати вірусу можливості розмножитися і далі поширюватися по дихальних шляхах організму дитини. Зменшуючи таким чином кількість вірусів, що викликали ГРВІ, тим самим ми допомагаємо дитині не тільки швидше впоратися з причиною захворювання, але і скоротити тривалість перебування вірусів ГРВІ, позбавляючи їх місць перебування, а саме уражених клітин.
На частоту формування хронічних станів впливає і запалення у дитячому організмі. Спричинене вірусом воно підтримує виниклі на тлі захворювання порушення в роботі дихальної системи. Тривалий запальних процес стає основою для формування хронічних станів. Тому посилення антиоксидатного захисту як один із способів впливу на запальні явища є необхідною умовою захисту дитини від негативних наслідків частих ГРВІ.
Безумовно, захистити дитину від усіх вірусів і таким чином уникнути їх згубного впливу на швидко зростаючий дитячий організм неможливо, та й немає сенсу – стерильні умови життя так само шкідливі для здоров’я дитини, як і антисанітарні. Кращим рішенням буде відповідальний підхід до здоров’я дитини. Уважні батьки завжди можуть помітити всі перераховані симптоми, щоб не дати можливість ситуації перейти в далеко запущену стадію. І починати потрібно з своєчасного лікування ГРВІ противірусними препаратами прямої дії, які не дозволять вірусам тривалий час знаходиться в дитячому організмі, користуючись тим, що імунна система ще не дозріла для їх швидкого винищення. Тільки прямий вплив на вірус є гарантією правильного формування здорового дитячого організму і вбереже від розвитку хронічних захворювань.
Дуже важливими є здоровий спосіб життя, збалансоване і повноцінне харчування, загартовування, вітамінотерапія, а також використання засобів, що підвищують загальну опірність організму дитини. Дотримання цих рекомендацій є запорукою не тільки гармонійного розвитку дитячого організму, але і повноцінного формування імунної системи, яка буде готова в будь-який момент дати відсіч вірусній атаці.
Батькам необхідно знати, що, якщо дитина часто хворіє на застуду, потрібно перевірити, чи немає у неї вогнища хронічної інфекції, яке послаблює імунітет. Саме тому діти, які часто хворіють, повинні пройти повне обстеження, після чого лікар підбере правильне лікування і після одужання призначить курс відновлювальних процедур.